Jump to content
Българският форум за музиканти

Питане за адаптери.


Recommended Posts

Накратко - има ли връзка съпротивлението на адаптерите с тяхната позиция при монтаж(нек, мидъл, бридж), и ако "да" - каква е тя?Благодаря предварително на отговорилите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично не съм чувал да има... всеки адаптер си звучи по определен начин и това определя къде да бъде сложен - по вкус на клиента. Като цяло двойните адаптери и тези със силен сигнал имат по-високо съпротивление, просто защото има повече проводник намотан на шпулата - със съответните последствия от това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 .... не, че е задължително .... но не се ли предпочита (и предполага) обикновено, че, напр., бриджа трябва да е "по хот" от другите - тоест с повече аутпут, което е добре предвид по-малкото трептене на струните и поради това по-слабия сигнал към него и по-острия звук от него, с повече високи ... само питам, де ... моите наблюдения са такива досега.

Не е ли истина, че предвид различните трептения на различните позиции, се разработват целенасочено и специално адаптери, които са предназначени - в смисъл, че са нарочно направени, при взети предвид характеристики на трептенията - за да реагират по добре (и съответно да се поставят) на съответната позиция?

Според мен е вярно ... но нека си кажат  думата разбирачите - аз съм лаик, обикновен "хобист " .... чел-недочел, разбрал-недоразбрал.  

Но пък съм чувал произведен като за "бридж" адаптер, поставен на друга позиция - в конкр. случай резултата не беше хич добър, въпреки, че поначало адаптера си беше добър - имам предвид марков, скъп и т.н. На бриджа си звучеше супер, а на нека - като л...

Е, вероятно понякога става - но е въпрос на конкр. случай, според мен - и на харесване.

А няма ли значение и какъв ще е другия? - ако сложиш на бриджа по-слаб(за нек) , а на нека по-силен (за бридж) - няма ли да има сериозен дисбаланс между двата? Май ще има ...

Редактирано от viksps
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Накратко - има ли връзка съпротивлението на адаптерите с тяхната позиция при монтаж(нек, мидъл, бридж), и ако "да" - каква е тя?Благодаря предварително на отговорилите!

Накратко- струната в нек позиция вибрира доста повече сравнено с бриджа и затова се слагат по слаби адаптери или се свалят ниско предните,за да звучат балансирано в режим заедно,

Ти си правиш майтап май..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Закон - няма. По принцип(само по принцип!) си прав, че повечето адаптери за нек се вземат с по-нисък аутпут, но това идва и с определени последствия. Аз съм фен на димарцио ево и на моя китара бях сложил двете версии - нек и бридж на съответните места - еми нек адаптера не успя да ме грабне - звучи ми по-тънко и... не ми хареса :) След това пробвах две бридж ево-та на двете позиции, като просто този, който е на нек позицията, го смъкнах малко по-далеч от струните и ми беше супер. В момента съм с x2n, който съм сложил точно на нек, а той е още по-силен от ево-то на бриджа и ми харесва как звучи. Общо взето всичко е субективно и човек трябва да пробва колкото е възможно повече комбинации и да не се подвежда по разни "правила" и "логика", които нямат много общо с добрия или лошия звук :)

 

Накратко- струната в нек позиция вибрира доста повече сравнено с бриджа и затова се слагат по слаби адаптери или се свалят ниско предните,за да звучат балансирано в режим заедно,

 

Не си съвсем прав, защото струната, докато вибрира, се при нека се отдалечава значително от адаптера в сравнение с бриджа - така, когато е възможно най-далеч от адаптера, това си се компенсира. Помисли и друго - когато свириш на ниски позиции, максимума на трептенето ти идва на 12-то прагче, а когато свириш на високи позиции сола, максимума ти идва почти където е средния пикап, така, че тази зависимост не е баш така, както изглежда.

