Jump to content
Българският форум за музиканти

Видео картите обработват звук


LOE

Recommended Posts

http://www.xbitlabs.com/news/video/display...0525160449.html

 

Аз лично очаквах това да стане много по рано.. не знам колко от вас са запознати с технологиите в тази област, но накратко:

 

Съвременните карти освен със станионарен процесор за изчисление на геометрия и текстуриране разполагат и с много на брой програмируеми ядра, които могат да изпълняват ограничени по дължина инструкции. С появата на DirectX 9.0c nVIDIA пуснаха поддръжка на така наречените SM3 инструкции (shader model 3) които поддържат многократно по-дълги инструкции, което от своя страна позволява да се извършват на практика всякакви операции.

 

Една съвременна карта от висок клас работи на около 600 Мхз, и има 32 шейдъра, това значи че може да изпълнява 12 милиарда и 200 милиона операции в секунда в съвсем реално време. Това прави видео картите около 100 пъти по бързи в изчислението на аудио от най-бързите системи, разчитащи на централни процесори.

 

Лично аз се надявам много скоро да видим плъгини които да разчитат на тази изчислителна мощност, тей като видео картата в 2д режим изобщо не ползва тези ресурци, а плъгини които не товарят процесора на нас са ни добре дошли :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Хаха,супер здраво. Ми аз осжен да си купя една видеокарта, едно АЦП, и един ЦАП, и да ги бучна в една кутийка. Ще стане много здрав процесор:D.

А едно време се говореше, че ще слагат процесори на видеокартите.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Е ти на аудио картата си имаш, компютъра няма никакъв проблем да предаде данните към видео картата, за съжаление първо трябва да се появат драйвери за това, после и плъгини които да ги поддържат. И малко ме съмнява така изчислителна мощност да ни се предостави просто така, най-вероятно ще е на определена цена.

 

Това е на принципа на DSP картите, но тук става въпрос за много много много по-голяма изчислителна мощност.

 

 

Видео картата си има процесор, който се състои от много звена, всяко от които прави нещо определено. GPU (CPU - central processing unit, GPU - graphics processing unit) са много по-големи, и много по сложни като дизайн от централните процесори, и съдържат 3 пъти повече транзистори без да имат кеш (кеша в процесорите съдържа половината транзистори).

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

добро е като идея но както казваш немя да е 2 лв.. пък и кога ше стане пак не се знае...

Спомням си че хард диска от 1 гб с големина 50 цента беше направен преди.. незнам,,може би 6 години...да си ги видял някъде внедрени телефони, камери.. прочие..

МъниМатрикс триумфира както винаги.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е яка, само че не всичко опира до хардуера. Без добри алгоритми резултатът ще е доста посредствен. С такива разполагат големите в бранша като Lexicon и TC Electronics, но те си продават собствен хардуер (скъпо и прескъпо) и надали ще прегърнат идеята да продават само софтуер имайки в предвид, че всеки би могъл да го открадне и да си го пусне на видеокартата, докато ако работи само с техният хардуер никой няма смисъл да го краде и трябва да си го купи в комплект с хардуера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

добро е като идея но както казваш немя да е 2 лв.. пък и кога ше стане пак не се знае...

Спомням си че хард диска от 1 гб с големина 50 цента беше направен преди.. незнам,,може би 6 години...да си ги видял някъде внедрени телефони, камери.. прочие..

МъниМатрикс триумфира както винаги.

Всяка година се продават по 200 милиона айпода (мп3 плеър) които са с размерите на мобилен телефон и имат дискове от 4 до 60 ГБ

просто телефоните са маааалко назад с технологиите, в момента се продават и с такива дискове но само най най топ моделите. Все пак телефона е за говорене :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е доста стара (преди повече от 2 години)

Тогава имаше 1 сайт в който се пишеше по темата. Дори май бяха разработили и някъв софтуер. Така и си умряха май нещата. Аз го следях близо година и нямаше никакво развитие, след което интересът ми към този проект изчезна и аз изтрих сайта от хисторито :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е доста стара (преди повече от 2 години)

Тогава имаше 1 сайт в който се пишеше по темата. Дори май бяха разработили и някъв софтуер. Така и си умряха май нещата. Аз го следях близо година и нямаше никакво развитие, след което интересът ми към този проект изчезна и аз изтрих сайта от хисторито :headbang:

Да...и аз четох горе-долу тогава (преди 2 години) за тази възможност и не виждам някакво глобално приложение 2 години след това. Вероятно има някакви технологични спънки на този етап, а и доста от разработките, които се използват сега, по начало са били в проект от преди 10 и повече години, отлежали са и в момента в който е станало въжможно и лесно да се завършат, са приложени на практика. Най-вероятно и с тази ще стане така...просто й трябва още малко време да поотлежи. :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.