Jump to content
Българският форум за музиканти

Една странна идейка..


Recommended Posts

От няколко дена се чудя за нещо. Ако на една китара със сингъл койл адаптери се сложи допълнително един постоянно работещ адаптер някъде по тялото (не под струните) дали няма да се неутрализира гадния шум при повече драйв? В смисъл примерно е включен само бридж адаптера, и другия си бачка някъде си, не е под струните следователно не прихваща нищо от тях и се получава ефект на хъмбъкер и шума е много по-малко, пък звука си е на сингъл. Понеже обяснението е лайняно, ето картинка за по-нагледно:

untitled2ne.gif

..където 2, 3 и 4 са си нормалните адаптери, 5 е струнника (за да няма неясноти, щото картинката е.. хм.. да кажем забавна :green: ) и 1 е въпросния допълнителен адаптер, който е примерно в отвор специално направен за него. Така като е включен адаптер само 2, 3 или 4 и има повечко драйв, допълнителния адаптер обира шума и света е прекрасен. Какво мислите? :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

мисля че ще има яко затихване на сигнала и ще звучи ужасно. А за Stacked Humbuckers чувал ли си??? Това са сингли които са малко скъпички, но нямат грам шум

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако ги вържеш противофазно паралелно(не последователно) бобините, може и да се получи по-силен сигнал. Ако в китарата се сложат 2 предусилвателя - единия за адаптера под струните, другия, за "глухия" адаптер, и сигнала се смеси на изхода им, тогава ще се получи желаният ефект със сигурност. Но пробвай и само с адаптери, резултатът няма да е лош. Само адаптерите трябва да са еднакви.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

никъде не съм виждал подобно чудо - ако проработи - патентовай го

според мен обаче какво ще лови тоя адаптер?

няма ли да има проблем с фазите?

Джерекаров ще е по наясно с теорията - обаче каза че тоя седмица е без нет

трябва да си наясно с китарите с 3 сингъла

самите сингъл звуци за чисти китари са си ОК - даже са за предпочитане пред хъмбекърите

на позиция 2 и 4 ако ти е вързан мидъла обратно - се получава хъм кенсълинг мод - тоест може да се свири и със среден драйв

ако искаш много драйв Сеймър Дънкан и Ди Марзио - имат решение за теб

хамбекър адаптери в формата на сингли

разрови се из форума и на сайтовете на тези 2 фирми

 

това другия си бачка някъде си ми звучи доста анти и необусновано

но някой път смелите(и сляпи) решения - може да проработят

пробвай но очаквай провал

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво мислите? :greenball:

че не можеш да рисуваш :D

няма значение мисля че ще стане,само не разбрах-ша работи ли този адаптор,когато,китарата не е включена във мрежата?(сори за тъпия въпрос) :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Stacked humbuckers съм чувал, там е ок всичко. Просто се чудех, нямам си друга работа :greenball: Въпроса е чисто теоритичен, не съм се засилил нищо да правя. Електронната част ми е малко мъгла като стане дума за по-'дълбочинни' работи.

Иначе че не мо'а да рисувам, не мо'а :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо да кажа, че тялото което си нарисувал ми харесва много :greenball:

отдавна си мислих за къстъм китара с такова тяло :D:godbless::blink:

 

Майтапа на страна.

Като първа разлика ще спомена, че съпротивлението ще е 2 пъти по-голямо спрямо това на единичен адаптер.

Продължавам размишленията ти. А защо да е адаптер? ако има бобина само със съпротивление еднакво на това на адаптера, и не седи някъде отзад ( че е леко грозно) ами вътре при електрониката?? И никой не е казал да е във формата на адаптер, ами може просто някаква бобина.

 

Идея 2

Ако едниничният адаптер (обикновено 5-6килоома) е навит по следният начин, че е съставен от 2 намотки с по 2-3 килоома навити една върху друга, това пак ще реши проблема според мен.

