Jump to content
Българският форум за музиканти

Орфей - изчадието


Recommended Posts

ето това уродливо изчадие е китарата на братовчедка ми - забравен от милостта и състраданието орфей 

изстрадал десетилетия на изгнание в ъгъла зад телевизора а последната си година е прехвърлен на строг режим

във влажната тъма на "мазата" . Понеже принадлежи на покойник и има по-особена стойност за братовчедката и предложих

да се опитам да го "разкрася" и да го подкарам да свири, като за тая цел съм готов да хвърля почти никакви пари.

Целта ми е да изглежда яко и да може да се свири с него (много рядко ако въобще има чалъм),

без значение е качеството на звука (то и без тва като гледам тая седалка от ученически стол убийственият звук е даденост)...

ще използвам неговите адаптери ако въобще работят 

Ето нещата които възнамерявам да направя:

1. тъй като има нулево прагче което е бая издълбано и вероятно е имало защо мисля да изстръгна прагчето, да 

изшкуря цялото разстояние от стария нът до 0 прагче и да залепя някакъв нов самоделен нът от пластмаса

2. да залепя пукнатината при f отвора с поксипол като повдигна вдлъбнатата част нагоре с няква пръчка или

направо хвана цялото нещо в скоба за тенис на маса х-х

3. да почистя металните чаркалъци

4. да изшкуря тялото и да го изрисуваме с 1 приятел художник

5. да сменя буксата с женски 6,3мм жак ... за останалата електроника нямам никаква идея кое как защо какво колко...

и тук идва въпроса задължително ли е потенциометрите да са включени в схемата?

не може ли адаптерите да се свържат някак директно с изхода и да работят на макс?понеже от потенциомеетрите само един изглежда да се върти,

другите 2 не помръдват...трябват ли ми въобще потенциометри, за да знам дали да купувам и ако да колко?

6. да изшкуря грифа и да лъсна прагчетата с няква фина шкурка или телчета за полиране

грифа според вас трябва ли да се лакира или боядисва в случая? мисля просто да го полирам с телчетата

 

другото което се чудя е какво да залепя на тия потенциометри че да изглежда като врътки

не забравяйте че основната цел е декоративната но ми е много интересно да видя как свири това чудо на на социалистическия инженерен гений

нека даването на акъли да започне сега!

 

ето и снимки:






 

П.С. Преди да ми предложите някакъв начин за отопление искам да кажа че живея над котелното за парното! :)

 

 
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2, 4 и 6 недей да ги правиш... само подмени какъвто хардуер може да подмениш по тая китара и давай! Аз от 2 нови и една стара китари, свиря на дъртата китара щото ми харесва като звук...

 

Направи нова електроника на тая китара, за тия адаптери, с нов жак вместо 5-ца. Горен и долен мост ги прегледай и ги оправи, ако трябва ги подмени. Ако са нужни ключове, сложи нови ключове. И сетъпни китарата към новите струни, 9-ки или 10-ки - дължина на струната по мензурата и като височина.

Редактирано от a_panov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще лепиш цепнатината е по-добре с ц-200 отколкото с поксипол.Поне става прозрачно,а и за дърво и хартия е по-подходящо.За рисуване не знам твоя работа.За електрониката не знам как се сменят тези потенциометри,че като гледам няма пластмасова платка отзад на китарата.Сигурно са клеясали и не работят,ама първо смени петицата със женски жак,включи китарата в някакъв усилвател и почукай по адаптерите да видиш има ли сигнал.Нът ще трябва да сложиш че като гледам го няма хич.Пробвай да я почистиш и опъни едни евтини струни да видиш работят ли ключовете свири ли въобще и тогава се занимавай да я оправяш.

