Jump to content
Българският форум за музиканти

Неравноделен


Recommended Posts

Това означение показва, че нарисуванта съвкупност от продължителности, която в случая е равна на 10/16, колкото е и един такт, трябва да се изсвири за един удар на метроном, който е направен да бие 46 до 48 пъти в минута. Или казано другояче, имаш 46 до 48 такта в минута.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имаш 46 до 48 такта в минута.

Не съм срещал на друго място да задават темпото в "от - до "... ами ако всеки от оркестъра си избере различно :) (жалко за оркестъра)

Не знам до колко това е правилно и ако не е грешка, вече и аз така ще пиша но не виждам смисъла. Дано да грешиш.

 

П.П.:

... а защо не, тогава 46-48?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм виждал да се задава от-до в числа (удари в мунита) и то често. Но в такъв обратен вид май не съм. Или е печатна грешка, или се задава нарочно така заради това, че е бавно темпо, т.е. нещо като "темпото е бавно (48 удара в минута, но не по-бавно от 46 удара в минута)". Възможно е все пак това означение да показва нещо друг, но ме съмнява много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък бях решил, че е някой характерен за народната ни музика похват, като например:

 

P1000289.jpg

 

а то...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

бавно темпо, т.е. нещо като "темпото е бавно (48 удара в минута, но не по-бавно от 46 удара в минута)".

и аз сьм на това мнение

иначе тия 10/16 изглеждат сложна работа, а всьщност са си елементарни,

ако си тактуваш в 4/4 с удьлжено 3-то време и 4-то време(ТЕМПО 96 И СИ ОК)

 

още когато ходех на уроци ( преди доста време)

имах проблеми сьс суинга (вече не- надям се :rolleyes: )

но пьк лесно с справях с неравноделните

според учителя Бай Иван - суинга е доста по лесен да се усети от нашите неравноделни

обаче нал ни е по в крьвта

а сьм виждал и чувал доста бг китаристи ( предимно такива познавам) да не усещат блуса

(тия които могат да не се засягат)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Не успях да прочета всички отговори по темата, но да отговоря на човека задал въпроса...

Не, не е печатна грешка, има такъв размер и той е бърз. Също така има и 10/8, което са 10 осмини в такт. За да свикнеш с неравноделните размери разглеждай нотите в тях ги по групи от по 2 и 3, в зависимост как е хорото или парчето. Например ръченицата е 2-2-3 или 3-2-2 (Черепишко мъжко хоро, пак вид ръченица), като всяка групаноти се изпълнява за 1 удар, т. е. имаш 3 удара тук, винаги е силна първото време, като, забележи, там където групата е с 3 ноти, просто трябва да удължиш времето на удара. И ако си в 7/8 си готов - хванал си ритъма :(, но ако си в 7/4 - трябва да забажищ темпото двойно, а ако си в 7/16 - да забързиш двойно...

Освен 10/16, мойе да срещнеш и 10/4(по-рядко) или 10/8... раздели пак нотите по групи така, както са дадени в мелодията

Не погледнах тези, които си побликувал тук, но например 2-2-3-2-3-2-2 - това е един от често срещаните размери в 10/8 има още 2-2-3-3-2-2 и др. Прегледай си нотите, групите си личат, изключи метронома и си избарабани темпото, докато хванеш ритъма и почвай с китарата... това е :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@dea, мисля, че не си разбрал въпроса. Смятам, че автора на темата е наясно с неравноделните метруми. Неяснотата е около определянето на абсолютната стойност на темпото.

Съгласен съм с мнението, изказано от CiberGene - "Това означение показва, че нарисуванта съвкупност от продължителности, която в случая е равна на 10/16, колкото е и един такт, трябва да се изсвири за един удар на метроном, който е направен да бие 46 до 48 пъти в минута. Или казано другояче, имаш 46 до 48 такта в минута."

 

Успех!

