Jump to content
Българският форум за музиканти

Инсталиране на говорител на комбо?


Ground

Recommended Posts

Изпадна един Celestion G12H-100 от някакъв кабинет на JCM-800 и си мисля да го тествам на моето комбо, което е Peavey със стоков говорител Sheffield. Комбото е 80W - 8 ohm, с отворен гръб, а говорителят е 100W - 6,8 ohm(DC resistance).

 

Предполагам, че ще стане, но искам да се посъветвам преди това, ако някой има забележки.

 

Освен монтиране и правилно свързване на жичките, има ли някакви други специфики при монтажа?

Редактирано от Ground
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз да не прецакам нещо, пък иначе ясно, че ще опиша(евентуално запиша) резултата. Никой нищо не казва за проблеми в съвместимоста, та ми е по-спокойно. Както проличава, не съм много технически грамотен в тази област.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Направих записчета от стария и новия говорител. В съвсем непретенциозно домашно качество...

 

Комбото е Peavey Bandit 112 озвучено с Shure 57, който е поставен на решетката под ъгъл около 22 градуса насочен към границата между голямата и малката мембрана на говорителя. За съжаление нямах възможност да опъна волумето и е малко над 1 (излагация, амъ).

Китарата е Schecter Diamond Series 006 Deluxe, използвам стоковия бридж адаптер на Schecter.

Свиренето да не го коментираме моля :)

 

Стар и нов говорител с EQ на 12ч - Flat

 

Sheffield - flat

 

Celestion G12H-100 - flat

 

 

Стар и нов с настройки:

 

Gain(button) - in

Trash(button) - in

 

Pre Gain(drive) - 7 / 10...

Bass - 5

Mid - 3.7

High - 7.1

Presence - 3.2

 

Sheffield - mod

 

Celestion G12H-100 - mod

 

Селесчъна ми звучи с по-ясни ниски среди, и като цяло е по-среднист, но със по-стегнат и плътен звук. Малко ми е трудно да му свикна все още. Sheffield-а има повече ниски, но мажеше яко, като вдигна волума над 7. Нямам търпение да го набримча по-човешки :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доволен съм от новия говорител. Единствения проблем е, че настройтите на на комбото променят по много различен начин звука, отколкото при стария говорител и сега трябва да открия "онези" настройки, както бях открил при стария. Все пак ще напиша впечатления и след като го изтествам с ниво над половината.

Един от "онези" въпроси :) - има ли значение как са свързани двете жички от комбото към говорителя, в смисъл, може ли да са на обратно и какво ще се чува ако са?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен Шефийлда е бая по-неясен/мътен и съм доволен от резултата ти. :)

Ще свикнеш бързо. Ако искаш си поиграй след 3-4 седмици да сложиш пак Шефийлд-а и почти съм сигурен, че няма да спреш да базараш EQ-то с цел да го оправиш... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хммм, само мен ли по ме кефи как звучи sheffield-a? А може и да съм bias-нат заради името :D

 

и на мен също - Шефийлда може да е по-неясен/мътен , но повече изпъква ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един от "онези" въпроси :) - има ли значение как са свързани двете жички от комбото към говорителя, в смисъл, може ли да са на обратно и какво ще се чува ако са?

 

Използвай ушите си!

Това е добер съвет, не само за теб и за доста ситуации.

Правилното свързване е плюс в плюс, минус в минус.

Движението на мембраната(на говорителя) ще е назад, напред и тн.

Ако ги обърнеш жичките, ще се получи движение на мембраната на обратно, първо напред , после назад.

Оттам ще имаш разлика в звука.

Тук няма правилно или не правилно( по отношение на звученето, за свързването правилното го казах).

Което от двете, ти хареса повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има значение, може би, че настройките за записите, където еквилайзера не е на 12ч. са правени със стария говорител, преди да съм пробвал новия, така че са си правени за някакъв приличен за мен тон от Шефилда. Селесчъна е доста по-различен и за постигането на подобен тон са много по-различни настройките от комбото. Мога, ако някой проявява интерес и докато 57-цата е в мен, да направя записи с различни настройки за придобиване на по-ясна представа от звученето на Селесчъна.

Пропуснах да кажа, че струните на китарата са 10-46, което хич не ме кефи и ще коригирам проблема скоро.

 

@ТONY, притеснявах се да не се прецака нещо, иначе се сетих, че мога и да пробвам :)

малко като златното правило на програмистите - "Ако работи, не барай!".

Сега вече съм по-спокоен и ще пробвам, щом не е опасно. За съжаление никъде не видях индикация, кое е + и кое - , нито на жичките, нито на говорителя. Едната жица е синя, другата жълта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм чувал/чел от завъртането, нещо да се прецаква, просто звука се променя именно заради смяната на посоката на движението на мембраната. Не мога точно да квалифицирам разликата, може да е усещането от различният "отговор" на говорителя.

Мисля, че от този опит глава няма да заболи, а ще разбереш за себе си, как стоят нещата

Навремето бях обърнал поляритета на говорителя в един амп и се оказа, че така повече ме кефи.

Иначе карам по стандарта.

С две думи - пробваш и решаваш.

Няма как да се разбере по цвета( стандартното е червен проводник +, черен - минус) .

При теб, освен, ако вече някой не знае как е при Пиви и ти каже.

Може да стане, като се отвори ампа и човек , който разбира ти каже, жълтото примерно е плюса, синьото минуса.

Евентуално, може да е обозначено на ПСБ платката на ампа.

На самият говорител, там където са контактните точки, има едни хартиени примерно квадратчета, на които има знаците + и -.

99% на твоя селешън, трябва да е така. Огледай го.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На къде е пуснат поляритета, абе как се движи - напред или назад един високоговорител. Определянето на поляритета му, го правя като му подам пик. Запиша излъчвания звук и след това го погледна в Audacity. Много ясно се вижда от графиката на сигнала в Audacity дали говорителя тръгва напред или назад. Може да вземеш като референтен сигнал записа от някой малък говорител измъчван с 1,5V батерия. Има и специализирани софтуери за определяне на поляритета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.