Jump to content
Българският форум за музиканти

какво мислите


evans

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)
Подкрепям напълно! Замисли се - музиката не е нещо с което можеш да правиш компромиси ОСОБЕНО с клавишен инструмент. Мини през класиката. От начало наистина е досадно, после ти доставя много повече удоволствие от която и да е друга музика.

Въпреки че уважавам мнението и дори на много места виждайки аватара ти непременно се зачитам, не съм сигурна в това което му пишеш.

Той в момента прави компромис със себе си. Харесва му едно а свири друго. Разбираш ли? :)

 

Което значи че може би 50/50 откъм интерес/воля отива вероятността да загуби интереса си...... и да престане.

 

 

@ титулярът на темата може да ми пише на лични ще му пратя телефона й, не е прегрешение ако реши двамата да ги сравни и избере.., все пак нали той пък не е дете на 8 като моето................... ;)

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 60
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Подкрепям напълно! Замисли се - музиката не е нещо с което можеш да правиш компромиси ОСОБЕНО с клавишен инструмент. Мини през класиката. От начало наистина е досадно, после ти доставя много повече удоволствие от която и да е друга музика.

Въпреки че уважавам мнението и дори на много места виждайки аватара ти непременно се зачитам, не съм сигурна в това което му пишеш.

Той в момента прави компромис със себе си. Харесва му едно а свири друго. Разбираш ли? :D

 

Което значи че може би 50/50 откъм интерес/воля отива вероятността да загуби интереса си...... и да престане.

 

 

@ титулярът на темата може да ми пише на лични ще му пратя телефона й, не е прегрешение ако реши двамата да ги сравни и избере.., все пак нали той пък не е дете на 8 като моето................... :D

виж сега :

1-ако това се отнася до мен ,аз харесвам и джаза и класиката

2-и да ми дадеш телефон ,за човек който преподава джаз ,просто няма смисъл,ако почна да се уча джаз това ще е или при Заберски или Живко Петров.

3-Доста време трябва да мине, за да почна да свиря джаз все пак аз се занимавам сериозно от 4г и не мисля,че съм готов за джаз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хахах, спомням си, че една от учителките ми по пиано в музикалното у-ще ни забраняваше на всички да свирим всякаква друга музика( най-вече джаз), защото мноооого вредяла на класиката! Много жалка работа! Искам само да спомена и Джон Лорд!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

докато класиката е една рамка...

Много се написа, ама ей това ми се струва най-вярно.

 

Колкото по-рано се измъкнеш от класиката, толкова по-добре.

 

Достатъчно е да възприемеш техника и дисциплина, оттам нататък е твочество, импровизация и удоволствие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Класиката не е никаква рамка. Хора, които го твърдят, очевидно имат някакви проблеми със себе си. Не знам колко от пишещите тук по темата са се занимавали по-сериозно с джаз, но много малко от джазмените свирят джаз, без да разбират теорията на джаза и въобще музикалната теория. С някои малки изключения (гении винаги има) не съм чувал за известни джазмени, дето да се родили с вродена джазова интуиция. В джаза има формализъм на много нива, а това е нещо, което се придобива бавно, развива се и се получава на базата на плавно развитие на музикалните възприятия, защото не е интуитивно. В класическата музика има богато и качествено съдържание, от което човек получава незаменимо знание. В никоя друга музика няма толкова много, от което да почерпиш като знания за едно следващо развитие. Така че да се говори, че трябва по-бързо да се избяга от класиката и да се започне директно с джаз, е глупаво! Само музикалните гении могат директно да започнат да свирят толкова теоретично формализирана и натоварена музика като джаза, но доколкото мога да преценя, такива сред нас няма, иначе нямаше да задаваме такива въпроси във форуми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се, ако съм те засегнал! Не съм искал да обиждам конкретно никого. Просто твърдението, че класическата музика ограничава, е глупаво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Класиката не е рамка, а основа. Има разлика.

Все пак под класика разбирам всичко до романтизма включително...

За какви рамки говори при толкова разнообразие от барок до романтизъм!?

И не трябва да си захвърли при първа възможност, така запращате всеки концертен пианист, който свири Рахманинов (примерно) в киреча.

Но не само класика и не винаги класика!

По-добре да се занимаваш повечксо години с класика, отколкото да свириш 1-2 и да кажеш, че вече си я изучил и е ненужна.

А след това нещата вече стават по-лесни каквото и да свириш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

eXile в първото си мнение до голяма степен е казал почти същото, каквото бях писал преди месеци някъде из форума. Тъй че е ясно какво е моето. :ph34r:

Крайни изказвания много не вървят, абсолютизъм в тези неща няма.

Музикалната теория е вече малко по-други води. B) Или аз поне останах с впечатлението, че темата е отворена основно за самото свирене, техниката и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз мисля, че тъй както класиката е основа, чрез която се навлиза по-лесно в джаза и въобще във всички останали стилове в музиката, така и музикалната теория е основа и неизменна част от класиката , те са тясно свързани, не можеш да учиш класика и да не си запознат с нотите например, затова не включвам муз.теория към други води.

Редактирано от glezlata007
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай, не можеш да учиш нищо без да знаеш нотите.

При мен музикалната тоерия си дойде с класиката.

А после се развива и в джаза.

Може да свириш класика великолепно без да знаеш грам музикална теория.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да свириш класика великолепно без да знаеш грам музикална теория.

Много добре казано! Или ако трябва да продължа тази мисъл - "който търси, намира". Така че ако човек не търси нищо в музиката, която свири, а само изпълнява механично, тогава не му е виновна класиката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз нямах предвид само НОТИТЕ, музикалната теория не включва само тях! А, може би ти изключваш нотите от нея (и ако не продължиш с джаз тя спира да се развива)...хм...интересно :think:

Музикалната теория започва да се изучава заедно с класиката или с който е да е друг стил, който би искал да изучава съответния пианист ( и не само), а когато разбереш за концерт на великолепен пианист, който не е изучавал грам музикална теория и няма понятие що е то муз.теория и има ли почва тя у нас, ела ми се обади! В този случай може и да почерпя :pray:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж сега, ето как виждам нещата.

 

Класика без музикална теория - може, ама е кофти.

Класика с музикална теория - нищо не пречи, напротив, само да му се занимава на човек.

Джаз без класика - трудно.

Джаз с класика - супер :pray:

Джаз без музикална теория - никъв го няма.

 

В класиката музикалната теория е на 4-5 план.

Когато нямаш място за импровизация от какъв ти е музикална теория?

Не я подценявам, напротив, но просто в класиката специално не виждам защо да е задължителна.

 

Под музикална теория нямам предвид самите ноти, това са просто символи.

 

Не познавам музикант, който да е блестящ, а да не отбира от музикална теория поне малко, но в случая не класиката е била определяща.

 

Бийтълсите и Фреди откъде са научили музикалната теория като не са изучавали класическа музика?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бийтълсите и Фреди откъде са научили музикалната теория като не са изучавали класическа музика?

Фреди не е добър пример, защото той е учил и класика и теория:pray: Като малък още преди да се премести в Англия, когато само свири на пиано.

Пък той така или иначе не е класически музикант... Макар, че където пее опера му се получава малко повече от добре! :read:

 

По темата - класиката не може да се замести! Ако тръгнеш да копаеш без класика ще отидат неимоверно много повече усилия...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.