Редактирано от Heartman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще оправяш прагчетата, направи си нещо(ламаринка, здрав картон) с процеп, така, че да не нараняваш дървото наоколо, като работиш по прагчетата. Само минаване с шкурка не върши работа. След като ги изравниш, те ще станат плоски, трябва след това да им оправиш формата на коронката, примерно с малки триъгълни пилички. За да не ги повредиш с пилата, надраскай ги отгоре с маркер след заравняването и гледай при правенето на коронките, в средата на прагчето да истане тънка маркирана линия. Така ще си сигурен, че не си ги направил по-ниски при "коронясването". Чак след това шкурки и накрая - полиране. В началото, като ги заравняваш, ако го правиш с нещо дълго и равно, трябва грифа да ти е идеално прав. Ако не е, трябва да го правиш с нещо по-късно, което обхваща по няколко прагчета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 
другото което се чудя е какво да залепя на тия потенциометри че да изглежда като врътки
не забравяйте че основната цел е декоративната но ми е много интересно да видя как свири това чудо на на социалистическия инженерен гений
 

Ще си позволя да коментирам само това "изречение" от поста. Нещо не схванах, искаш да декорираш тази китара и да чуеш след това как звучи?!... Декорирането е правилния път към оригиналния звук.. Само така ще се убедиш в некъдърноста на социалистическия инженерен гений.В интерес на истината, 99 процента от инженерите, които си разбират от работата в България към днешна дата са се дипломирали по Тошово време...Да се чудиш какво да залепиш на потенциометрите, че да изглеждат като врътки, явно е проблем на инженерите от по ново поколение... 

На мен също ще ми е интересно да ВИДЯ как свири това чудо... аз съм го чувал, но виждането си е друга работа...

Редактирано от никони
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

бутони има и в ebay за 2 лв ...сега трябва да свържа изхода с нов женски жак... има 2 кабелчета едното е покрито другото е оголено...кое е сигнал и кое е земя? кабелчетата бяха допряни едно до друго...ако е станало късо какви последици ще има това всичко ли ще е изгоряло? ако по случайност проработи ще направя запис специално за колегата да ГЛЕДА и да не вяяяяяяяяярва на ушите си като някои професори завършили по бай Тошово време! и тогава вече ще ви питам това хъмбъкъри ли са или сингъл койл адаптери? също колко ома трябва да са потенциометрите за тях 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сингли са,най добре смени електрониката,както те посъветваха,аз се чудя грифа в какво състояние като е седяла в мазе..по скоро си я остави за украса,защото едва ли ще се оправиш с изметнат гриф,ако е седяла без струни в мазе  е заминала..

Братчетката ти има особени представи за сантиментална стойност да държи в мазата китара..

На дядо ми кавала е като нов,въпреки че на половин век поне..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не че нещо, ама като гледам мегаломанските идеи на поправяча, май по-добре ако е решил твърдо да я възстановява, да я даде на лютиер или поне на някой дето знае как стават тия работи ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Oх-ох-ох.Такава бе първата ми ел-китара, т.е. тя е на баща ми.И казвам "е", а не "бе", защото китарата си е жива и здрава, като даже е и да го наречем - реставрирана.

На нея съм минал през всякакви фази - нови адаптери-сингли, хъмбъкъри и т.н.В крайна сметка си остана с оригиналните адаптери, сменени потенциометри с нови - 250КОма, нов 6.3мм жак.С 10-ки съм и си свири прилично.Оригиналните адаптери са подходящи за китарата и с други, дори и доказали се добри адаптери не става по-добре, защото тялото е кухо и китарата има специфичен(но не толкова лош, колкото повечето от вас предполагат) тон.

Ще направя снимки и ще ги постна тук уикенда.А може и семпъл да врътна :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е главно какъв sustain може да се постигне с кухо тяло (think). Иначе с дадените накъсо жици не вярвам да се е случило нещо по електрониката (или поне ако електрониката се е скапала, малко вероятно да е точно от това).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не че нещо, ама като гледам мегаломанските идеи на поправяча, май по-добре ако е решил твърдо да я възстановява, да я даде на лютиер или поне на някой дето знае как стават тия работи ;)

Като я даде на лютиер и ще се получи това:

image02.jpg

 

А човека иска да си я възтановява сам, най е лесно да оправи горен и долен мост и да опъне едни нови струни. След това нов жак, нови кабели, нови потенциометри и с тез адаптори да и чуе гласа и какво още има да се оправя. Имам едно такова "дърво" на 40-45 години и много ми харесва на звук и хват.

Редактирано от a_panov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.