Jump to content
Българският форум за музиканти

Честоти на тоновете в херци


Recommended Posts

Здравейте.Ще съм много благодарен ако случайно някой може да ми помогне.Търся честотите на тоновете на пианото в херци - може да е във вид на таблица или както може.Надявам се някой да може да ми помогне.

Благодаря предварително на всички които ми обърнат внимание.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз използвам четвърта страница от това ръководство (бих се радвал да използвам и другите, но засега няма начин :) ):

http://www.cranesong.com/ibis_manual_rev1.pdf

 

Честотите на тоновете са валидни за всички музикални инструменти ;) Не само пиано.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честотите на тоновете по принцип зависят от музикалния строй. В равнотемпериран ще са едни, в добретемпериран ще са други, в питагорейски - трети, в чист - четвърти. Знаейки строя, можеш и да си ги изчислиш, започвайки от стандартизирания днес тон ла от първа октава = 440 Hz. Днес за пианото стандартният строй е равнотемперираният, при който интервалите между съседните тонове са равни на корен 12-и от 2 или 21/12 = 1.0594631 (прибл.), което ще бележим със Z. Тогава:

 

А4 = 440,

A#4 / Bb4 = 440 x Z1 = 466.16,

B4 = 440 x Z2 = 493.88,

C5 = 440 x Z3 = 523.25,

 

...и т.н. до Z12 = 212/12 = 2 (октава). Можеш да провериш дали отговарят на табличните. После - за горните октави на всеки тон х2, а за долните /2. Voila!

 

Но имай предвид, че това е идеалният математически модел. При реалните струни, които се различават от пиано до пиано, има известно отместване на обертоновете от хармонично идеалните им позиции, което налага малко разтегляне, т.е. октавата може да е примерно 2.01.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата не е дублирана - преместена е, а в другия раздел е оставен само линк, защото беше публикувана на погрешно място.

Всяка тема е важна за публикуващия. Моля, без повече офтопик коментари и сътоветно доклади.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.