Jump to content
Българският форум за музиканти

Защо басистите като свирят обичат да клякат и да


Gee Tee Age

Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

ходят наведени по сцената? забелязал съм един от басистите на Металика(некъв джукест беше) и Сам Ривърс от Лимп Бизкит да го правят а тва са сред малкото групи които съм гледал наживо така че предполагам че и други басисти го правят. Защо е така, по удобно ли е.

 

 

И понеже имам още няколко въпроса за баса ще ги задам тук.

Колко по трудно е натискането с лявата ръка и дърпането с дясната на струните отколкото е при китарата?

Какво мислите за Сам Ривърс и не е ли Limp Bizkit - Lonely World уникална бас песен?

За колко време се научава тоя начин на свирене където с показалеца и средния пръст на дясната ръка ги редуваш и бързо дърпаш една струна(говоря да го правиш развномерно а не като мене на пресекулки)?

 

 

ааа и що му е на Годжи 7 струнен бас? какво го прави по добър от 5 струнен примерно?

Редактирано от Gee Tee Age
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Robert Trujillo се казва на Металика сегашния басист(с джиката:lol:)Според мен е само шоу,но не съм басист такаче :lol: .Би трябвало да е някакъв вид умение,защото няшият басист тича един месец по 1км на ден,за да може да направи някаква техника с навеждането:P.А трахилю по принцип не е от най-добрите басисти,така че можеп лесно да му научиш походката. ;)

Редактирано от bonzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А трахилю по принцип не е от най-добрите басисти,така че можеп лесно да му научиш походката. 

 

infectious grooves

:lol:

 

 

Тръгнало ми е да пиша явно (3 поста за посл. десет минути ;) ), та ще отговоря по-изчерпателно и тук.

 

ааа и що му е на Годжи 7 струнен бас? какво го прави по добър от 5 струнен примерно?

 

7 струнният бас е по-добър за солиране и импровизация - имаш повече тонове в една позиция на ръката и значително по-голям обхват. До степен, че ако Годжи го ползваше във високия регистър щеше да звучи като китарист :lol:

 

а тва са сред малкото групи които съм гледал наживо така че предполагам че и други басисти го правят.

 

Послушай и погледай повече музика. Интернет дава тази възможност. Ще се изненадаш колко много добри музиканти има наоколо. Също така може да установиш че някои от любимите ти групи учудващо напомнят на други от преди 10-20 години ;)

А за ходенето наведен - няма правила. Les Claypool (Primus) демонстрира чудесно "патешко ходене" докато свири и пее на концерт

 

 

За колко време се научава тоя начин на свирене където с показалеца и средния пръст на дясната ръка ги редуваш и бързо дърпаш една струна(говоря да го правиш развномерно а не като мене на пресекулки)?

 

Има една чудесна книга, наречена "Начини за импровизиране в съвременната музика" (автор Ангел Везнев, изд. Петрум и Ко), там се разказваше следната история:

Някакъв източен перкусионист прави демонстрация в шведска консерватория. След като къса главата на всичко живо в залата от свирене, неравноделни ритми и пр. един от преподавателите приближава и пита:

"Колко време е необходимо човек да се научи да свири така"

Леко изненадан човекът отговаря:

"Цял живот, естествено!"

 

И тук е нещо такова. Това е стандартната техника за звукоизвличане при бас китарата. Всички кОпаме, но с променлив успех :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря за отговорите.

 

ама на мене ми е интересно ЗАЩО го правят/правите-наведеното и клекнало свирене, а не как става и какви са видовете. защо китаристите не клякат докато свирят? аз съм останал с впечатлението че е адски изморително да свиирш на бас и затва клякаш като свириш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хед и мънки бяха некви от корн доколкото не се лъжа а петручи не го знам кой е

Dream Theater предполагам си ги чувал ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хед и мънки бяха некви от корн доколкото не се лъжа а петручи не го знам кой е

 

ааа и що му е на Годжи 7 струнен бас? какво го прави по добър от 5 струнен примерно?

АЕ пич, как ше знаеш тез селяни от Корн а няма да знаеш кой е Петручи? вземи послушай малко музика, и ще видиш че има музиканти който свирят доста по интересни и сложни неща от тея които се въртят по телевизията/радиото и много по-уникални групи от Лимп Бизкит :D .

 

Годжи не е ли със 6 струнен или аз не мога да броя??

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Басси темата - все едно че тия клякания, прибежки и тям подобни се учат наедно със свиренето на бас. Като гледах за първи път Vai на видео, ми направи впечатление физиономиите които правеше, като изкарваше звуци от китарата си - ама хич не съм се чудил що ги прави !!!

Ся, от моя гледна точка има два отговора - хората си се държат на сцената така, както чувстват музиката (на едни им ври и кипи отвътре, други се унисат нанякъде си ...), другите правят маймунджулъци, щото да показват че и те съществуват - верно, някои бая зор си дават. Вероятно се повтарям и потретвам, ама на голям процент от днешните метъл банди, басът не се чува - и поради тази причина, басистът трябва да отчита присъствие, та поне показва че дърпа жиците с хъс :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.