Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за мазе


Mapex

Recommended Posts

Така, барабанист съм и всеки такъв знае ,че свиренето в апартамент е самоубийство.

Та мазето ми е направено именно за свирене със гипс картон ,а отгоре звукоизолация(от тази на пирамидки)

До сега свирих близо 2 години с един ''стаг'',но забелязах ,че доста ръждица е хванал и от там си правя извода ,че има влага

От 2 дена съм с нов комплект и се притеснявам много за него и за това дадох 200 лв за влагоабсурбатор (обезвлажнител)който се включва в тока

Та мога ли да се надявам на него и какви други мотоди мога да използвам ? :rolleyes:

Редактирано от Mapex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Попитай нашият съфорумник niacin,той свири в подобно помещение(яко влага) и използва такъв уред.До колкото знам уреда върши работа,но трябва да го наблюдаваш и да изхвърляш водата от ваничката,а си го изпуснал...преебваш барабаните.Малко или много си е ангажимент,защото ако има яко влага за три четири дена се пълни(поне аз така си спомням) и уреда спира да работи.Това значи,че ако отидеш някъде на почивка,трябва да ангажираш някой да ти следи уреда.

Редактирано от evans
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аха балгодаря много ,но се притеснявам за това че взех най-малкия модел(води се за малки помещения дрешници и такива работи).

Тя мазичката е 8кв/м и забалязах ,че за 2 дена това нещо не се е напълнило до горе още.

Сега обмислям да купя още едно за двоен ефект. :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако има вариант да свириш със старите барабани, най-добре. Ако не може да докараш влагата до някакви нормални нива, то ръждата ще ти е най-малкия проблем, защото харда се оправя, но в корпусите ще се завъдят плесени, гъби и подобни разрушители на дървесината, от които спасение няма, т.е. има разни препарати, но как ще повлияят на дървесината, лепилата вътре, един Господ знае.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами за сега мисля ,че успях снощи измерих каква е влажността и беше във рамките на нормалното.

Но при първия симптом за влага ги маха от там барабаните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Абсолютно същия проблем с влагата стои и при мен,макар че случая е по-сложен.

И така,става въпрос за мазе(около 30 м2),което обмислям да ремонтирам и "облагородя",за нуждите на репетиционна.Проблемът, е че помещението се води обща част и именно за това до сега не е правено нищо,а и със сегашното ми начинание мисля да вложа минимум средства (до колкото е възможно).

В момента положението е "underground",в буквалния смисъл - тухлени стени (неизмазани),тавана е бетонната плоча на сградата,пода е с много неравна замазка.....и много влага.

Ще отворя една скоба само да спомена (@vihro),че там стоят "закотвени" едни MARK V от 16 години,чиито хардуеър буквално "изгни",барабанчето изглежда като "изровено" от някой двор (но продължава да ме изненадва със звука си),а на корпусите им няма нищо -никаква следа от омекване,потъмняване и т.н.,което и мен ме учудва,махнал съм само финиша,защото подпухна и се отдели на места.

 

Това,което мисля да направя сега е :

1.слой от стиропор (3-4 см) по стените и тавана

2.минерална или каменна вата върху стиропора

3.нова подова замазка,с повече перлит и постилане на мокет

4.закупуване на влагоабсорбатор

5.изграждане на скромна вентилация (с 2-3 внтилатора за баня )

? не мога да взема решение какво точно да сложа на стените и тавана върху ватата (за по-добра визия на помещението)

 

Знам,че въпросът е доста "строителен",но като едни истински българи (имащи познания в много области),се надявам някой

който не си изкарва хляба само с музика :) и се изявява в тази сфера, да ми даде компетентен съвет.

 

Накрая да обобщя целта на мероприятието :

1.намаляване на влагата по възможност до минимум (знам че премахването изцяло е доста сложно)

2.помещението да е с прилични акустични свойства (вътре),звукоизолация за "навън" не е необходима.

3.влагане по възможност на по-малко средства (но може да разгледаме и по-скъпи вариянти)

 

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Голям влагоуловител върши супер работа. Изпробвано е и дава чудесен резултат на втората седмица.

