Jump to content
Българският форум за музиканти

Захранване 18V?


Recommended Posts

Моля някой ако е правил захранване за ефекти 18V със стабилизатор 7818 да бутне едно рамо.  :godbless:

Нещата седят горе долу така:

5FA0C15262B34CA8B6057B563502B45C.jpg

Има ли нужда да се променя нещо, или да го направя както е на схемата?

Очаквам адекватни съвети по въпросната схема без излишни теоретични полемики!

Благодаря много предварително мили колеги! :godbless:

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добави кондензатори 100nF паралелно на електролитните и в изхода един резистор 2-3 килоома, може и светодиод. Добре е да има малко товар.

 

Какъв ток ще черпиш от тази схема, все пак?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Без теоретични полемики", т.е. да разбираме всичко сдъвкано и направо наготово, т.е. ако може и да ти се даде списък с адресите на магазини да си накупиш частите. Казвайте ако съм копирал някоя глупост от нета или трайте, не става така или поне е опасно.

 

Избягването на теорията, води до грешки, които в твоя случай може да предизвикат опасност за живота (да пази Бог!) и/или материални щети.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето от такива коментари се страхувам!  :blush:

Ползвал съм 78XX но не и да завършва на 18. Ясно ми е какъв трансформатор да му туря, носи до 35V аз мисля да му сложа 20-25!

Въпроса е става ли, или не става схемата (какви да са кондензаторите) Аз знам от къде да пазарувам части, не искам никой да ми го направи, сам ще си го направя. Въпроса е рентабилна ли е схемата и ако е нужно какво трябва да се промени.

Смятам да са по 1000uF кондензаторите на 50V a и такива имам налични.

 

Относно предишния коментар:

 

На изхода мисля да сложа светодиот с резистор да си свети, като е включен в контакта :)

Няма да е голяма консумацията, максимално 150мА а няма и да е толкоз въпроса е да е стабилизиран!

 Благодаря мили колеги, действително не желая поучителни коментари.  :godbless:

Ако някой се е сблъсквал с 18 волтово захранване с този стабилизатор нека даде акъл. Все пак аз съм музикант с минимални познания по електротехника и да ми обяснявате няма да мога да разбера "полемиките". Приоритет ми е свиренето, а темата е свързана с финансова невъзможност да закупя готов такъв. Съжалявам, че някои от вас го разбират като, че ли искам нещо на готово, ако исках нещо на готово щеше да си закупя хубаво захранване и нямаше да пускам подобна тема! :blush:  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отвори datasheet-a на 7818 и виж какви трябва да са капацитетите, най-вече на изхода - има примрена схема. Не ги променяй в широки граници. Задължително някакъв товар трябва да има, за да работи регулатора правилно - светодиода с последователен резистор за ограничаване на тока е добра идея.  Колко топлина ще разсейва регулатора може да бъде изчислено точно. Винаги взимай в предвид най-лошия сценарий, т.е. максимално входно напрежение и максимален допустим ток (1А по спомен). С тези данни оразмеряваш радиатора. Виж в datasheet-a колко волта разлика между входно и изходно (стабилизирано) напрежение трябва да имаш, за да работи надеждно регулатора. Вземи в предвид и разликите в захранващото напрежение - не винаги е точно 220V, може да клони и към 230. Оразмери за най-тежкия режим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да,виж в даташийта какви кондензатори препоръчват. Особено за този на изхода-не се изкушавай да слагаш големи стойности! Придържай се към препоръчителните. 100hF паралелно на електролитите задължително,гледай да са керамични.Радиаторчето е добра идея,при 150mA oтделената топлина ще зависи и от входното напрежение. Добре са ти казали да се ориентираш към максимумите-от мниого глава не боли. Иначе дали е на 5 или 18V стабилизаторът няма голямо значение,важно е де е произведен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен съветите, които вече ти дадоха, аз бих добавил, че е добре да имаш бушони за съответния ток - както последователно на първичната намотка на трансформатора, така и на вторичната. Това е по-скоро противопожарна мярка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи от светодиода.

 

R = (18 - Ud) / Id

 

Id - номинален ток в права посока, който е даден в документацията на диода

Ud - Пад на напрежение в права посока върху диода, когато през него протича номиналния ток(пак даден в документацията).

 

 

Повечето червени светодиоди обикновенно имат пад около 1.8V,  1.9~2.1V за AlGaInP диоди , 3.1~3.5V за InGaN диоди.

Тока варира широко в зависимост от типа и яркостта на диода, като вариациите са най-често в границите 2 - 20мА.

Сам виждаш, че разликите може да са над 10 пъти и няма как да ти дадем точен съвет.

 

Най-добре си купи светодиоди на ясен производител от място, където дават (имат в сайта) документация, като Комет, примерно.

Другия вариант е да запоиш един потениометър 10К, примерно и да намаляваш съпротивлението докато светне нормално, но не повече от това.

след това да измериш съпротивлението и да сложиш близък резистор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси така и направих но със шепа резистори, които си ги имам от предишни проекти. Свети нормално с 10к резистор, светодиода е бял и нямам никаква техническа информация за него. А в нета си намерих и калкулатор за тая работа :)

Благодаря  :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без значение колко калкулатори ползваш, калкулация без проверка в документацията е като въдица в пустинята.

Няма нищо сложно в тези калкулации. Калкулаторите са направени за улеснение, а не за заместване на знания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де ясно точно това казвам. Калкулатора иска технически данни, които нямам и опирам до тестове.

Както и да е важното е, че това е решено. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.