 

И накрая, ако това ставаше, съм сигурен, че щеше някой мозък да го е открил. :D

 

Но нищо не се знае. Един от преподавателите ми в университета каза, че има над 20 негови патента :godbless:

 

Дерзай, и ако патентоваш нещо пиши за мен 1-2 мили думи :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе те нали Fender изкараха някакви Noiseless единични за 50-годишнината...? :greenball: Как ли са изработени те?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да ве.. Доколкото знам идеята за тия фендърски безшумни хави е, че е нормален адаптер и точно под тях има втора бобина, както описва Nikifena. Въобще не се бях сетил, че е така.. Хъхъхъ и ако продължим размишленията май съм открил топлата вода.. Само дето даже не е топла таз моя вода :green: Май най-интересното от цялата тема е картинката :D Правилно си мислех аз да взема готова снимка на някой страт, ама ме домързя да търся. То голямото търсене, де.. :greenball: Наздраве в крайна сметка :godbless:

 

п.п. Хрумна ми просто като се замислих, че на стратокастърски тип китара или квато и да е с 2/3/4 единични ако се свири с 2 включени няма шумове.

Редактирано от Icarus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да може да го патентова :greenball: - Единичните адаптери на алембик работят на този принцип. Т.нар. dummy coil се намира под струните, но реално не е адаптер - не 'лови' звука, тъй като няма магнити в него и следователно няма магнитно поле

Използва се единствено за подтискане на шума в комбинация с двата single coil-а.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да може да го патентова :D - Единичните адаптери на алембик работят на този принцип. Т.нар. dummy coil се намира под струните, но реално не е адаптер - не 'лови' звука, тъй като няма магнити в него и следователно няма магнитно поле

Използва се единствено за подтискане на шума в комбинация с двата single coil-а.

'Начи ше си остана беден :greenball: Pacman, аватара ти управлява светове :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Pacman, аватара ти управлява светове :green:

Мерси! Purple Tentacle is the mqnn :D

(много образно казано :greenball: )

Редактирано от pacman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вариантът с допълнителна намотка,която само да подтиска шума (Hum bucking),без да има отношение към приемане на звука e първото измислено нещо по въпроса(Seth Lover '56-'57).Малко по-късно е "светнала" идеята,че вторатта намотка може да се включи в "полезна" работа и така се е родил звукът на познатият ни Humbucker(т.е. - първоначално е бил широк безшумен адаптер със S.C. звук).В последствие и до наши дни този принцип,макар и рядко,се използва,като по-често шумоподтискащата намотка(наричана още dummy coil)е скрита и е "подкрепена" с активна електронна схема. .В момента се сещам напр.за бас Yamaha mod. на B.Shean и един моодел на Fender от началото на 80-те(ако не се лъжа),но съм сигурен,че случаите са много на брой.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И ето е и топлата вода :bravo:

 

What does adding a dummy coil do to the sound of an instrument?

Adding a dummy coil to another pickup is usually done to make the working single coil pickup humbucking or quieter in the instrument. Some companies use the pickup directly under the strings without using pole pieces and others rout a cavity away from the proximity of the strings. Using a dummy coil the DC resistance will change along with the tone and frequency response of the existing pickup. The inductance will change when testing a pickup. The dummy coil can either be used in series in phase or series out of phase, or parallel in phase or out of phase. When adding coils remember it can change the tone or phasing of your instrument when used in combination with other pickups.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идея 2

Ако едниничният адаптер (обикновено 5-6килоома) е навит по следният начин, че е съставен от 2 намотки с по 2-3 килоома навити една върху друга, това пак ще реши проблема според мен.

това е то дето му викат stacked humbuckers, ама намотките са една под друга - такива са Fender Noiseless, DiMarzio YJM, Virtual Vitnage и мн. други

 

Ако ги вържеш противофазно паралелно(не последователно) бобините (както предложи Евтим) - това става на моята китара понеже съм си сложил ключе за фазата на нек адаптера, но звукът става абсолютно различен, с нисък аутпут и много малко бас и не ми харесва като цяло

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.