Jump to content
Българският форум за музиканти

Понякога, и един акорд стига.


Recommended Posts

Нещо залиня Форума в Августовските жеги.

Заглавието е подвеждащо, става въпрос (разбира се), за спасяването на едно радио Акорд 101.

 

Имаше ентусиасти, захванали се по други теми, но те така и не довършиха правото дело.

Като воинстващ DIY маниак, реших да извървя пътя докрай.

 

Ето историята в снимки:

 

1. Горе долу така беше в началото (снимката не е моя, от нета е):

 

 

akord101.jpg

 

2. Отзад и вътре (тоже от нета):

 

akord103.jpg

 

3. Последва мислене, рязане, кроене, спойки и прочие. После, разбира се, посещение при Валяка, който първо искрено се посмя, после добави няколко завършващи (но съдбоносни) щрихи:

 

imgp5887.jpg

 

4. Грозното пате. Изглед отзад:

 

imgp5891.jpg

 

5. После бях в стихията си. С материали на клиента, останали от предишни проекти, шев, кройка, пот, лепило и кит се получи следното:

 

img1668by.jpg

 

6. Дупето (секси е нали?):

 

img1669eg.jpg

 

 

7. И най-големият майтап - малкото грозно пате просвири и заграчи със задоволително здрав гласец:

 

Абсолютно чиста бленда:

http://soundcloud.co...der/blues_clean

С малко Fulltone Mosfet 2:

http://soundcloud.co...ulltone_mosfet2

С много Fulltone Mosfet 2:

http://soundcloud.co...ulltone_mosfet2

 

Забавлявах се неимоверно със записите, не съм целял студийно качество :) Не съм ги и обработвал, освен пан ляв/десен канал.

Китарата е Music Man Steve Lukather, нек адаптер. Има и щипка Tc Electronic Hall of Fame Reverb... колкото да не е без хич.

За да има някаква закачка, два от записите са с микрофон, един с Palmer PDI-03, но мисля че лесно ще познаете кой кой е :)

 

Целта на поста, освен да раздвижа летния мързел: моето скромно мнение е че цялата врътня си струваше.

Имам малък, компактен, евтин за поддръжка лампов "practice-amp", с много приличен тон и поведение :)

А удоволствието от DIY победата над здравия разум е незаменимо :)

Наздраве, лека и успешна седмица на всички !

Явор

 

P.S. Валяк, без теб (отново) резултата щеше да е друг ! Благодарност и поклон най-вече за търпението и усмивката !!

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудесно се е получило и звучи много добре. Поздравления, Явка!

Ти си бил бая майстор. ;)

 

Специални адмирации за заглавието на темата :) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както върви, скоро като ходя по улицата хората ще се обръщат и ще си шушукат - Парни Валяк, бе, виж, Парни Валяк!

:P :P :P ...

Благодаря за признанието!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една гадна седмица, и една още по-гадна сряда...

Да е жива музиката, че иначе мор.

Поздрав и благодарност на всички :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре се е получило. Преди няколко години докато бях беден ученик бая чоплех такива радиа и сякакви лампови карантии, но поради липса на инструменти и средства никога не стигнах до добре изглеждащо изделия. За сметка на това звучаха много по-добре от повечето маркови странзисторни практис кубета.

На тези радиа, обаче, не харесвам две неща - тон коректорът и дълбоката обратна връзка. Усилени не звучат добре. Също така преампа с 1 триод е малко недостатъчен сам по себе си(поне за мен), но ако е ползва с външен преам е ок.

 

ПП От къде мога да си купя такава решетка,каква и е цената, мога ли да поръчам определен размер и достатъчно здрава ли е за гръб на голяма глава?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също така преампа с 1 триод е малко недостатъчен сам по себе си(поне за мен), но ако е ползва с външен преам е ок.

 

По всяка вероятност се използва грамофонния вход и след преправянето му на китарен -хич не е слаб сигнала ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@bir4o, абсолютно си прав. Ползва се грамофонния вход. Сигнала никак не е слаб. За нормално свирене волюма е на около 8. Ако закача отпред някакъв буустър (примерно Firesound или Fulltone Mosfet), намалявам ампчето още или коригирам силата на сигнала от буустъра в посока надолу. Разбира се, машинката не може да се мери като динамика и звук с марков амп, дори и 2-5 ватов. Но като за инвестираните средства и изходния материал, съм много доволен.

 

@bratmito, решетката е от Баумакс на бул.Иван Вазов. На панели е, около 50х30см. Цената мисля че беше около 7-8 лева на панелче. Много е здрава, не знам обаче каква широчина ти трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-скоро дължината ме притеснява, размерите на главата са приблизително като на стандартна Marshall JCM/JMP глава, съответно ми трябва дължина на панела около 75 см.

Моля ако някой има представа къде мога да си поръчам подобно нещо с конкретни размери да ми пише едно ЛС. Не държа да е красиво, по-скоро да е здраво, основно ми трябва като протектор за лампите.

 

Относно гейна нарочно добавих (поне за мен) за да избегна излишни спорове. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@bratmito, решетката е от Баумакс на бул.Иван Вазов. На панели е, около 50х30см. Цената мисля че беше около 7-8 лева на панелче. Много е здрава, не знам обаче каква широчина ти трябва.

 

Ина мен ми трябва решетка , ама този Иван Вазов/ дето си написал горе/ ме притеснява -да не е Владимир Вазов 83

...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ма като казвам че срядата ми е кофти ден.... :)

Разбира се, бул.Владимир Вазов. Извинявай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-скоро дължината ме притеснява, размерите на главата са приблизително като на стандартна Marshall JCM/JMP глава, съответно ми трябва дължина на панела около 75 см.

Моля ако някой има представа къде мога да си поръчам подобно нещо с конкретни размери да ми пише едно ЛС. Не държа да е красиво, по-скоро да е здраво, основно ми трябва като протектор за лампите.

 

Относно гейна нарочно добавих (поне за мен) за да избегна излишни спорове. :)

 

Има почти същата /ако не и абсолютно същата/ както и много други във фирма Аленсадрис. В Пловдив имат офис и склад на Кукленско Шосе, някъде около митницата беше, в София имат представителен магазин в Бизнес парк Младост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обичам high end с компоненти от стоителни материали.. подкрепям стила и го чувствам близък.. :godbless:

Винкелите с дупки някакви кнауфаджийски ли са :P

Поздравления за кутията и цялата работа!

Относно обратната връзка - правих едно от радио с двутактовo ел84 крайно.

Накрая се наложи да направя цялата схема наново заради обратната връзка и се получи нещо от сорта на vox ac15.

Напълно използваем репетиционен practice amp, който звучи изненадващо силно с 12 инча говорител, балансирано с барабаните и баса, без да се налага да е докрай.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Thanks :)

Не са баш кнауфаджийски, но си близо :)

Реших всичко да си изработя сам, с наличните инструменти които имам. Това доведе до няколко хитроумни приспособления, примерно (след като нямам абкант) за огъване и последващо боядисване на металните панели под решетките.

И така... стана прилично. Тръпката е важна, за вас не знам, но аз като работя с ръцете си (или свиря), мозъка ми прави full reset.

Други ходат на психотерапевти и Спа със същата цел.

Поздрав.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.