Jump to content
Българският форум за музиканти

Боядисване на палисандров (Rosewood) фингърборд в черно (ебонизиране)


Recommended Posts

Здравейте колеги! Вчера попаднах на ето този продукт: http://www.stewmac.com/shop/Finishing_supplies/Colors,_tints,_and_stains/Black_Fingerboard_Stain.html Исках просто да попитам дали някои досега е правил нещо подобно. Няма да питам дали променя тона на инструмента. (щото е някъв Jackson за 350 лева) Бях гледал и някакви алтернативни начини със боя за кожи която се нанася на на ситно изшкурен фретборд, после се изчисва остатъка който не е попил със нафта и след това се полира или балсамира. Мерси предварително :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С каквото и да го боядисаш и балсамираш рано или късно ще падне и тогава ще е по лошо от сегашното положение.

Имам опит от цигулковите грифове.Винаги пада и става грозно.

Палисандъра е красиво дърво.За какво ще го боядисваш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В сайта пише, че този байц е предназначен за поддръжка на абанос.

В зависимост от личния вкус палисандровите ф-борди не изглеждат добре върху всяка китара. Според мен изглеждат най-добре върху китара с финиш в по-топли цветове. Бих ти препоръчал просто да го намажеш с бадемово или минерално масло(като лимоновото на Дънлоп). След него обикновено в зависимост от качеството на самият материал, някои палисандрови ф-борди потъмняват до много тъмно кафяво, при други изпъква червеникав цвят и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това което го предлагат stewmac е най-обикновенна боя за велур. Мисля, че и за палисандър става, но по форумите четох оплаквания, че цапа пръстите извество време.

Редактирано от patzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е това едва ли е окепазяване след като в сайта на stewmac преди пишеше, че PRS и Gipson също го използват за абаносовите си фретбордове. Но и аз съм на мнение, че натюр си е най-добре. Той хубавия абанос си е достатъчно черен, че да го мажеш.

Редактирано от patzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всяка интервенция върху хубаво изсъхнало дърво води до промяна на неговите свойства и характеристики ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих ти препоръчал просто да го намажеш с бадемово или минерално масло(като лимоновото на Дънлоп). След него обикновено в зависимост от качеството на самият материал, някои палисандрови ф-борди потъмняват до много тъмно кафяво, при други изпъква червеникав цвят и т.н.

 

Да изясним, ако е минерално маслото, няма как да е лимоново, просто защото лимоните не са минерали :). Под минерално масло, обикновено се разбира тежки, петролни фракции. Не препоръчвам да се маже каквото и да е дърво с това. Що се отнася до бадемовото масло, да, но с уговорката, че трябва да се прибавят антиоксиданти за да се избегне окислението (гранясването) на маслото, най-вече когато вече е проникнало в дървото.

 

Изработил съм си една "тайна формула" с която си третирам палисандровите бордове 1-2 пъти годишно. Подхранва и предпазва дървото от прекомерно изсъхване. Според мен е далеч по-добра от това, което се намира конфекционирано на пазара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе най добре - муаш мазна баница и кебапчета с левата ръка и после свириш един час - грифа е тъмен :greenangel:

Бадемовото масло наистина потъмнява фингърборда,но какъв е смисъла..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако муаш мазньочи и после свириш с мръсните ръце, това което ще се случи със сигурност е, че ще си "убиеш" струните за броени минути. Освен това, ще си омажеш и гърба на грифа, въобще ще си осер..ш китарата. Третирането на палисандрови и абаносови дървета с правилно формулирани мазила няма за цел да ги потъмни, въпреки че и това може да се случи като страничен ефект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ма това е ясно,не видя ли икокката,че се ебавам,както обикновено,

но сериозно,мазал съм палисандров борд с бадемово масло и доста потъмня.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Затънахме в мътнотията .... все пак идеяата беше да го почерним, не омажем. И пак питам що си окепазявате китарите заради външността?

 

П.П. Авторе направо смени грифа с абаносоФ!

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@blr

Извинявам се за объркването, останал съм с впечатлението, че въпросното масло, което рекламират като "лимоново" е някакво минерално(както и Фаст Фрет-а) с добавен оцветител и лиминов аромат.

@Hillbilly

С баница и кебапчета може да се спретне и един много гъзарски oil finish. На цялото тяло и гриф. По нашенски. :greenangel:

@Герги:

Или да даде тялото за рефиниш, ако сегашния финиш не си отива на палисандъра. При условието, че на тази китара ще се свири още дълги години. Поне е вариант с по- оправдано окепазяване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@blr

Извинявам се за объркването, останал съм с впечатлението, че въпросното масло, което рекламират като "лимоново" е някакво минерално(както и Фаст Фрет-а) с добавен оцветител и лиминов аромат.

 

И най-вероятно е така. По тази причина и не ползвам такива мазила. Минералното масло не е подходящо за третиране на дървета.

Относно темата с байцването, ако китарата е ползвана, фретбордът е замърсен и има голяма вероятност байцът да не хване добре. Ще се наложи обстойно почистване с химикали и/или абразиви. И според мен не си заслужава, но авторът на темата си знае най-добре. Аз бих си ползвал инструмента с кеф и с времето бордът сам ще потъмнее почти до черно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.