Jump to content
Българският форум за музиканти

Относно чалгата


Recommended Posts

По едно време дори си пеех една чалга, която наистина беше мноо яка мелодия и адски просташки текст. Истината е че си я пеех (без текста) Няма тука да и пиша текста, само ще ви кажа откъде е мелодията - White dove, на Scorpions. Беше едно към едно. Чалгата не е музика, тя е бизнес. Не казвам, че щом нещо е в музикалния бизнес то е лошо.

Айде White Dove само да не е на Scorpions ами на една видна унгарска банда от 70-те май беше...(как само им забравих името) - така че полека с примерите ;) хехехехе....

 

А какво е музика?

Групата за която говориш се казва Омега, но парчето...бах тоя унгарски...не помня.

 

А за чалгата - е ся си ебало мамата.

 

Значи взимаме една супена лъжица сръбски поп (отлежал 10 г.), една чаена чаша гръцки напеви с характерната кашлящо-повръщаща бленда и разбъркваме. Оставяме сместа да втаса (лояса), а през това време взимаме 100 тона щастие...ъъъ пардон...100 тона перхидролени джуланчета и ги нарязваме на едро в панер (пайнер). След това взимаме втасалата (лоясалата смес) и я изсипваме в панера със джуланчетата и започваме да разбъркваме, добавяйки "поезия" и маане на вкус. Така полученото ястие се пече, докато се вмирише и след това се сервира със Балантайнс, луканка на вестник върху пластмасова маса в кварталното кафе, златен кръст на космат тумбак и червен икарус.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 146
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Много поетично!

Аз, обаче смятам, че да се дели музиката е малко ГЛУПАВО. В смисъл, кой стил е по-добър. Е, в чалгата има много тъпотии, но не са само в нея!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ще ви кажа моите аргументи против някои стилове в музиката (как само звучи) :

Аз съм "за" всяко парче направено от музиканти, в което е вложена мисъл, талант и упорита работа. Забелязвам в чалгата почти всичко направено на компютър съв звуци от компютър.

*Бас и барабани - 100 % компютърни.

*Вокал - тези ако знаеха колко са зле щяха да се гръмнат.

*Софи Маринова пее. Какви работи обаче....

*Текстовете ("Води ме в някоя квартална кръчма"...) нямат нужда от коментар. Те са повърхностни и единственото поетично в тях е римата.

*Чух по-горе за Шаная Туейн. Ама тя популяризира кънтрито, а не носи в щатите чужда музика.

*Феновете и се оправдават с това, че е балканска... абе хора самата дума "чалга" е турска ("импровизирам" Боже колко извратено...) Сърбите си правят тяхна си .. музика .. и си им е добре, че и на нас ни е добре (т.нар сръбско), обаче защо трябва да се вземат песните и както бе казано по-горе да се преведат и да се каже "това е мое".

Това е. После ако искате ще ви приложа една моя теория за връзката "аудитория и музика". До скоро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Групата за която говориш се казва Омега, но парчето...бах тоя унгарски...не помня.

дамммм пачето се казва "Момичето с перлените коси" :rolleyes:;););) еххххх носталгия...много готина песен и само колко добре звучи на унгарски.....

А за чалгата не ща да си хабя клавиатурата толкова ми е писнало от чалга,чалгаджии че направо не знам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ще ви кажа моите аргументи против някои стилове в музиката (как само звучи) :

Аз съм "за" всяко парче направено от музиканти, в което е вложена мисъл, талант и упорита работа. Забелязвам в чалгата почти всичко направено на компютър съв звуци от компютър.

*Бас и барабани - 100 % компютърни.

*Вокал - тези ако знаеха колко са зле щяха да се гръмнат.

*Софи Маринова пее. Какви работи обаче....

*Текстовете ("Води ме в някоя квартална кръчма"...) нямат нужда от коментар. Те са повърхностни и единственото поетично в тях е римата.

мдааа....

факт е,че ако можеш да извадиш 3-4 комерсиални хармонийки на синта вече правиш музика.и тук в крайна сметка,много логично идва въпроса "Какво е музика и има ли то почва У НАС?!"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ибобса, де остави ромский ингредиент в твоя рецептурник?...

Да бе...трябва да си го допълня - та той е съществена част от нещата.

 

Бай Дъ Уей нашия поп-фолк (нито е поп нито е фолк) е на това ниво, на което беше сръбския преди около 15 години (имах нещастието насила да наблюдавам развитието на тези течения - бели).

По-горе видях едно изказване за синтетичните неща в чалгите - тъй като известно време ми се налагаше да правя рингтонове от чалги, мога да кажа, че не само са синтетични, ами и някои от тях са си направо дженерал миди с бленди от някоя карта за 30 лв.

