Jump to content
Българският форум за музиканти

Дропване до А


rager

Recommended Posts

Ще започне да пляка много :)

 

Също така грифа ти може да се огъне назад, което в случая не е непоправима случка, а просто проявление на законите на физиката. Грифа и струните съставят нещо като лък. Според авторитетите за оптимален сетъп грифа трябва да има лека извивка напред. Тази извивка се регулира чрез тръс рода и крайното положение, в което грифа застава при настроен бас е един вид баланс между 2 сили: силата на опън на струните - тегли грифа към положение "лък", а от другата страна противодейства тръс рода. Където се уравновесят тези сили - там застава грифа. Следователно - опъваш струните повече (звучат на по-високи тонове) и грифа ти се огъва повече към положение "лък". Отпускайки струните отиваш в обратната посока. Ти мислиш да ги отпуснеш доста. Ако баса е добре сетъпнат за "Ми" строй не се учудвай ако след това грифа отиде назад. Вероятно ще трябва да се компенсира от тръс рода, освен ако не ти пука да си вдигнеш струните от бридж-а и да свириш със доста висок екшън. Другото - не знам при стандартни размери на струните, да кажем .045 - .105 как ще се държат самите струни. Мой познат дропваше само Ми в Ре и не беше доволен от стандартните размери, та си вземаше струни с Ми .110 или .115 - не мога да се сетя точно. Иначе самата струна става много ластична и не е особено комфортно.

 

С две думи - няма да се повреди баса, но не очаквай чудни резултати. По-скоро очаквай да не може да се свири. Дебелините и силите на опън на струните са предвидени, за да се настройват на определени тонове. А ти искаш да дропнеш 4-та струна един тон под нормалната настройка на 5-та (която обикновено е с дебелина .125 - .135). При това положение може и да увиснат струните дотолкова, че да не могат да трептят :) Твоята идея отива накъм купуване на 5-струнен комплект и слагане на дебелите 5 на 4-струнката. Обаче пак няма да минеш без интервенции по тръс рода.

 

Успех и внимавай какво правиш :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С комплект за 4-струнен бас няма да стане. Просто ще ти увиснат струните. Както те е посъветвал Марински, ще ти трябва 5-струнен комплект, като ще ползваш ниските 4. Не е ясно обаче дали прорезите на нъта ти ще са достатъчно широки за да легнат правилно тези струни. Ако стане, ще ти трябва и реинтониране на баса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Демек - няма да остане бурма неразвъртяна. Всеки размер струни си иска своите настройки. Но това не е лошо де, ако това е твоят стил :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прощавайте, ама какъв е смисълът от това действие? Като искаш да звучи ниско си купи специален комплект - A E H F#. Струните са направени така, че няма нужда до променяш нищо в настройките на грифа, нито да разширяваш леглата на нъта. Все някой знае от къде се купуват такива струни. Виждал съм при Фънкара на негов бас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си дропнеш баса в А, ще умре.Звука ще наподобява нещо средно между майски бръмбар и чупещи се кокали.Нема смисъл.Требат ти много дебдели струни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аман от тази мания за дропване на струни. :ok:

Първо - кой ще го чуе и от каква уредба ще излезе това А ?

Второ - аз съм дропвал В на 5 струнен в А и звучи отвратително.

За какво се занимаваш с глупости? Някой колега по - горе ти беше казал, че по - добре да си намериш "дропнати струни" / ако мога така да се изразя /. Намери си и свири с тях. Но да сваляш Е в А - :wallbash: За да съм по - точен и да не казваш : тия все дават акъл, обяснявам просто:

Имаш колан на панталона и вместо да го затегнеш до "правилната " дупка, за да стои на място и стегнат, го оставяш с 3 дупкки назад. :tomato:

Резултат - имаш колан, но не ти върши работа. Стои само за свидетел. Все падат тия панталони. :whistle:

Е, същото ще е ако дропнеш Ми в Ла. Ще имаш 4 - та струна, но без звук. Ти си реши. Без лоши чувства и дано си ме разбрал правилно, както и колегите по - горе.

Относно грифа - надали ще му се случи нещо непоправимо, но на дропнатата струна със сигурност.

Поздрави и Лонг Лийв Рок"н"Рол.

Край на проповедта.

Редактирано от armario
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аман от тази мания за дропване на струни. :ok:

Първо - кой ще го чуе и от каква уредба ще излезе това А ?

Второ - аз съм дропвал В на 5 струнен в А и звучи отвратително.

За какво се занимаваш с глупости? Някой колега по - горе ти беше казал, че по - добре да си намериш "дропнати струни" / ако мога така да се изразя /. Намери си и свири с тях. Но да сваляш Е в А - :wallbash: За да съм по - точен и да не казваш : тия все дават акъл, обяснявам просто:

Имаш колан на панталона и вместо да го затегнеш до "правилната " дупка, за да стои на място и стегнат, го оставяш с 3 дупкки назад. :tomato:

Резултат - имаш колан, но не ти върши работа. Стои само за свидетел. Все падат тия панталони. :whistle:

Е, същото ще е ако дропнеш Ми в Ла. Ще имаш 4 - та струна, но без звук. Ти си реши. Без лоши чувства и дано си ме разбрал правилно, както и колегите по - горе.