 

Относно строителните работи, за звуково третиране много добра работа върши Firex, можеш да го намериш тук - http://www.izolacii.eu/php/product_profiles.php?id=668

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1

Свирим в мазе около 20-25 кв. м. Влагоуловител от Метро върши страхотна работа вече втора година. Приспособихме туба от минерална вода, в която да се събира водата. Така дори когато 10-15 дни не репетираме не се налага да ходим до репетиционната и да изпразваме резервоара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок мерси много.Това означава ли да забравя за стиропора и ватата?Поразтърсих се и никъде не видях обявени цени на м2 за този материал,а евентуална цена на влагоуловителя?И всъщност колко е голям "големия".... :D

@разбоиник :мерси,аз в моят случай съм "привилигерован" с подов сифон (по едно време мислех да го замазвам) :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След дълго ровене, четене и питане се спрях на този модел обезвлажнител- YL-2110AP . Използвам го от известно време, ефекта е поразителен. Цената му е около 270 лева, малко соленичка, но по техническа спецификация го дават да е достатъчен за помещение около 80-90 куб.м. Имаше и по-малки модели, но аз се презастраховах и взех този и не съжалявам. Мисля , че са китайски /то кое ли не е китайско вече/. Има и други марки и модели, аз имам впечатление от този. Надявам се да съм бил полезен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок мерси много.Това означава ли да забравя за стиропора и ватата?Поразтърсих се и никъде не видях обявени цени на м2 за този материал,а евентуална цена на влагоуловителя?И всъщност колко е голям "големия".... :D

@разбоиник :мерси,аз в моят случай съм "привилигерован" с подов сифон (по едно време мислех да го замазвам) :cheers2:

 

"Голям" се има предвид, че резервоара трябва да е поне 4 - 5 литра.

Относно вати и друг материали основния въпрос, на който трябва да си отговориш е - звукоизолация или звукотретиране ще правиш. Първото освен вата, ще има необходимост от още много други материали, като ефекта рядко е задоволителен. Това е така, защото ниските честоти се заглушават много трудно - демек с много пари. Звукотретирането - там е подходящ Firex. С него значително ще намалиш кънтенето и ще обереш доста ненужни честоти. Пример - много често акустично касата не се чува добре в кънтящи помещения. След звукотретиране касата "излиза" и започва да звучи добре. Ако говорим в цифри - звукоизолация на 30 кв. метра - между 2 и 4 хиляди лева, за пълно заглушаване незнайно още колко. Звукотретиране - около 500 лева с материал и лепила.

 

Поздрави и дано да е полезно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо,благодаря на всички за отделеното време и полезната информация, :cheers2:

благодарение на което малко по малко ми се избистря схемата по която ще работя.

Вече е ясно,че влагоуловителя е задължителен,като предложеният от колегата vancho ,ми се струва най-подходящ (имайки предвид и консумацията на ток и това,че ще работи почти денонощно).

Относно изолиращите материали,проверих цените им по телефона и се оказа,че това което ме интересува е м/у 16 и 32 лв/м2.,в зависимост от дебелината,което автоматично означава ,че в моя случай ще мина към някакъв смесен вариянт вата+firex (ще видим докъде ще стигнат силите,за колко квадрата от въпросния материал).

Иначе определено говорим за "звукотретиране", а не звукоизолация,което е "по-щадящо" откъм средства.

Припомням само,че за съжаление не съм едноличен собственик на тази част от имота и трябва да имам едно на ум,че винаги може да се намери някой,който от чиста завист да почне с претенции ,към нещо което не е ползвал до сега....

Така или иначе едва ли ще започна преди лятото и ще се радвам ако някой има да добави нещо по темета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ние също свирим в мазе. Ползвахме картони от яйца за стените и шивашка вата отгоре после сложихме някой друг плакат и това е. Честно казано чува се много по-добре, защото преди беше само един голям кънтеж- барабани, китари, бас... Картоните за яйца ги взехме от магазини без пари, а ватата мисля че излезе около 60 лева за помещение 2,5x5. Понеже в нашето мазе няма толкова влага сложихме влагоабсорбатор с таблетка мисля, че беше около 20 лв.,а като се изхаби таблетката се купува нова за 15 или нещо от сорта. :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодарение на темата "Шумоизолация",от 2005 г, вече се изясни работния план :

 

1.Минерална вата

2.Перфориран гипс-картон (нещо не можах да намеря цени на сайтовете на по-големите магазини...)

3.Влагоуловител YL-2110 AP

 

...има само едно нещо , дето ми "бърка в здравето",не ми се вярва да е истина....ама кой знае?

 

media.framar.bg/любопитно/минералната-вата-може-да-предизвика-рак

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.