Jump to content
Българският форум за музиканти

Относно чалгата


Recommended Posts

изключително болезнено поне за мен е заключението на един мой преподавател в университета ( уча нещо силно различно от музика  ), който веднъж каза :

Млади госпожици и господа, ние сме селектирано общество на привилегировани субекти, чиято привилегия се изразява в интелектуално извисяване над обеществено тежнение, което съсипва потенциала на нацията! всички си помислихме '' бе за кво говори тоя?? ''..след това той продължи : '' Така е колеги, разпространението на синдрома чалга разорава корените ни и опорачава съзнанието! Чалгата е еквивалент на интелектуален капацитет, поради което аз трябва да заключа, че българинът отданва вече не е толквоа интелигентен, колкото беше....''

 

 

Пожелавам бавна и болезнена смърт на всички непривилегировани! Поздравявам хората от братството! Силно съм за всякаква форма на развитие на народната култура!

 

:D Евала за този коментар :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 146
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Силно съм за всякаква форма на развитие на народната култура!

ам чалгата е една от Формите?! :)

:wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Силно съм за всякаква форма на развитие на народната култура!

ам чалгата е една от Формите?! :)

:wall:

бтв. изобщо не е една от формите :) , освен ако не ни смяташ за по-близки сo браkjaта срби :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

бтв. изобщо не е една от формите :) , освен ако не ни смяташ за по-близки сo браkjaта срби  :)

ам сега и определение за Народната Култура ли да давам ? :)

Редактирано от BlackCorsair
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-малкото не е учтивоня кой "малцинствен ром". да превежда песни от турски на цигански език. А то не е и превод. Свободно се импровизира с текстове на ниво пионерски театър. Песните се "преаранжират" отново на свирка-самосвирка и т.н. Вярно е че много добри музиканти и звукари се занимават с това (не винаги обаче), но това не прави нещата добри, те просто не са техни, а хората си вземат заплатата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Песните се "преаранжират" отново на свирка-самосвирка и т.н. Вярно е че много добри музиканти и звукари се занимават с това (не винаги обаче), но това не прави нещата добри, те просто не са техни, а хората си вземат заплатата.

 

Тва че хората си взимат заплатата, не ги оправдава за това че мислят безсмислени песни лишени от всякъв грууув!!!Ако наистина хората които пишат песни за пайнЙер са много добри музиканти, това ги прави още по-виновни че тъпата чалгия промива безмозъчния "селянин" по чака-раките! Защото ако от мен зависи как ще звучи едно парче, какъв бийт ще има, каква хармония, в какъв стил ще е, аз определено ще искам то да звучи модерно, в час с световните муз. тенденции и като саунд и като филинг и вече ако трябва да има народни мотиви те трябва да са вкарани много стилно в парчето и изобщо да не се натрапват (най кофти е че повечето са сръбски и турски ама...)! А ,както ти ги наричаш "много добри музиканти и звукари" правят точно обратното и не си мърдат пръста за да направят положението по-добро! Ако те си вършат работата както трябва (да изсвириш едно метал соло ала Менауор не е добре свършена работа за едно модерно парче) тогава хората които слушат тази музика ще се заслушат и в други стилове и изобщо няма да има такова разделение на чалга-селски-фенове и рок-поп-или ейсид-фенове (примерно!)

Забравих да изкоментирам текстовете, ама и там проблема е мноооого сериозен, защото тези които раждат банални текстове сигорно също са много добре платени! А един текст с рими от сорта на "съня,ноща,деня,страстта,смъртта,ЛюБОВТА,...или "ти,нали,боли,души,разплакани :) ,забравени,или просто ШИБАНИ...тва са текстовете които тормозят музикалния пазар от 15 год.! Тези Глави които ги раждат птосто са за застрелване!!!

чак зех да се ядосвам м.....д....м......

