Jump to content
Българският форум за музиканти

Китара постановка на лява ръка, имам нужда от съвет


V.Vichev

Recommended Posts

Ахах,стига бе :hysterical: ,наистина се радвам,че си ентусиаст..

давай си почивка на ръцете,заеби мазолите - тендовагинита е по

- страшен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 91
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Не да почиваш 2 дни - просто не свири по 2 часа непрекъснато,особено ако работиш и някаква по-тежка физическа работа с ръцете,сухожилията се пренатоварват и нямаш сила да стиснеш с ръката - тегаво е ,и нелечимо,при хамалогия се изостря проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не знам дали това което ще ти кажа е добре или зле, така че не го приемай като съвет а като информация. спомням си че когато започнах да свиря сериозно имах подобни преживявания със загрубяващата кожа и сега като четох темата ти се сетих и за ъглите по пръстите и за каналите по тях. аз лично ги гризях и ги чоплех с нокът/нож/каквото ми е под ръка. (това е частта която да не приемаш като съвет, най-малкото беше болезнено след това да свиря а може и да съм си вредил още повече).

интересното е че след няколко години спряха да ме тормозят - може би драстично съм намалил свиренето като време но пръстите на ръката ми са покрити с дебела кожа която не изглежда и не се усеща като мазол или мъртва кожа. все още се забавлявам на факта че от лявата ръка е невъзможно да ми вземат кръв от пръстите но оставям сестрите да се пробват.

По вещите и професионалните от форума ще кажат дали това е стандартното развитие.

 

за другото преди малко написах на пича с изтръпващия палец - усетиш ли болка или неконфорт в ръката спри... почини 10 мин... или 2 колкото трябва за да се успокои ръката. сега няма нужда на 48 да не можеш да държиш чаша с лявата ръка.не е ебавка познавам професионални музиканти, които са даскали по музика в момента защото са си прекофтили ръцете и не могат да свирят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аммм . . . та така,

 

какво успях да си извлека като поуки от всичко казано до тук, . . (искам да благодаря на всички, които отделиха време и дадоха съвети.)

 

 

1. Стандартна постановка на китарата спрямо тялото (нулево прагче да е на нивото на рамото).

2. Класическа постановка на лява ръка (палеца зад грифа)

- - - тези двете в началото много морят, но в последствие намалиха напрежението в лява ръка т.е. нещата в момента са ми пъти по лесни - - -

3. Разсвирване от 10 до 30 40мин. може и повече на леки нещица разложени акорди и т.н.н ВАЖНОТО е да е БАВНО по метроном - помагат много.

4. Максимално отпуснато тяло и през цялото време следя да не вдигам пръстите на повече от 0.5 - 1см от грифа. Особено кутрето и безименият пръст гледах се многократно направо отиват в космоса а това също води до умора.

5. За да не се пренатоварва ръката, нека да го наречем репетиция, замених бентовете с "Слайд" <-- не знам дали е правилният термин. но всъщност бендовете са това което отнема силата на ръката при продължително свирене. (мое наблюдение)

6. Без да искам, (наложи ми се тъй като последния останал комплект струни се оказа 10ки) ми се наложи да променя табовете на последното парче което тормозя "The Loner" / вместо да ги свиря част от солото на 1, 2 и 3. да го свиря само на 1 и 2ра (3та ми е невъзможно да я опъвам). Това ми даде друг поглед върху китарата много добър допълнителен опит.

 

Надявам се следващия кавър, който пусна да покаже напредък.

 

още веднъж благодаря ви

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Използвай най-тънките възможни струни(комплект)-8мици.Естествено ще ти бъде по-лесно и леко със тях, но не ги повдигай със бендове много в началото защото се късат по-лесно.При нов комплект 8мици поставен на китарата първо леко ги разтегли за да улегнат, впоследствие със времето може постепенно да прилагаш повече изтегляне при бендове.Така струните стават по-издръжливи и няма да се тревожиш че ще се скъса 1ва струна или друга. ;) С течение на времето тези струни може да ти се сторят много леки и да не ти харесва звука им примерно.Тогава минаваш на 9ки или 10ки(по-трудно се изтеглят ,но пък дават по-плътен тон). :rolleyes:

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5. За да не се пренатоварва ръката, нека да го наречем репетиция, замених бентовете с "Слайд" <-- не знам дали е правилният термин. но всъщност бендовете са това което отнема силата на ръката при продължително свирене. (мое наблюдение)
Ти май не си с подходящия гриф за твоята ръка,не знам,любимите ми китаристи Е.Клептън и Ангъс Йънг непрекъснато използват вибрато или "бендване" така казано,свирят десетки години и не са с увредени ръце ..

