Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на дисторшън за три часа


Recommended Posts

Здравейте, пускам темата с идеята , да покажа как за два до три часа с подръчни материали можете да си направите сравнително сносен дистер. Разбира се бързината и подръчните материали оказват влияние на качеството.

Малко предистория. Вчера ми звънна един колега, с въпроса , защо моята китара звучи по хард и траш (има повече гейн). Оказа се че ефектът му е някакъв самоделен овърдрайв, а не дисторшън както си мислеше той. Та му обещах днес да му направя един дистер.

Избрах схемата на MRX Distortion + от сайта тонпад, защото имах излишни интеграли 741. За съжаление не направих снимки от процеса на изработка.

Ето и стъпките и времето което са ми отнели.

1, Намиране на подходяща схема , принтиране и тонер тансфер (отпечатване на PCB-то върху текстолит): Между 15 и 20 минути.

2, Ецване : между 30 и 45 минути в зависимост от това дали ще осигурите подходяща темперература за разтвора. Аз използвах времето през което се ецваше платката, за да оформя дизаина на ефекта.

3, Разпробиване на платката: 5 минути.

4, Запояване на елементите към платката плюс потенциометрте, жаковете и трю баипас платката. Между 30 и 40 минути.

Тук имаше една малка драма с единият потенциометър, който е антилогаритмичен, и се оказа че нямам такъв. След няколко тест с различни резистори се оказа че най добре звучи с 8,2к резистор, запоен вместо въпросния потенциометър. Между другото без потенциометър, тоест със стойности на gain-ът на нула, от MRX-ът става жесток бустер.

5, Финално сголобяване, вкарване на цялата,,карантия в кутията и външното и оформяне. отново между 30и 40 минути.

Пропуснах само да спомена, че така наречения фейс на ефекта го правя с пейнт и го отпечатвам на самозалепваща хартия.

Ами това е , след точно два часа и половина , колегата ми , дойде и си взе ефекта.

Ето и две снимки

:5744ca56b3cd6fe0cd3006d5b6f8384c_610x0.jpg

 

 

62aac6a3a36ce60b26da6440314a5d3a_610x0.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другата събота ще ходим малко да подрънкаме с колегата и може да запишем нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво...

Аз много искам да се занимавам с това и да си правя, даже имам готови неща, бях почнал да си правя купих си частите купих си тинол и такива неща, ноо човекът който щеше да ме учи се отказа, така, че много бих бил благодарен някои да ми обясни как се прави...

Ще бъда благодарен ако има някой да ми обясни подробно :)

Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е защо не са ти цели надписите? ;)

Сложи другия път някой по-читав софт, дето има рулери, измерване на разстояния - такива неща...

 

Инак браво за успешния проект. Запишете да чуем, ако ви се отвори възможност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе по-важното е да свири. Щом така ги радва дизайна - нека си е така.

 

Много по-голям проблем е липсата на Гейн потенциометър... :(

Сложи лог наобратно или дори линеен, ама по-добре е да има нещо, отколкото да не може да се настройва. Това "се оказа че най добре звучи с 8,2к резистор" звучи супер несериозно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм че липсата на Гейн потенциометър е проблем. Ецнах си още една платка и за мен, и ще експериментирам с потенциометрите и диодите.

А със тази бърза изработка, не искам да претендирам нито за добър дизайн нито за качество като цяло . Аз също съм на мнение, че ако искаш да направиш нещо както трябва, то е необходимо да му отделиш необходимото време и внимание.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си вземеш едно DIP ключе осмица ще можеш да си превключваш различни диоди в изхода - силициеви, германиеви, светодиоди, симетрично, несиметрично и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята ти е много добра, и вече пристъпих към реализирането и. Бях сложил на местото на диодите сокети ( не знам дали така се казват), за да ги сменям без да ги поя и разпоявам постоянно, но твоята идея е по-удачна в случая. :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Socket :

гнездо

контакт

муфа

цокъл, цокли

фасунга

алвеола

вдлъбнатина

орбита

очница

трапчинка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и същият дисторшън, на който съм му отделил много повече от три часа.

 

 

7b6d6c7fbce19aa70c3b523689e22cb6_610x0.jpg

 

1755cd498bc46fc6c066825d6fb4e1ef_610x0.jpg

 

 

19175d305f698b358efb549270fd05a4_610x0.jpg

 

Вслушах се в съвета на L.K. и направих тестова платка с дип ключе и диоди, най много ми допадна с 1n914 , който ги запоИх директно на платката. За потенциометър сложих B470k линеен, може би е най- добро като решение на този етап , поне докато намеря, 500 анти лог.

За съжаление , семпли ще мога да кача чак в събота...... и малко по добри снимки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.