:) :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тва че хората си взимат заплатата, не ги оправдава за това че мислят безсмислени песни лишени от всякъв грууув!!!Ако наистина хората които пишат песни за пайнЙер са много добри музиканти, това ги прави още по-виновни че тъпата чалгия промива безмозъчния "селянин" по чака-раките! Защото ако от мен зависи как ще звучи едно парче, какъв бийт ще има, каква хармония, в какъв стил ще е, аз определено ще искам то да звучи модерно, в час с световните муз. тенденции и като саунд и като филинг и вече ако трябва да има народни мотиви те трябва да са вкарани много стилно в парчето и изобщо да не се натрапват (най кофти е че повечето са сръбски и турски ама...)! А ,както ти ги наричаш "много добри музиканти и звукари" правят точно обратното и не си мърдат пръста за да направят положението по-добро! Ако те си вършат работата както трябва (да изсвириш едно метал соло ала Менауор не е добре свършена работа за едно модерно парче) тогава хората които слушат тази музика ще се заслушат и в други стилове и изобщо няма да има такова разделение на чалга-селски-фенове и рок-поп-или ейсид-фенове (примерно!)

Забравих да изкоментирам текстовете, ама и там проблема е мноооого сериозен, защото тези които раждат банални текстове сигорно също са много добре платени! А един текст с рими от сорта на "съня,ноща,деня,страстта,смъртта,ЛюБОВТА,...или "ти,нали,боли,души,разплакани :ph34r: ,забравени,или просто ШИБАНИ...тва са текстовете които тормозят музикалния пазар от 15 год.! Тези Глави които ги раждат птосто са за застрелване!!!

чак зех да се ядосвам м.....д....м......

:P :wall:

Тц, ти не си изобщо в час,за кво иде реч у Чалгата!

Тези Музикантските мераци дето ги споделяш са само в главата ти, Реалността е съвсем друга!

Понеже в една Друга Тема ме разкриха вече, ще ти кажа, че последните 4години, основните ми пари идват от Чалгата на Пайнер певиците и живота ми е Поп-Фолк.

Реалност е такава каквато е,а не каквато ти се иска да бъде :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

корсарю - пак си прав

а повечето май не разбират че не чалгата, а ТЕХНОТО - промива мозъка на младежите най вече в момента - някаква безумна музика - нон стоп - един и същ бит - някаква мацка дето вика - FUCK U-FUCK U-FUCK U-FUCK U-FUCK U-FUCK U-

и така 30 минути - а хубаво е да си отворите ушите и да чуете - 4е вече има 2 вида чалга - тая старата - долнопробно - кръчмарски направената - и новата -която е доста по добре пипната - от повечето, неща които се пускат на пазара у нас(естествено има и по дори неща)

не става дума ,това да е върха на сладоледа - а прост паралел - как си върти бизнеса пайнера и например БГ радио -

пък и е логично да има чалга

в америка си има кънтри - което навремето беше доста селска работа - но сегашния му вариянт АМЕРИКАНА - е съвсем друго - а какви само яки кънтри китаристи има - РИКИ СКАГС - по нищо не отстъпва на Малмстийн.

изобщо и в Щатите било като тук - с тази разлика че Ингви Малмстиин там е пърфект стрейнджър - а тук поне може да напълни зала Христо Ботев

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пък и е логично да има чалга

в америка си има кънтри

Според мен пък за никаква логика не става дума тук...

чалгата просто е наложена яко, както много други неща...ако не се въртеше постоянно по радиа, телевизии, ако в нета първото лого дето ти изкача за Gsm-a е на някоя чалга певица, никой нямаше да я слуша!

Чалгата е продукт, затова и 99% от чалга феновете са музикални помияри...каквото и да им пуснеш /освен метъл/ веднага захапват...колко чалгари-меломани сте срещали?

А за кънтрито...онзи ден гледах филм за него по History...ами повечето изпълнители са имали/имат някаква тематична насоченост...единия пее за тежкия живот на шофьорите на тирове, другия за знойния ден на полето при американските крави, трети за нещо друго и така...малко смешно идва, да, обаче музиката явно е породена от нещо, изразява някаква социална позиция...