 

По-скоро при адаптер с много силен магнит, какъвто е моя последен, когато е на нек позиция и приближен твърде много, докато струната трепти и е най-близо до адаптера, явно магнитното поле я улавя и "забавя", та тона почва да фалшивее - все едно се появява някаква модулация. При бридж позицията няма как да се случи това заради законите за лоста :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hillbilly, няма майтап,питам си щот' не знам.А т'ва "силни-слаби" и "висок-нисък аутпут" пак са ми леко мъгливи.С моите скромни познания по електроника донякъде си представям нещата така - силен адаптер = ниско съпротивление, ама висок "аутпут" нещо не го схващам, пак същото ли ще да е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе,седма жица,аз дрънча на двата адаптера заедно на гибито,Цепелински тон,ма нямам кинти за паф-ове,високия аутпут не е панацея,ти ако свириш метъл гледаш по друг начин,то е ясно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не свиря метъл. Често :) Високия аутпут ми е нужен по други причини. Казвам ти, че не е баш вярно това, че сигнала винаги и безусловно от нек позицията е по-силен, особено ако разглеждаме всички честоти.

 

soundcraft баш обратното е - колкото повече жица има навита, толкова по-голямо съпротивление и толкова по-голям аутпут - демек толкова по-силен ток излиза от адаптера. Това е в общия случай. В частния има и други фактори, които влияят. Пак ти казвам - не се занимавай със сметкаджийство - ако си решил да сменяш адаптери - слагаш това, което ти е на душа. Това, за което трябва да се внимава е аутпута на всички адаптери да е що годе балансиран, за да не се получи като смениш на една позиция китарата ти да е тиха, на друга - силна. Разбира се, ако не ти е точно това целта :)

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hillbilly, няма майтап,питам си щот' не знам.А т'ва "силни-слаби" и "висок-нисък аутпут" пак са ми леко мъгливи.С моите скромни познания по електроника донякъде си представям нещата така - силен адаптер = ниско съпротивление, ама висок "аутпут" нещо не го схващам, пак същото ли ще да е?

Ма кво се праиш на луд па ти :greenangel: ,видях там в друга тема,че си пуснал китарата на Данчо от едно време къде е,много си в час,ама се майтапиш.. :cheers2: 

Едно време като свирех със страт му бях сложил димарзио хъмбъкър на бриджа,силен изходен сигнал формат релса,керамичен,е мидъл сингъл-а беше по-пробивен в общата картинка..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изходния сигнал на адаптера (аутпут ?!) зависи основно от силата на магнита и индуктивността на намотката, изключвайки влиянието на струната (маса, магнитни свойства на материала, честота и амплитуда на трептенето, разстояние от полюсите на адаптера и т.н.). Колкото повече жица е намотана, толкова по-голяма индуктивност. От друга страна омичното съпротивление на адаптера (това, на което някои казват аутпут напълно грешно) - 6к, 8к, 9килоома и т.н. зависи само от това колко навивки от какъв проводник има намотката на адаптера. Това обаче не би трябвало да се взема в предвид при оценката на евентуалния "аутпут" на адаптера - възможно е адаптер с ниско омично съпротивление на намотката да има по-висок изходен сигнал от друг поради разлики в свойствата на магнита или самия дизайн на адаптера. Така че, да не се бърка - 9k не е задължително по-силен от 6к и съотвено не е задължително по-подходящ за бридж позиция например.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Увеличаването на индуктивността и съпротивлението обаче, имат отношение към загубата на все повече високи честоти.

Твърде силните магнити не са универсален лек за силно изходно ниво, понеже дърпат струните прекалено много.

Всичко е въпрос на компромис, съответно - на вкус.

 

И още нещо - различният адаптер може да подчертае или прикрие нещо, което китарата има в звука си, но не може да съчини нещо, което китарата няма.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Ако адаптерите са с еднаква конструкция този с по-високо съпротивление се слага на бриджа. Ако са с различна трябва да се четат препоръките на производителя. Това са правилата, ако може въобще да се говори за правила.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.