Jump to content
Българският форум за музиканти

Няколко въпроса, относно ученето на китарата


koko13

Recommended Posts

^ Глупости на търкалети! Na baba ti hvarchiloto! :blush::crying: Udjf rpj,epkes ye ir fmrtd d,hw;ekjrje! :tomato::cheers:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лими, в момента аз се уча да свиря на класическа китара, но аз не искам да свиря на класическа, искам да свиря на електрическа, не защото е по-лесно, а защото искам да свиря рок, метъл и т.н. Така, започнах да се уча на класическа, защото както казах в моя град има само такива уроци... за сега съм научил нотите и къде се намират по грифа и мога да свиря по ноти, но след това разбрах, че класическата и елсектрическата китара нямат нищо общо... Мислех си, както бях чел някъде(още преди да започна с класическата), че ако се научиш на клас. китара след това ще ти е лесно да се научиш и на ел. китара.. сега съвсем се побърках, незнам какво да правя, да продължавам ли с класическата или да се откажа .. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спри, научи си уроците, вземи си диплома, почни висше, намери си перспективна работа, намери си кротка жена, оженете се, направете си дете, направете си здравни осигуровки и вила с домати, окопавайте ги редовно, затворете ги в буркани, запазете ги до Коледа, отворете ги с гости-ужприятели, и т.н. и т.н. Дълга и широка! Обади се на приятел за съвет и така лека-полека ще се научиш да свириш и на китари всякакви!

Редактирано от Лими
  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе брато как 2 китари ще са коренно различни инструменти бе?

Разликата между класическата и електрическата е че на класическата се свирят акорди и струните са по обтегнати а на електрическата power chords, сола и пак акорди ако искаш зависи какво свириш.

Т'ва което искам да кажа е че нищо не ти пречи както си учиш класическа да спреш и да си вземеш електрическа след време или дори сега. Разликата е че няма да ти се развие бързината в пръстите за сола но ще ти станат по силни пръстите. Ще ти бъде много по-лесно да научиш електрическата сега отколкото ако беше почнал с нея, защото знаеш основните неща.

Няма огромна разлика между инструментите от една страна но от друга нямат общо. Примерно Metal & Rock на класическа изсвири някоя песен на AC/DC на клас. и виж на ел. с дистържън?

Нищо не ти пречи докато си ходиш на уроци по класическа китара у вас си да гледаш табове на Seek & Destroy да я научиш така и после като хванеш ел. и да хвърчиш!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, много добре разбирам твоята дилема. Когато бях на 15, също се чудих дали да започна с класическа или с електрическа китара, но впоследствие реших да отида на уроци по класическа, защото ми допадат етюдите,валсовете и другите класически композиции. Четири години ходих на уроци и научих доста неща. Затова, когато прекъснах поради матури, а миналата година най-накрая си взех електрическа китара, изобщо не я чувствах като талпа в ръцете си, а напротив - просто класическа китара с по-тънък гриф. Е, разбира се, трябват ти около месец-два, докато свикнеш с използването на перо, но пък много от техниките вече си ги знаеш - легато, глисандо, акорди баре,вибрато и прочие. Но най-хубавото е, че ръцете ти са в пъти по-издръжливи ако преди това си свирил на класическа, така че няма да се измаряш толкова бързо, а и ще можеш по-бързо да научаваш сложни неща. Динамиката е друг важен аспект, на който те учи класическата китара - да знаеш къде да успокоиш темпото, къде да го ускориш, къде да затихнеш, къде да ''избухнеш''. Така парчето, което свириш, става в пъти по-интересно за слушателя.

 

Като цяло аз съм много доволен от избора си и съм сигурен, че ако дадеш шанс на класическата си китара, и ти ще се убедиш, че си струва. Надявам се да съм бил от помощ. :)

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И докъде стигна засега? Не че нещо, ама свиря бая по-отдавна от теб и далеч не си позволявам да давам толкова категорични съвети.

Напълно различни инструменти с различна постановка, предназначени за изпълнение на различен репертоар.

За различната музика се иска различен майсторлък, правят се различни упражнения, изобщо - всичко е различно.

Колкото и да пилиш сола на електрическа китара, няма да започнеш да свириш испанска китара като Пако Де Лусия.

Колкото и да свириш класически етюди, няма да станеш върховен кънтри китарист.

Нека си говорим нещата както са, не да даваме съвети, защото знаем вече четири-пет песни.

