Jump to content
Българският форум за музиканти

David Coverdale


katmai

Recommended Posts

С един приятел спорим. Той казва че Ковърдейл пеел на Полуфалцет. Вярно ли е това. За песни с полуфалцет той има в предвид Still of the night, Fool For your lovin. Ако някой може да определи какъв е гласът му да каже щото аз не съм много вещ в тая работа. Мерси предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 64
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

А кой глас притежава чист фалцет тогава, като се има предвид, че само мъжете имат фалцет? Това, което ползва Ковърдейл се нарича миксет и ако си направите труда да поразлгледате наоколо, ще видите колко много е писано за миксета, фалцета и ... тия три неща. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нужно ли е да обясниавам какво всъшност е фалцета и как звучи.

И дали не го използват сопраните.

Аз съм сопран и ми е трудно да пея с No Breath (според моя преподавател това е техниката при жените, която всъщност е фалцет при мъжете).

Според мен също Coverdale пее на микс, специално в тези парчета, а в повечето други на гласов регистър. Пак казвам - мое мнение, не го налагам на никого.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чистия фалцет се нарича фистол и се срещта при женските гласове.

При мажете е микс воис.

И е смесен с гръдния и главовиа регистар.

Ако искаш можем да се видим да ти демонстрирам чист фалцет(бас-баритон съм). Звучи точно като сопран, а когато съм добре с гласа, мога да взема и колоратури с него. Недей да вярваш твърде много на книжките по пеене - там много неща са написани прекалено общо(например, че баритоните и басите нямат глас над МИ-ФА4, а тенорите имат, което съвсем не е вярно, просто при тенорите е по-послушен и по-объл, а в операта не им трябва баритоните да пеят високо, защото за тази работа си има тенори, и като се има предвид, че тенора се учи по-лесно, се обезмисля това, да учат ниските гласове да пеят високо).

 

При жените пък има друг филм - понеже в дешно време(поради градския начин на живот на жените, дима във въздуха, и храната), между жените почти няма същински сопрани, а главно алти, или най-много мецосопрани. За сметка на това всички жени казват, че са сопрани, защото взимат височини(което съвсем не значи, че тези височини звучат като на сопран, просто пеят едни и същи тонове). Тина Търнър, например, е контраалт, а си взима прилични височини, Лили иванова също звучи като Алт.

Същински сопран е например Агнета от АББА(русата). Наистина доста малка част от жените имат толкова звънлив глас на високо. Също така модата диктува жените да пеят като мъже, и да се дерат, което лично на мен въобще не ми допада(лично мнение, не започвайте с критиките), защото няма нищо женствено в него. При това немалка част от американските диви имат негърска кръв, и нашите бели момичета наистина никога не биха се научили да пеят така, просто зашото чисто генетино им е заложено да имат други гласове. И вместо да се възползват от това, те копират американските певици. А от копиране звезда не се става.

 

Та по темата - според мен, Ковърдейл е или много нисък тенор, или баритон, който е овладял микса си. На високо той пее на микс, но в по-голямата си част фалцет(над ЛА-СИ), като умишлено резонира в маската(резонира зад носа, не че изкарва въздух през носа) за да придаде "метал" на този глас, и да "симулира" крещящ глас. Това е микрофонен трик.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да добавия, че мъжкия глас не притежава чист фалцет

А бе притежава си и още как чист фалцет, микса е бариерата м/у чистия глас и фалцета. Така е при мен, а и при много други. При някои от чист глас директно се преминава във фалцет, а между тях има така наречения мост (бридж), който е до тон-два най много и обокновенно те са не много добре звучащи а и спокойно и тях можем да ги отнесем към микс войса! Но общо взето е относително спрямо постановката! :) А още едно потвърждение, което оборва това, че няма чист мъжки фалцет е това, че присъствах на изпълнението на един много нестандартен певец, който е баритоно-контра тенор! :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

При жените пък има друг филм - понеже в дешно време(поради градския начин на живот на жените, дима във въздуха, и храната), между жените почти няма същински сопрани, а главно алти, или най-много мецосопрани. За сметка на това всички жени казват, че са сопрани, защото взимат височини(което съвсем не значи, че тези височини звучат като на сопран, просто пеят едни и същи тонове). Тина Търнър, например, е контраалт, а си взима прилични височини, Лили иванова също звучи като Алт.

Същински сопран е например Агнета от АББА(русата). Наистина доста малка част от жените имат толкова звънлив глас на високо. Също така модата диктува жените да пеят като мъже, и да се дерат, което лично на мен въобще не ми допада(лично мнение, не започвайте с критиките), защото няма нищо женствено в него. При това немалка част от американските диви имат негърска кръв, и нашите бели момичета наистина никога не биха се научили да пеят така, просто зашото чисто генетино им е заложено да имат други гласове. И вместо да се възползват от това, те копират американските певици. А от копиране звезда не се става.

 

Това е много интересно като анализ за женските гласове.

Само че много сопрани изкуствено стават мецосопрани, за да могат да вземат и да пеят тези партии.

А това се получава не с мръсния градски въздух, а наистина с виртуозна техника. Или казано и по народному - чалъм.

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Когато гласът е достатъчно добре развит,би трябвало да обхваща голям регистър.А пее ли си човек яко...може много,няма място за коментар.

А? :metalist: Виж диапазона не може да се развива колкото ние искаме, а колкото физическите дадености ни го позволяват! А останалата част от изречението не го разбрах! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато гласът е достатъчно добре развит,би трябвало да обхваща голям регистър.А пее ли си човек яко...може много,няма място за коментар.

А? :metalist: Виж диапазона не може да се развива колкото ние искаме, а колкото физическите дадености ни го позволяват! А останалата част от изречението не го разбрах! :)

Всъщност може - доказано е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Е, да- съгласен съм, ама до някъде! ;) Можеш да го разширяваш, но то е до време и до граници, до които достигаш... :) Става въпрос, че... всъщност ясно е за какво става въпрос- няма смисъл да го дъвчем повече тоя въпрос! ;):metalist: Леко рапяване ви пожелавам! ;)

Редактирано от toshevski
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.