А чалгата от името на кой и към кой се обръща? към нуждите и терзанията на средностатистическата мутра и проблемната връзка с шефа му?!

 

@Henderson, те може и да са добри музиканти в пайнер, ама как да свириш изведнъж нещо модерно и интересно на хора, свикнали със "съня,ноща,деня,страстта,смъртта,ЛюБОВТА"...а и хората с големи джипове си имат предпочитанията ;)

Редактирано от Burton
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля, че така с лека ръка може да се отхвърли приноса на сериозните музиканти в институции като пайнер. Тъй като по едно време ми се наложи принудително да следя развитието на цялата възможна чалга в продължение на една година по 18 часа на ден, мога съвсем отговорно да кажа, че тя се развива в доста прилична посока и това става именно благодарение на въпросните музиканти и звукари, голяма част (не всички разбира се) от които се занимават с това просто защото иначе ще трябва да си продадат всичката техника и да продават кебапчета на илиенци за да могат да живеят.

Естествено друг е въпроса, че когато работиш на кофти основа, резултата няма да е кой знае какво, но все пак...

Така или иначе чалгата за мен си остава кофти музика и единственото което може да ме заинтригува в нея, е че чать-пать има вкарани интересни неща от гореспоменатите хора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

чалгата е дълбоко одухотворена музика,ей!не се ебавяайте,не знаете ли че една от най-често използваните думи в текстовете е "ДУША" :inlove: :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

знаете ли че една от най-често използваните думи в текстовете е "ДУША" :inlove: :P

"Душа" в Банята ?

или

"Душа" Жертвата в някой от Филмите на Ужасите? :ph34r::D:greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки че ми се повдига много осезаемо, когато чуя невероятната констатация, че "чалгата не е това, което беше .. цивилизова се .. " и пр., права беше преподавателката по Теория на Културата: "Така че, уважаеми колеги - не се гнусете от чалгата - изучавайте я" Макар че имам чувството, че темата е на границата да писне до смърт на абсолютно всички ( не тук, изобщо).. Предполагам, защото не е отделен проблем, който да е достатъчно динамичен, а част от поне няколко такива.. Но това няма кой знае какво значение де

 

Та, не вярвам да кажа нещо различно от 8те страници на темата, само - за "цивилизоването", едно от първите значения на "цивилизация" е просто градски начин на живот. Чалгата може и да е погражданчена - е, и ?? И то благодарение на това, че основното "вдъхновение" се черпи вече не(толкова) от мангало-турските кичеци, а просто се превеждат знайни и незнайни сръбски и гръцки чалго-естрадни песнички - а хорицата там имат десетилетни традиции в това :) И с нелоши попадения, но това е друга тема :):)

А на мен ми е интересно друго - защо чудесно звучащи на Ф.И.Р.О.М.-ски, сръбски, гръцки песнички за пиене, денсене и пр., на български автомтично се обръщат на т.нар. "чалга", демек гадна работа .. Дали е просто комплекс някакъв на възприемане, дали са обективни специфики на езика, или просто въпрос на нагласа :think: :think:

И изобщо, само като музика (добре де, да кажем съвкупност някаква от звуци :):greenball: ) защо чалгата е "чалга", демек защо ни дразни толкова безумно .. ? Имам предвид, да кажем един припев "Завърти го деееее" и някаква мелодийка завъртяна като маане - ми че думата Рок н' ролл например предполагам знаете какво значи и откъде идва .. Тогава, ориенталското ли ни дразни или какво ?? (За вас не знам, но аз наскоро разкрих, че Ориент Кафе никак не е лошо изобретение .. особено денс по загръщаща се индийска пола и бюстие под изливащ се порой.. :headbang: )

 

И последно, пак за цивилизацията - не-си-спомням-кой (дали не беше Тойнби :cheers: ) казва, че цивилизацията е естественият край на културата .... :killyou: :):ph34r:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.