Влад

Редактирано от Vlad
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

P1000288.jpg

 

 

...или, може би, е печатна грешка? :wall:

може да е пе4атна грешка само това 4е поголямото 4исло е пред по-малкото ина4е е съсвсем нормално да се обозна4ава темпото с 4исла /по метронома на Мелцел/

Естествено 4е абсолютно темпо няма зависи вси4ко от изпълнителя,това което се изписва над петолинието е само препоръка за темпото а не заповед така 4е няма ултимативен характер!

 

Няма такава опасност всеки да си избере разли4но темпо в оркестъра защото не би било оркестър тогава, а ако е класи4ески оркестър темпото се избира само от диригента.

 

Ина4е примера които си дал е на 4етириделен, дест временен неравноделен размер.2+2+3+3 и пулсацията ще ти бъде на шестнаистинка.

 

е да наи-характерните размери /а и наи-4есто употребявани/ са: 5/8,7/8,9/8!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темпото се задава в относителна /с думи - бързо, умерено и т.н./ и абсолютна стойност - четвъртина равна на определен брой удара в минута.

Преговори си теорията!

А че абсолютното нотна стойност няма ултимативен характер - това е толкоз просто и логично, че не е нужно да го обсъждаме!

 

Влад

 

п.п.

Когато започнах да влизам в този форум и аз пишех с"ч"-то като 4, както и "ш"-то като 6. Но осъзнах, че това не прави добро впечатление на по-интелигентните хора.

В.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

п.п.

Когато започнах да влизам в този форум и аз пишех с"ч"-то като 4, както и "ш"-то като 6. Но осъзнах, че това не прави добро впечатление на по-интелигентните хора.

В.

Мда, доста е грозно с цифри

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темпото се задава в относителна /с думи - бързо, умерено и т.н./ и абсолютна стойност - четвъртина равна на определен брой удара в минута.

Преговори си теорията!

А че абсолютното нотна стойност няма ултимативен характер - това е толкоз просто и логично, че не е нужно да го обсъждаме!

 

Влад

 

п.п.

Когато започнах да влизам в този форум и аз пишех с"ч"-то като 4, както и "ш"-то като 6. Но осъзнах, че това не прави добро впечатление на по-интелигентните хора.

В.

:rolleyes: Невиждам каде в текста съм оспорил съществуването

на относителна и абсолютна стойност на темпото!?

 

А ина4е поста ти го възприемам като обяснение в любов! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Естествено 4е абсолютно темпо няма зависи вси4ко от изпълнителя,това което се изписва над петолинието е само препоръка за темпото а не заповед така 4е няма ултимативен характер!

Това имам предвид.

Все пак абсолютно темпо може да бъде зададено - т.е. има.

 

Просто не искам да се подава двусмислена информация - това, което за теб е естествено по подразбиране - за начинаещите може да не е така. Нека бъдем от полза един за друг!

 

Влад

 

п.п.

Съжалявам, ако грашно си ме разбрал - семеен съм:rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде без караници. А иначе за 4-ките и 6-иците направо недоумявам как може да се ползват, при положение че се пише на кирилица и могат да се използват българските букви?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Естествено 4е абсолютно темпо няма зависи вси4ко от изпълнителя,това което се изписва над петолинието е само препоръка за темпото а не заповед така 4е няма ултимативен характер!

Това имам предвид.

Все пак абсолютно темпо може да бъде зададено - т.е. има.

 

Просто не искам да се подава двусмислена информация - това, което за теб е естествено по подразбиране - за начинаещите може да не е така. Нека бъдем от полза един за друг!

 

Влад

 

п.п.

Съжалявам, ако грашно си ме разбрал - семеен съм:D

.....е в това което цитираш думата абсолютно е използвана като синоним на идеално, перфектно! /а не за абсолютната стоиност на темпото/ като е упоменато понататък във същото изре4ение изписаното темпо във вси4ки слу4аи е препоръка а не заповед което озна4ава 4е изпълнителя или диригента може да избере коенно разли4но темпо от написаното в зависимост от естети4еките му търсения,интерпретация и музикален вкус независимо 4е примерно: може да е изписано м.м!=160

 

мисля 4е разсеях мъглата! :arrow: :read:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.