Предполагам си наясно,че Г.Мур свиреше с 11-ки..

Ако не ти е наред ръката сложи тънки струни ,но губиш маса/тон..,можеш да свалиш настройката с полутон да речем и ще ти е по-мека китарката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hillbilly , . . За 11ки те незнаех. В ученическите години редовно бягах от солфеж и история на музиката :wallbash: . Сега наваксвам но е значително по бавно.

 

Относно китарата явно не е моята 3 та струна посмъртно не мога да я опъна до чист тон, но това си е вече за професионален консулт, тоест по горе някъде писах сега ще походя малко на уроци, нека си ме види даскал и да каже. . .

 

А определено ставам фен на 10ки те разликата в продължителността на тоновете е пъти спрямо 9 ките, така, че ще ядем баници и ша ставаме бат рамбо но тея струнитрябва да могат да се дърпотят :).

 

хайде ще се пробвам днеска един запис да направя пак на the loner, който има време да прослуша, от сега предварително ви благодаря. Макар че някак стакато го изкарвам цялото парче :( нямам идея защо . . .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

такааааа . . . . аз тая седмица се престраших и реших да посегна на ето това

всякакви съвети биха ми били в полза :) надявам се до края на другата седмица да постна до къде съм я докаръл . .. . макар да изглежда мноо простичко парчето на първо просвирване загубих и ума и дума . . . и две струни ;Ю)

 

точно на този клип за първи път видях и се светнах че разложен ФА акорд може да се хване с палец от горе (открих топлата вода) най вероятно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично аз препоръчвам на мойте ученици да свирят на малки интервали.Свирят 20 мин,почиват или правят упражнения и после пак.Основната причина е,че механизират свиренето си и започват да мърдат пръстите без участие на мозъка.И парадоксално,както почти от прима виста всички фигури са ритмични и концентрацията им е добра,следва разваляне на пиесата.А,иначе на теория,ако всичко ти е наред с постановката на лявата ръка би могъл да свириш пет часа без никаква умора.

 

Разбира се,говоря за класическа китара,но нещата важат и за електрическата.А относно палеца отгоре,бъди сигурен,че свирачите,които го правят това,първо са овладели конвенционалната постановка.После и на главата си отгоре да я качат китарата-има и такива,те се справят ,защото имат стабилна основа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече съм сигурен, че класическата постановка е изключително важна. Моята е далече от истината но се старая, Колкото за пиесата в момента съм се захванал с основната тема на мелодията, и основно просвирвам нея като частите, които не знам са импровизация, като се опитвам да хотя по пентатоника . . . ще се опитам да кача видео точно как подхождам в момента, , , , А и Мисля че направих малка грешка, Тази песен преди време е свирена в Ла и значително по бавно , , нещо кое то се доближава и мога да покрия с текущите си умения, , , А аз се хванах на Си значително в по бързо темпо, поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, гореспоменатото разсвирване опит не опит тук:

Това е моята си работилница съжалявам за безпорядъка, но на мен така ми харесва.

 

Това просвирване е съвсем си на първо четене, (тоест само основната мелодия съм зачекнал) всичко останало е пълна уйдурма -> (турцизъм нагласено, постановка)

както споменах по горе, захващам основната тема и се опитвам да я исвиря.

от тук на татъка си разделям парчето на трудни и лесни части след като ги просвиря няколко пъти ( доста ),

като за начало там където има арпежи и бързи преходи ще ги опростя до мойте възможности, така че да изсвиря мелодията от край до край,

след което твърдо и упорито всяка една част, която не мога да изсвиря се захващям и свиря свиря докато не се получи, след което я вмъквам в цялата композиция, . . . .

и така до победен край, . . .

 

 

избрал съм ето тези видеа за основа/ перформънс <- ква нелепа дума (английския ни завладява),

 

 

 

и ориганално изпълнение на Джо

 

 

 

много хора ми помогнаха със съвети, надявам се да покажа че съм се вслушал в тях, както и напредък

 

всяка помощ ми е повече от необходима,

 

Когато за първи път публикувах в този форум преди месец - два , кутрето беше пълен мъртвец ;) никъде не го ползвах

за моя радост мога да се похваля, че даже (hamar вам) с него :))))) освен, че успях да го включа като равноправен челен на групата на шаро.

