Jump to content
Българският форум за музиканти

Обработка на гриф


Recommended Posts

Здравейте, гледах няколко клипа на които правят обработка с Тру Ойл и ефекта е доста приятен,

 

но никъде не намерих да се продава този продукт освен в Ebay.... 

Според това което прочетох Тру ойл всъщност е марката на продукта който е на база растително масло

та въпроса ми е има ли аналогичен продукт, който може да се използва и съответно да се продава в България?

 

някой пробвал ли е да използва Лимоненото масло на Дънлоп с такава цел?!

 

За уточнение въстановявам един гриф на корейски Ибанец ЕХ от началото на 90-те грифа е светъл с тъмен фингърборд но какво е дървото.....

 

 

Мерси предварително

 

Поздрави

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На базата на ленено масло е. Лененото масло полимеризира на въздуха и образува твърд филм, подобно на лаковете. Лимоново или всяко друго растително масло няма да ти свърши работа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

На базата на ленено масло е. Лененото масло полимеризира на въздуха и образува твърд филм, подобно на лаковете. Лимоново или всяко друго растително масло няма да ти свърши работа

 

 

 

 

 

 

а продава ли се готов продукт в България произведен на тази база

Редактирано от dragon_fire
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В България се продава ленен безир. Аз не бих си безиросал инструмента, но... хора всякакви.

 

Преди да мислиш за подобен тип покрития, надявам се си премахнал напълно съществъващия лак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да лака го свалих,

но тъй като оригинално лаково покритие има само до фингърборда (който е доста дебел)

ме притеснява че ако го лакирам по стандартния начин ще се получи ръб, който не съм сигурен

че ще успее да се прелее с изшкурване .

За това  търся алтернатива

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако държиш да обработваш грифа или тялото с натурални, природни продукти, тук в България опциите са малко, но....

Ленено масло, тунгово олио, описаното от теб тру ойл, тиково масло, вакси с пчелен или карнаубски восък, шел лак, смоли, както и всичко останало, свързано с натуралната обработка на дървесината, можеш да откриеш в магазините за оръжие или тези които продават материали за художници.

Има рецепти и технологии в нета, и все пак първо пробвай на нещо евтино, опита при такива дейности е от значение.

У нас има вносители на фирмите: Liberon, OSMO, GUBRA и др. които произвеждат точно това от което се интересуваш.

Приготви си от 30 до 50 лв. по-евтино няма да минеш.

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да направиш проба върху парче дърво по следния начин:

1. Купуваш ленено масло каквото ползват художниците, мисла, че 250 мл ще са напълно достатъчни.

2. Загряваш го на котлон в подходяш съд и като заври прибавяш пчелен восък да се разтопи в маслити. Пропорцията е 1 л масло / 20-30 г восък. Ползвай восък купен от пчелар, тоя от черковните свещи не става.

3. Нанасяш с мека четка неколкократно върху дървото докато маслото е горещо.

4. Като попие добре и изсъхне, лъскаш с вълнен парцал докато си забравиш името.

Съществува вариант да замениш восъка с пчелен прополис, може да опиташ и двата варианта.

Имам гриф обработен по този начин - много приятен на пипане, много "бърз", не се влияе от изпотяване на ръката. Задължително след свирене се почиства с мека кърпа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересна тема, която ще следя с удоволствие. И за да не съм  :offtopic-001:  ще задам следния въпрос : В каква насока влияе този тип  финиш  на звука на китарата. Питам, понеже имам един бас , който почти е останал без лаково покритие. Грифа е от клен с кленов фретборд 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

+1 за рецептитата на Fats, само бих допълнил и терпентиново МАСЛО (разни терпентинови бози от железарията не са за препоръчване )

Ето още една проверена рецепта:

ВАЖНО: Всички съставки е препоръчително да са истински, не производни на нефтени продукти.

Затопленият пчелен восък(не повече от 70°С) прониква добре в дървените повърхности. Смесен с масла или алкохол образува кремообразни пасти или разтвори.
Изпитана рецепта:
- дървото се грундира с ленено масло
- следват една или повече полирания със следната смес:
1/3 ленено масло, 1/3 терпентиново масло и 1/3 пчелен восък.
Резултата са много добре гланцирани(мат) и устойчиви повърхности.
Нанасянето е желателно да се извършва напреки на жилките на дървото, финалното плиране надлъжно.

 

Всъшност ще си позволя да пусна и упътването което пуснах на лични:

 

1. Заглаждаме много добре повърхностите с шкурки 240,  320,  400, 600

Почиства ме с терпентин

 

2. Обмазваме многократно с ленено масло и полираме със шкурка до 2000 .

 

Добре е тази операция да се повтаря поне 4-5 дни. Може да се приложи подгряване с въздушна струя 60/80°С с цел по дълбоко проникване на маслото

Внимание! : Маслото може да се нагрее до много висока температура и може да изгори сериозно ръката Ви , както и да повреди грифа. Бъдете внимателни!

 

3. Добре е последният слой да е от финишно масло Danish Oil, Tru Oil, Tung Oil.

Нанасяме с кръгообразни движения  маслото, изчакваме да изсъхне и полираме с чист вълнен парцал.

 

Внимание! : Полирането трябва да става много нежно, без грубост и натиск, защото рискуваме да отнемем и полезните наноси.

 

4. Така полученият резулта се нуждае и от подръжка, т.е. периодично трябва да мажете повърхността със споменатите масла.

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Благодаря на колегата за изчерпателния отговор!!!!  :godbless:

 

 

 

Започнал съм процедурата като е готов ще сложа снимки  :metalist:

Редактирано от dragon_fire
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

20910649254948612011367959813Wv5NW3IfouI2569245227362894421367960288C3nafAidvBVmGibson LP,мойто - аз като човек без работа се заиграх с китарата,че и без това беше толко очукана..лененото масло колкото повече слоя минеш,толкова подчертава жилката на дървото,но със сешоар загряваш и обираш излишното с парцал,

А това за капак и с шеллак го минах,ама е тежка работа за аматьор,най добре да се вземе не готов,а суров на люспи-5 кинта,разтваря се на водна баня със спирт,ама е много важно как ще уцелиш пропорцията,че без лубрикант задира,сваля долния слой и се връщаш в начална фаза..

едит-китарката беше стандартно червена,характерно за модел от 90-те

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.