Виж, за Софи Маринова - ок пее страхотно, ама оти тез б'ламачи ба...?

Ако вземе да се захване с нещо по-уърлд и по не чалгаджийско май щеше да и се получи по-добре.

Отметката за думата чалга беше уместна. Аз вече започвам да се чудя това течение как точно требе да се именува, щото не е поп като поп, фолк не е, чалга не е...бах тая работа. Дайте да измислим някакъв уместен термин, а?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Кич-фолк"...

Или още по-добре "хич-фолк"...

Хехехее остроумен както винаги!!! Замислих се .... как ли би изглеждал филм на Хичкок със саундтрак , включващ някоя турбо фолк компилация ........ като му знам въображението , тръпки ме побиват :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Апокалиптично.

И не сега. А тук. И веднага.

 

Абе аз отдавна ща да редактирам темата: кво за и против, ясно е, че априори сме толерантни, ама ако някой много се зажели, застъпва за дускутируемото, е объркал мястото и събеседниците.

Темата е: Против, но какво срещу чалгата?...

Моите идеи: напалм в/у студиата, без геноцид, те само от герои-жертви и баладичен епос имат нужда, яко възпитание на собственото и съседско-приятелско и пр. поколение, агитиране на млади метъли за постъпване в курсовете за шофьори на градския транспорт, при реализацията на което мотрисите и колите да се издупват със смъртелен грайндкор.

 

Имало такъв епичен змей, Краси или нещо такова; той май още е ватман на №2; пускал си, човекът, точно ужасяващи неща, даже бил следствен за "подхлъзването" на протестиращ дядка... и сътветното му дисфункциониране...

 

И последно: старателно посещение на всякакви не-чалга музикални прояви, от класика до фестивали за автентичен фолк, + там кой каквото слуша.

Айде.

Редактирано от sa6tiat
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Апокалиптично.

И не сега. А тук. И веднага.

Началото ----- мрак ---- писък ------- носи се мазен цигански кючек ------- космат мъжки задник ----- Азис ражда

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хехех Death...това ми напомня за култовата '88-ма, Контрол, "Без думи":

Хеви метъл сюжет:

"Нощ---------гроб---------кръст-------смъъърт

Дяволът се чеше по рогата -хрхгрхгрхгрхгр

Пълнолуние от което капе кръв

Силуети на призраци облечени в черно...."

 

Я едно ангелче с крилца още мърда

Прас----и то умря----хахахаха"

 

:))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дайте да измислим някакъв уместен термин, а?

пъп-бут-цомба-тресене, прост-фолк

 

в повечето случаи процеса на работа се характеризира с: download на midi от arabmusic.com, примерно, output device - някой синт и готоо :) цъндзръка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Апокалиптично.

И не сега. А тук. И веднага.

 

Абе аз отдавна ща да редактирам темата: кво за и против, ясно е, че априори сме толерантни, ама ако някой много се зажели, застъпва за дускутируемото, е объркал мястото и събеседниците.

Темата е: Против, но какво срещу чалгата?...

Моите идеи: напалм в/у студиата, без геноцид, те само от герои-жертви и баладичен епос имат нужда, яко възпитание на собственото и съседско-приятелско и пр. поколение, агитиране на млади метъли за постъпване в курсовете за шофьори на градския транспорт, при реализацията на което мотрисите и колите да се издупват със смъртелен грайндкор.

 

Имало такъв епичен змей, Краси или нещо такова; той май още е ватман на №2; пускал си, човекът, точно ужасяващи неща, даже бил следствен за "подхлъзването" на протестиращ дядка... и сътветното му дисфункциониране...

 

И последно: старателно посещение на всякакви не-чалга музикални прояви, от класика до фестивали за автентичен фолк, + там кой каквото слуша.

Айде.

Има малко допълнение по темата за Краси Ватмана, който всъщност по време оно караше трамвай номер 12 и това, което беше най-забавното беше мотрисата, която караше. Вероятно повечето от вас си спомнят онзи стар модел мотриси, които бяха едни такива облички и мноооого дълги - състояха се от три части и последно ги забелязвах по линията на петицата. Та имаше един такъв рециклиран трамвай - обличък, ама от две части (те бяха предишната версия и измряха отдавна) и беше сравнително добре ремонтиран. Та този трамвай беше с гаражен номер...666...?!?!? и вървеше по линия номер...

...12. Мисля, че е излишно да ви казвам кой го караше.

Сега някои ще кажат: "Да бе, да...по голяма глупост не можа ли да измислиш?!?" и на тях ще отговоря, че това е самата истина и аз съм се возил в този трамвай, от който звучеше Arise на Sepultura...

:D:D;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.