Jump to content
Българският форум за музиканти

"Дрънчене" при лампов усилвател


Recommended Posts

В унисон с коментариите, може да се опита с екзорсизъм или баене от баба Пена, много я бива...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля, че човека е пробвал всички предложени варианти, за да кажем, че проблема няма да е решен.

Виж как се правят лампи:

http://youtu.be/GDvF89Bh27Y

Филмчето е малко длъжко, но е приятно за феновете - представя производството на лампи във фабриката на Мулард (реално собственост на Филипс, ама марката си е била Мулард )

Според теб дали този гумен пръстен би свършил работа?

Ако конструктивно е нарушено стъклото, което е единствената (невероятна) причина, за която аз бих се сетил (по-скоро изфантазирал :) ), то би бил нарушен в някакъв момент вакуума, в който случай въобще нямаше да работи ламбето .... ма може аз да не разбирам нещо де :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Не виждам някой да се е ангажирал с решение на неговите проблеми ! Нито пък е бил ангажиран от него да му се решат проблемите. Затова и коментариите са безотговорни, като в хоремаг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човека каза, че като извади лампите и ги разклати се чува същия звънтящ шум така че проблема е ясен.Взима едни нови и толкова.А тези може да ги ползва докато свършат на по-усилен амп на репетиции примерно.Проста работа.

Редактирано от Heartman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Написал съм по-горе какъв е случаят със смяната, както и защо си мисля, че продължава това при различни комплекти, и защо твърдя, че проблемът е в компонент от усилвателя, който се сменя периодично, и въпреки това остава налице. Иначе да, технически съм кух като лейка, куц като магаре с крак и половина и така нататък некадърни сравнения. Взех си лампов усилвател защото ми допада звученето, не защото съм изцяло запознат с неговото устройство и технически спецификации.

 

Но, дотук затегнах все пак всичко, което може да се затегне от технически неграмотник с отверка в ръка, пробвах ампа на различни повърхности. Съответно шумът не се чува от говорителя, значи не е там, като от това следва да не е и в китарата (някой разхлабен чарк). При смяна на предусилвателните лампи със стари работещи такива, също е налице дрънченето. Когато извадих и двойката крайни EL84, да огледам и наместя с клечка за зъби да набутам пинчетата на леглата на лампите, забелязах, катко вече споменах, че се чува идентичен звук при разклащане, както вече съм споменал. Остава да издиря старата двойка крайни лампи, за да проверя дали и те дрънчат при раздрусване, но съм почти сигурен, че това ще е случаят. Така че да, мисля, че проблемът е ясен, и благодаря на помогналите с предложения :cheers2:

 

Не съм пробвал предложението на bratmito да уплътня местата, където се свързват шасито и дървениите, но съм убеден, че не е там проблемът. Не съм пробвал гумения пръстен също, за сефте чувам за това, въпреки че очевидно е доста стар трик, и явно върши работа в определени случаи.

 

@synchu - Благодаря за филмчето, изглежда интересно. Ще му хвърлям по едно око в почивките между бачкането днес :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щурчо спомена нещо, което според мен е твърде възможна причина. Има някои комбо усилватели, които са "известни" с това, че им дрънчат лампите (tube rattle на английски).

Намери и включи външен спийкър вместо този твоя вградения говорител - в менюала пише точно как става, както и всички възможни варианти. АМР-ът има всякакви изходи, така че каквото да намериш все ще стане. Идеята е говорителят (генериращ вибрации), да остане в отделен корпус. Ако изчезне дрънченето - от това е. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.