Jump to content
Българският форум за музиканти

Малко помощ за струните


whitegoat

Recommended Posts

От няколко месеца свирим с един тон надоло свалени китари, обаче тва мен нещо не ме кефи.Струните са ми прекалено отпуснати,самия тон се разваля, пък и не ми е удобно.Казаха ми, че ако си взема по-дебели струни няма да имам проблеми.Проблема е обаче,че изобщо не разбирам от струни, и незнам колко размера правят.Моите, мисля че са 045, а в интернет единствените по-големи, които намерих са 050.Дали ще ми свършат работа?Ако намеря от някъде по-големи тях ли да взимам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дебелината на струните обикновено се означава в инчове. 45 означава диаметър от 0.045" или 1.14 мм. При еднакви други условия, колкото са по-дебели струните, толкова е по-голямо напрежението им на опън. D'Addario са направили едина много полезна таблица, в която са събрани напреженията на опън на всички техни струни при различни настройки:

 

http://www.daddario.com/upload/tension_chart_13934.pdf

 

Първо, трябва да знаеш размера на всички твои струни. Проверяваш напрежението им в таблицата в нормален строй. Дори и да не свириш с D'Addario, таблицата ще ти даде ориентировъчна стойност. След това виждаш какъв размер ще ти трябва за да имаш същото напрежение в твоя строй.

 

DR имат един модел (DDT) който, според тях, е специално предназначен за drop. Не вярвам да ги намериш у нас, а са и скъпи.

  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Говорим си свободно за някакви напрежения без да разбираме какво означава това.

Напрежение означава сила за единица площ и се измерва в Нютони за метър квадратен.

Цялото напрежение при струни с намотка се поема от сърцевината, която е приблизително еднаква при всичките струни. Усилието с което са натегнати различните струните също е близко - следователно напрежението във всичките струни е приблизително еднакво.

Намотката не поема никакво напрежение!

По-дебела намотка означава повече маса на метър линеен и по-широко напречно сечение на струната. При фиксиран опън, ако вземем предвид диаметърът на струната (а не на сърцевината) излиза, че в по-дебелите струни напрежението е по-ниско.

Всъщност зависимостта е обратна - за да компенсираме по-високата маса на струната увеличаваме опъна, а с това и напрежението (пак казвам - на сърцевината!)

  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човекът иска да си смени струните с по-дебели; не го хвърляйте в лекции по съпромат. :D

 

На прост език казано - сложиш ли по-дебели струни, най-добре дай баса на лютиер или на някой, който разбира, да ти ги сложи и да направи нов setup на грифа.

 

Да, може би ще трябва да си промениш и силата, с която "атакуваш" струните, но това мисля е нещо, с което просто трябва да се примириш.

 

Толкоз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При дроп има прекалено много неща, които оказват влияние. Голяма част от тях се споменаха. Има струни с различна твърдост, има и едно нещо, което за мен е от най-определящите, що се отнася до качествен и точен тон - мензурата на грифа. С един тон надолу е мъка да се сетъпне бюджетен бас, без да изглежда като лък и да не звучи зверски фалшиво във високите позиции. Също така електрониката дали ще може да поеме тези ниски тонове и да ги възпроизведе с ясен и отчетлив тон през апаратурата? Какъв ти е баса като марка и модел?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При положение, че с по-дебелите струни се свири с по-ниска настройка и общото напрежение остава горе-долу еднакво, не би трябвало да се налага нагласяване на truss rod-a. Най-вероятно ще се наложи преинтониране обаче. Тук става въпрос за малко по-дебели струни. Един комплект 0.50-110 ще свърши работа за един тон по-нисък строй.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Толкова много се изписа по тоя въпрос, че вече става досадно. Какъв е проблемът - купува си един комплект за 5-струнен бас, изхвърля първата струна и свири спокойно без всевъзможни простотии като отпуснати струни. А вече тук-таме може да си купи единични струни и да си направи комплект D - A - E - H. Басът ще звучи нормално, ако избере по-"лайт" струни няма да има нужда и от корекции на нъта. Толкоз.

