Jump to content
Българският форум за музиканти

Германиев или силициев диод


Recommended Posts

Седнал съм в момента да съчинявам една схемичка, но се замислих дали е по-удачно да използвам германиеви или силициеви диоди. Доколкото се простират моите познания, разликата между тях е основно в пада на напрежението на прав ток, но за друга разлика не мога да се сетя. Преди доста годинки се сещам, че им правихме ВАХ в университета, но с овехтялта измервателна техника там, графиките им винаги излизаха общо взето еднакви. Та има ли други разлики освен въпросния пад? В повечето от информацията, която намерих в нета присъства нотка аудиофилия, така, че не ги считам за достоверни...

 

Благодаря и лек ден :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Понеже ми куцат понятията, става въпрос за autowah, но във входно стъпало правя nfb(обратна връзка) с два диода и резистор паралелно свързан на диодите за съвсем леко изкривяване - това доколкото знам си е стандартен подход за драйв. В някои ефекти съм виждал да се използват германиеви диоди, в други - силициеви, и понеже първите са доста трудни за намиране, се чудя дали да си правя труда, но понеже не разбирам достатъчно добре разликите, исках да си ги обясня за да направя "информиран избор" :)

 

За ей такова подобно парченце става дума

a_amp-odrv.gif

 

П.П. Сигнала няма да е инструментален/микрофонен, а ще е линеен, който влиза тук.

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Според мен изкривяването хич няма да е леко. При запушени диоди коефициента на усилване ще е 101, а при отпушени ще клони към 1.
 Трябва да се съобразят някои неща:  резистора R с типа на диодите, захранващото напрежение и максималния изходен ток на ОУ.

Да приемем че се използват силициеви диоди и техния праг на отпушване е 0,7V. При входни нива до 14mVpp схемата ще работи линейно с коефициент на усилване 101. При нива над 14mVpp ще работи като ограничител до изходно ниво1,5-1,6Vpp.

Зависи от нивото на входния сигнал но аз си мисля че ще стане един чуден формировател на правоъгълни импулси.
 

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за нотката :) Може и да си прав, защото не съобразих това, което каза. Ще трябва да се чете още по темата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпросите са 3 - дали, какъв и колко диода да свържеш. Едно лесно решение е да сложиш едно такова ключе

 

DIP_switch_01_Pengo.jpg

и към него да свържеш  германиев, силициев, 2 германиеви, 2 силициеви, светодиоди и с превключване да намериш на слух онова, което ще ти свърши работа. Можеш да експериментираш и с асиметрично включване - един насам, два натам. Не се изненадвай, ако с различни адаптери и входни нива получиш различни и разнопосочни резултати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако целта е постигане на изкривявания за китара, често се налага да има high-pass филтри преди или в това стъпало, а след него - да си възстановиш ниските. При много плавно и гладко ограничение, това не е нужно, но при овердрайв, ниските имат тенденция да "запушват" драйва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, това го забелязах "нагледно" :) След като L.K. спомена идеята за комбинации от диоди, си мисля да пробвам и вариант, в който със стрелка да изкривявам високите с един коефицент, а ниските - с друг, много по-малък/плавен. Общо взето идеята ми е да си поиграя с една прототипна платка, която ми изпадна, пък ако вземе да се получи нещо приятно за ухото...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чрез "диодни" игри можеш до някаква степен да постигнеш желаното ниво на изкривявания, а също с малко по-сложни техники(делители от диоди/резистори, по-малки разлики в коефициента на усилване на ОУ със/без "диодната" ООВ) можеш да постигнеш по-меко коляно и нещо като компресия. Не очаквай чудеса. Без значение какви точно диоди ще ползваш, освен ако не прибегнеш до доста по-сложни техники, всички те ще звучат подобно, особено слушани на едно и също ниво. Примерно двойка силициеви диоди всъщност звучат много подобно на 3-4 последователни двойки гериманиеви диоди(че да има горе-долу един и същи пад в права посока).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ти препоръчвам да слагаш точкови диоди ( германиеви) в обратната връзка на оу, ще 'шунтират' резистора за ООВ паралелно на тях) причината е утечката която имат - изразена като съпротивление може да е от порядъка на 20-100килоома.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами Обратен ток  , зависи и от фактори като стареене, температура , светлина ... ето едно хубаво четиво приготвено като за изпит :

 

http://faculty.tcc.edu/AKoon/cd/ETR%20104%20Labs%20and%20Handouts/Example%20Lab%20Report.pdf

ето и едно сравнение:

http://www.learnabout-electronics.org/diodes_03.php

 

Може да си измериш едно диодче и да сметнеш изразено като съпротивление колко му е утечката - може и да се окаже по-ниско от съпротивлението на резистора в обратната връзка на ОУ-то ти. Постарах се да се изрязявам максимално разбираемо ;) Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

 

 



Понеже ми куцат понятията, става въпрос за autowah, но във входно стъпало правя nfb(обратна връзка) с два диода и резистор паралелно свързан на диодите за съвсем леко изкривяване - това доколкото знам си е стандартен подход за драйв. В някои ефекти съм виждал да се използват германиеви диоди, в други - силициеви, и понеже първите са доста трудни за намиране, се чудя дали да си правя труда, но понеже не разбирам достатъчно добре разликите, исках да си ги обясня за да направя "информиран избор" :)

За ей такова подобно парченце става дума
a_amp-odrv.gif

П.П. Сигнала няма да е инструментален/микрофонен, а ще е линеен, който влиза тук.Диодите

Диодите трябва да бъдат шотки защото това на практика е генератор на висши хармоници
Тази схема се явява и компресор на динамика ако използваш германиеви диоди

 



Според мен изкривяването хич няма да е леко. При запушени диоди коефициента на усилване ще е 101, а при отпушени ще клони към 1.
Трябва да се съобразят някои неща: резистора R с типа на диодите, захранващото напрежение и максималния изходен ток на ОУ.
Да приемем че се използват силициеви диоди и техния праг на отпушване е 0,7V. При входни нива до 14mVpp схемата ще работи линейно с коефициент на усилване 101. При нива над 14mVpp ще работи като ограничител до изходно ниво1,5-1,6Vpp.
Зависи от нивото на входния сигнал но аз си мисля че ще стане един чуден формировател на правоъгълни импулси.

Инпулсите няма да бъдат правогълни а триъгълни и трионообрази. Те ще вкарат в сигнала леки изкривявания
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изказаните твърдения трябва да бъдат доказани. Ако е налична квалификация за това, разбира се! С научни доказателства моля!

Дори едно просто симулиране ще е достатъчно  :yes:

(Зная, че нищо от споменатото не е вярно, но преди да изругая, давам шанс за покаяние!)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Диодите трябва да бъдат шотки защото това на практика е генератор на висши хармоници

Тази схема се явява и компресор на динамика ако използваш германиеви диоди...

 

Инпулсите няма да бъдат правогълни а триъгълни и трионообрази. Те ще вкарат в сигнала леки изкривявания...

 

 

Схемата не е непременно генератор на висши харминици. Ако беше, щеше да звучи ужасно(висшите хармоници стават музикално несвързани с основния тон, а наличието на твърде много високочестотни съставки прави звученето неестествено).

Известната копресия също е желан ефект при дисторшън ефектите.

 

Последното изречение в поста ти е съвсем неясно. Не мислиш ли, че шотки диодите биха компресирали сигнала още по-силно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.