 

 

Ако на някой му е интересно и сметне, че е добра идея мога да постна и видео с мойто си разсвирване (като идиот поел пътя на самоучението). Предимно гами арпежи и така на татъка. Ако имам грешки другите ще могат да ги видят и няма да ги допуснат и така на татък. ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А бре пич,в началото беше един рунгел :hysterical: ,сега си гологлав :blush: -не може да те познае човек! :greenball:

Първо ,искам да ти кажа ,че безгрешни хора няма !

Второ ,не знам защо си се метнал да свириш инструментали на китаристи от висока класа и да се мъчиш да ги имитираш!

Вече си на възраст , в която ти е ясно че за всяко нещо си има време и място!

Посвири си нещо по -леко ,импровизирай си в блус,рокенрол, балада ,поп-рок и т.н.

Никой не е дръпнал напред за 1-2г,освен ако не работи всеки ден по мин 5 часа.

Намери си по леки китаристи-сега е пълно с табове и бек тракове,уроци има кое как се свири в тубата!

Някой ден ще усетиш напредъка сам-олеква ти ръката и свириш бързи пасажи !

Не знам къде живееш ,но си намери хора китаристи да си посвирвате заедно ,да обменяте идеи ,хватки ,ако имате клуб с музика на живо -ходи там ,погледай !

Може и да вземеш малко уроци при учител с образование и да ти покаже скали ,импровизации.

Не казвам ,че сам не можеш да се справиш ,но имам чувството че някакво състезание правиш с времето -а то засега ни побеждава винаги!Не това време дето ни изненадва всяка година,...другото!

:cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вичев, респект за трудолюбието!

 

Нямам компетенцията на учител по китара, но съм се сблъсквал с твоите проблеми и едва ли съм ги решил напълно.

Това, което най-много ми е помагало, е смяната на китарите. Имал съм късмета около мен да има повече китари едновременно, често чужди. Така съм разбрал кой размер гриф и мензура са подходяши за ръката ми.

 

Текущата ти китара прилича на Кремона и за възстановяването на такава има цяла тема. Ръката ти на първо впечатление е доста голяма за този гриф и някои неща ще ти е трудно да ги изпълняваш. Посвири и на други китари - акустични, със заоблен или плосък гриф (фрет) и ще разнообразиш техниката си. Така ще разбереш къде си най-продуктивен и съответно ще се стремиш към такъв инструмент, който ти дава повече възможности.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

rockfire . . .

 

 

Не казвам къде живея, някъде по горе писах ще се повторя, ясно ми е че от тук на татък ме чакат ревматизми, тендовагинити ити тити и тинтириминтиритити. Все опасни заболявания.

Китрата е едно от свещенните неща което се докосват до мен последните няколко години.

Колкото до защо се опитвам да свиря тея сложни пърчета (ми нещо да се пробвам да пея като лепа брена не ме влече). . . . ами аз преди 3 години като пипнах китарата исках да изсвиря Игълс хотел калифорния . . . . и все оше искам, ама не смея. . .

Моята идея, е че когато се опитваш да направиш нещо, което знаеш че не можеш нещо което е недостижимо да направиш . . . израстваш, ако правиш само това което можеш тъпчеш на едно място . . . . както и д а е . Мисля след месец да постна втора фаза с желанието да покажа напредък.

Учител професионалист. . . . съгласен и гласувам здраво за ( финанси няма ). . .. Скрита реклама ако някой има нужда от Уеб сайт в замяна на уроци по китара съм първа пушка. . . .

После като се хвана да изсвиря нещо такова откривам хиляди нови неща, , , аз разложените акорди не мога д аизсвиря на интрото но ще ги преборя сигурен съм J) след месец 6 или година. .. просто искам това е . .. . .

 

L.K.

 

Благодаря за съветите, да ръката ми е голяма но пръстите ми не се разперват достатъчно ако ме разбираш, , , , що се отнася за избора на китара .... тая е и за следващата годин апак ще е тая освен ако не ударя поне 5 ца от тотото . . . . J кри за е няма как. . . .

 

Та аз ще продължавам да го ям това парче, благодаря за съветите, които мога ще изпълня на драго сърце аз съм роден експереминтатор

 

а косата да . . . при последното къпане реших, че подстригването е по бързо от сушене то :)))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.