Редактирано от Fats
  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

TЦ, не е така. Няма да е лошо да внимаваме какво съветваме хората, които по собствените им думи "изобщо не разбират от струни". На теб ако ти е досдасно, никой не те вързал за клавиатурата да пишеш. 5-струнен комплект предполага 0.065-0.085-0.105-0.125, или дори 0.130, като най-дебела струна при 4-струнен комплект. Повечето нътове не са нарязани за толкова дебели струни, така че ще се наложи точно КОРЕКЦИЯ НА НЪТА, при това необратима. Да не говорим какво ще е напрежението с такива дебелини и само тон надолу и колко грифове биха го издържали за по-дълго време, дори и с максимално натегнати truss rod-ове.

 

Съжалявам, но е доста глупаво да съветваш хората да си чупят инструментите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При положение, че с по-дебелите струни се свири с по-ниска настройка и общото напрежение остава горе-долу еднакво, не би трябвало да се налага нагласяване на truss rod-a. Най-вероятно ще се наложи преинтониране обаче. Тук става въпрос за малко по-дебели струни. Един комплект 0.50-110 ще свърши работа за един тон по-нисък строй.

E тоя отговор чаках :) Мерси на всички за вниманието!

 

 

Също така електрониката дали ще може да поеме тези ниски тонове и да ги възпроизведе с ясен и отчетлив тон през апаратурата? Какъв ти е баса като марка и модел?

Cort B4.Всъщност тия струни ги търся като решение за 1 година напред,по нататък ако намерим вокал с по-висок глас пак ще свирим в нормален строй :D

А още едно питане имам.Рискувам ли с грифа ако тия по-дебелите струни ги настройвам от време на време стандартно?Повечето време ще съм в дроп, но все пак да си знам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@blr

Нещо си се объркал и то доста. "Необратимото" коригиране на нъта е бял кахър, един нов нът не струва хиляди. Освен това кой те излъга, че по-дебелите струни имат по-голямо напрежение. Те са изчислени и произведени да звучат по-ниско без да подлагат грифа на изпитание. Никакво допълнително натягане не е нужно. Прочети повече по въпроса и разпитай хора, които са го правили. Успех.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам какво има значение (обаче подозирам ;)) но пак ще разкажа старата си история, когато спешно ми се наложи да сменя струни,н о нямаха от моите и съответно взех други, малко по-скъпи, но същия размер (и вид). Бяха МНОГО по-меки (и увиснали) и се наложи брутален сетъп ;)

От друга страна, "твърдостта" не е гаранция, че ще "носят" на нисък строй.

 

Скоро, в една друга тема разказах и за баса си, който настройвах обикновено три пъти в седмицата (а понякога и повече) в Ре, Ми бемол и Ми (понеже го ползвах за три банди) и пипах тръсрода през две седмици, ама никой не умря :thumbs_up:

Зависи от баса - може и да не се наложи ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите 5 стотинки:

whitegoat, не би имало проблем да сменяш дроп настройка с нормална. Дори и да има разлика във височината на струните, която ти пречи елементарен сетъп или проба с друга марка/дебелина струни ще доведе до задоволителен резултат (както каза и Свилен различните марки се държат различно).

 

Електрониката на баса оказва влияние върху качеството и характера на тона, но не е пречка за по-ниски настройки. Проблемът при по-бюджетните инструменти е по-скоро в акустичните качества на самата дървения.

 

Fats, способността да се вслушаш в чуждото мнение, когато си сгрешил е признак на зрелост.

  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите 5 стотинки:

 

 

Fats, способността да се вслушаш в чуждото мнение, когато си сгрешил е признак на зрелост.

 

Говоря само за неща, които лично съм пробвал. Иска да свири по-ниски тонове, слага си струна за тези тонове. Какво повече да претакаме. Защо го пращате в мисли за електроника и дървесина. Може ли електрониката и дървесината на 5-струнните инструменти се различават от тия за 4 струни?

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, конструкцията на грифа при качествените 5 струнни басове се различава от тази при 4 струнните.

Съветът ти за подходящ комплект струни би бил на място, ако питането беше за дроп настройка в си, но в случая не е така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.