Jump to content
Българският форум за музиканти

Настройка на 12 струнна китара


Manolev

Recommended Posts

Пичове, след като се сдобих с китарата, дойде и момента на настройката! 6 струнната лесно, има няма за една минута е готова, но с 12 струнната е по-особено, някой може ли да ми каже коя струна отговяря на съответната нота?

 

Дали ще има някакъв виртуален тунер за 12 струнна! Мерси! :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако 6-струнната китара се настройва

 

E4

B3

G3

D3

A2

E2

 

то 12 струнната се настройва така:

 

Е4

Е4

B3

B3

G3

G4

D3

D4

A2

A3

E2

E3

 

Успех!

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Басовите струни се настройват през една октава. Соловите - нормално.

Редактирано от kazimbutt
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше една 12 струнна в мен и беше настроена както каза човека над мен.

Но беше с по-дебели струни примерно 12ки и беше с една стъпка надолу, защото бяха дебели сеш се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Линка, които дадох ми ясен, исках да питам верен ли е ? Но вече разбрах! Мерси много! Няма ли някой дигитални тунерчета за 12 струнни? :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе важното е да насториш първите 2 чифта на един тон останалите една нормално една с една октава отгоре една нормално една... Схвана идеята :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В общи линии почти всичко можеш да свириш на 12 струнна. А за кво се ползва: ми как да ти кажа трудно би свирил сола със трмола на 12-струнна ;) Ае слайдовете мое ги докараш ма повечкото ефекти и техники не бих казал че ще станат най-култовите, така че да за ритъм се ползва :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а ето какво слушам в момента

LEO KOTKE 6 and 12 - string guitar -така се казва албума

друг интересен пример Стиви Рейвон - ьнпльгт от МТВ с 12 струнна

 

 

ONLY THE GOOD DIE YOUNG - ех СТИВИ - поклон пред творчеството и таланта му

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото има опция дублиращата струна на 6-та да се настройва не на една, а на две октави по-високо, но за целта трябва такъв комплект.

 

За тунера - всеки тунер може да свърши работа за 12-струнка. Аз понеже съм гъзар, си имам вграден такъв в 12-ката :rolleyes:

 

Иначе по принцип се препоръчва 12-ките да се настройват по-ниско заради опъването на струните - все пак са 12 :P макар, че при наличието на тръст род това едва ли е такъв проблем, обаче пък като е настроена по-ниско се свири по-лесно, особено ако се праскат някви по-сложни и бързи пасажи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.