Различната музика и различният инструмернт си имат големи технически разлики в свиренето и често изискват различни упражнения, а понякога(например разликата испанска китара - метъл музика) почти нямат нищо общо.


С уроци по класическа китара можеш да се научиш да свириш на класическа китара и като бонус, ако си сериознен, получаваш развиване на слуха и запознаване с музикалната теория - неща, които ще са ти от полза при всички случаи. Но няма да станеш върховен електрически шредър, ако свириш на класическа китара - техниката е различна, тоноизвличане, всичко.

Също така, макар и да научиш класическа хармония, примерно, едва ли ще се запознаеш със структурата на джаза или блуса, свирейки класически етюди.

 

Ако искаш да можеш да свириш много стилове на различни инструменти, трябва просто да практикуваш паралелно.

Друг начин няма. Една аналогия - карайки велосипед, не се учиш много-много да караш камион, нали?

Редактирано от Evtim Djerekarov
  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де вие го изкарвате все едно ел и клас китара са флейта и акордеон, сирене или лава ей т'ва не разбирам.

Напълно ти уважавам мнението и си прав но не на цяло защото като се научиш да свириш на едното знаеш основите и малко повече за другото.

А не все едно да си най-добрия китарист на света и да свириш на акордеон, ей тези две неща нямат общо, при тях като се научиш да свириш на едното пак няма да имаш представа как се свири на другото, защото не е само до ноти ами и до техника. Мъча се да кажа че ще свикнеш малко или много с техниката и всичко ще ти е по-бързо в ученето на другата китара щото имаш поне малко опит...

Човекът доколкото разбрах е казал че иска да свири на ел, рок и метал но е разбрал че трябва да се почне с класическа.

Редактирано от genatawa
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, незнам колко добре съм разбрал всичко, което казахте, но мисля, че извода от всичко е: Учи първо класическа китара, за да научиш теорията и нотите, и за да ти се развие слуха. А след като научиш теорията и нотите започвай ел. китара.

 

И тук идва другия въпрос, ще успея ли след като науча теорията и нотите да се справя сам с ел.китарата или и за нея ще са ми нужни уроци?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прочети, моля, много внимателно няколко пъти това, което ти е написал Evtim Djerekarov по-горе - кратко, ясно и точно. Това е отговора на твоя въпрос, чети го докато наистина го разбереш, защото той не ти казва точно това, което пишеш по-горе. Успех! 

  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако всичко беше само теория и ноти щеше да се справиш със всеки инструмент.

Казах ти трябва техника, при двете китари техниката е различна.

За да си сигурен че ще научиш правилно техниките за свирене при ел китара трябва да ходиш на уроци.

Но остава и варианта интернет, както казах много велики китаристи са самоуци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@genatawa: Разликата между това да свириш етюди на класическа китара и това, да свириш шред сола на електрическа, не е много по-малка отколкото разликата между това да свириш на флейта и на акордеон, в техническо отношение. В смисъл - и едното, и другото изискват напълно достатъчно големи периоди от време за научаването им, за да можем да счетем, че не са едно и също нещо.

Ако цял живот свириш само фламенко, ще си толкова метъл китарист, колкото пианист или стругар. Нищо, че тоновете по грифа са на едно и също място.

 

@koko13: Класическата китара ще те запознае с някои основни неща, като например къде са тоновете по грифа, евентуално как се четат и свирят ноти, както и елементарната музикална теория и може би малко от класическата хармония(зависи най-вече колко ти се учи и упражнява, както при всичко останало).

Същата тази теория можеш да я научиш и на електрическа китара, без да си свирил много на класическа(пак зависи колко ти се учи и занимава).

Има също така, различни "теории". Музикалната теория, която стои зад класиката, не е съвсем същата като тази, която стои зад джаза примерно - имат общи неща, но са коренно различни. Съвременната популярна музика рядко се ръководи стриктно от класическите правила.

(А за да знаеш тия неща - познай - пак трябва доста да ти се учи и занимава).

 

И накрая какво излиза - че човек може да стане китарист, пианист, стругар, бояджия, инженер, програмист, шофьор, женкар или квартална пиянка. Кой колкото му се учи и и занимава. Сега отговори ли си на въпросите?

 

Ако търсиш източници на информация - там може да ти се помогне. Обаче да ги прочетеш, разбереш и изсвириш, зависи само и единствено от тебе, твоето трудолюбие, постоянство и интелигентност. Там не можем да ти помогнем, дори да ти отговорим с 10000 мнения в темата.

Редактирано от Evtim Djerekarov
  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.