Относно грифа - надали ще му се случи нещо непоправимо, но на дропнатата струна със сигурност.

Поздрави и Лонг Лийв Рок"н"Рол.

Край на проповедта.

"Дропването" на E във А е абсолютно безсмислено,особенно при нормална 34" скала.Това се получава успешно при 5 стр.бас( от В във А) но мензурата на баса трябва да е по-голяма.Избщо не означава,че няма смисъл от това,зависи какъв стил свириш и се чува прекрасно.Мога да "кача" нещо с "дропната" 5-та струна,ако на някой му е интересно как звучи.Още веднъж казвам,че басът трябва да е подходящ за това.Аз имам такъв инструмент,но при мен 5-та струна е с 37" мензура.

11354700865079699031313639507dQu66BrDFNwZ0dnkCTAi.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

chobbi, прав си. Не оспорвам ни най - малко това, което казваш. :thumbs_up: Още повече ти ползваш Ди тюнър, както виждам от снимката. Но в това не е въпроса. Момчето питаше за дропване от Ми - в Ла, което според мен няма как да стане, без последствия. Заради това използвах примера за дроп на 5-та струна. Ами честно казано - не ми харесва звука. Та - идеята ми беше, че ме дразни звука от 1 тон надолу / От В = > А /, какво остава за повече... Може би ако пробвам със специални струни, подходящи за целта - да....Но за сега си оставам привърженик на "старата" настройка в Си. Мое мнение, не ангажирам никого с него. Вкус и цвет - товарищи нет, както беше модерно да се казва някога. Айде стига съм писал, че го обърнахме на "говорилня". Апропо - свиря мелодик дет метъл в момента.

Поздрави и Лонг Лийв Рок " н " Рол. :metalist::cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако дропна 4 струнен бас до дроп A ще ми стане ли нещо на грифа?

 

Моите два баса ca четири струнни и са настроени в A (Ла),А# (Ла#) стандартен строй. Ползвам струни .65, .85, .105 и .135 - 2,3,4,5та от комплект за 5 струнен, но трябва да се пипне грифа от тръс род-а ,иначе не се знае в каква посока ще тръгне да се гъне.

Редактирано от agrogrind
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз откакто свиря на бас съм на дроп,само че на С,и 135 стуна за А ми се струва тъничка.При мен С е 125 .Реших си проблема като си купих сигничър модел на басис които свири в същия дроп и баса фабрично е настроен в този дроп.Разгледай басисти които свирят в А ,какви струни и инструменти ползват за да се ориентираш по лесно,само да ти кажа един тон надоло един клас нагоре откъм апаратура,и задълвително 15-ка говорител :) за А.успех и много :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря много пичове,между другото

Аз откакто свиря на бас съм на дроп,само че на С,и 135 стуна за А ми се струва тъничка.При мен С е 125 .Реших си проблема като си купих сигничър модел на басис които свири в същия дроп и баса фабрично е настроен в този дроп.Разгледай басисти които свирят в А ,какви струни и инструменти ползват за да се ориентираш по лесно,само да ти кажа един тон надоло един клас нагоре откъм апаратура,и задълвително 15-ка говорител :) за А.успех и много :metalist:

ти с ESP Henkka T. Blacksmith ли си?
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не,Ibanez MDB-1(вече има и 2)сигничър на Mike D,Antonio-Killswitch Engage,базовия модел е SRX 700.Баса си е както казах фабрично настроен за дроп C G C F,пробвал съм да го смъкна толкова ниско,носи но с апаратурата която свиря е нечовешко,и вероятноста да оглушееш все по-голяма :yes: мисля че някъде гледах струни на Roto sound за толкова ниски дроп-ове,има и на DR -DDT(drop dawn tuning)според мен първо трябва да намериш правилния размер струни ,и после да пипаш грифа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хора си мислят, че слагайки дебелите BEAD струни на 4-стр бас грифа едва ли не ще се счупи...Истината е съвсем друга - трябва просто сетъп на бридж-а и евентуално нът-а и тръс род-а.

 

Пример със силата на опън при Д'Адарио:

 

E .100 15.60kg

A .080 18.37kg

D .065 21.45kg

G .045 19.00kg

---------------

Общо: 74.42kg

 

B .130 14.38kg

E .100 15.60kg

A .080 18.37kg

D .065 21.45kg

---------------

Общо: 69.8kg

 

Излиза, че при по-дебелите струни общото напрежение на грифа намалява!Така, че смело слaгайте дебелите струни и дропвайте в A, че и в G ако искате, стига да имате подходящите ампове и кабинети...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.