Jump to content
Българският форум за музиканти

Чертеж на китари - как се прави?


Recommended Posts

Привет,

 

мъчи ме един въпрос:

след като съм си измислиф на хартия някаква форма на китара, как да направя професионален чертеж така че да е ясен за всеки образован дърводелец?

 

Т.е. да може да направи по него тялото, извивките и вс. необходимо до готов за финишинг продукт (или поне за финално шкурене:blink:).

 

Накой да има идея.... софтуер ли какво ли? Кои са задължителните мерки и т.н.

 

 

Имах на времето някакво понятие от техническо чертане..ма беше много отдавна.

 

Моля споделете ако имате опит.

Мерси

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се мъчи. ако му го начертаеш на майстора с техническо чертане, ще му е трудно да го разбере. Те все пак не са машинни инжинери а лютиери. Най-добре го нарисувай в мащаб 1:1 с молив и му го дай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

готови за разпечатване чертежи има из нета по $5-6, но съм срещал и фрий ...

 

но наистина се съмнявам, че повечето дърводелци биха имали успех с тях - най добре е да си направиш шаблон и от него да пречертаеш на талпата къде ва да се реже и да се молиш "майстора" да е "подгрял" още от закуска, за да не му треперят ръцете :-D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има един доста лесен вариант :blink: вземаш снимка на китарата която искаш и си я правиш векторна на някоя графична програма ... после я чертаеш на плотер изрязваш и ето ти шаблон, налгаш го върху талпата очертаваш и после си я режеш при някой дърводелец ;) ... аз имам готово тяло на Ибанец ;) лесно става ...

 

ако искаш ми прати сканирана рисунка на това което искаш и аз ше ти го векторизирам ... ;)

Редактирано от Petrucci
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за отговорите, но....

 

става дума за по-нестандартна форма с разни релефи, извивки и т.н.....нещо доближяващо се и до резбарство донякъде - направо 3D произведение:blink:.

 

Освен това няма аз да го режа и мажа, а търся начин да го документирам надлежно и да го запратя на един приятел по нета и той да го изпълни..

 

Ако бях аз, нямах да имам нужда и от чертеж дори..

 

Та затова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:think: резба казваш?! ;) ми дай да ти издялам едно умалено копие, пък ти после ша си го снимаш! :green:

Бъзика настрана - ако е толкова сложна формата - начертай един 3D модел в 3Ds Max, AutoCad или друга програма за чертане в 3 измерения! ;):blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

виждал сьм една фирма на запад предлага 3 д китари - такива с дьрво резба

както ти ги определи

обаче имай впредвид че трябва всичко да е измислено и центьра на тежеста да е пресметнат - защото ще ти килва насам натам впротивен случай :idea:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

Някой знае ли къде мога да намеря шаблон за ESP F series тяло за бас. Направо ми трябва да я принтирам от някъде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се мъчи. ако му го начертаеш на майстора с техническо чертане, ще му е трудно да го разбере. Те все пак не са машинни инжинери а лютиери. Най-добре го нарисувай в мащаб 1:1 с молив и му го дай.

 

Тук не съм съгласен с теб, да не кажа, че изобщо не съм съгласен. Автоматично прибави всички лютиери и дърводеци към графата технически неграмотни люде, а това изобщо не е така. Повечето от лютиерите, които познавам (които изработват ел. и акустични китари) са технически грамотни и работят с техническа документация, което си е задължително при работата с подобна материя. За дърводелците е също от значение да се чете и работи с техническа документация и много хора го правят, макар и да има изключения, но нека изключението не го превръщаме в правило.

Преди месец имах среща с лютиер от Казанлък относно изработка на гриф за цигулка. Грифчето се начерта във всичките му проекции, измерваше се със шублер и се гонеха десети от милиметъра точност. Имаше и друг стандартен технически чертеж - шаблон, на който се нанасят желаните от клиента размери. Аз например работя с всякакви чертежи, с обикновени рисунки - в мащаб и художествени, а имам и техническо образование така, че примери има доста.

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва ти AutoCad според мен, а ето и готови чертежи на някои модели китари на dwg-формат за AutoCad.

 

http://www.guitarbuild.com/modules/mydownl...leA&show=10

Редактирано от dandilov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.