Jump to content
Българският форум за музиканти

Нууб меломан с желание да създава музика


Recommended Posts

Привет на всички. Обожавам алтернативния рок и музиката като цяло, даже не мога да си представя живота без нея и напоследък изпитвам неутолима жажда да създавам музика. Като малък ходих на уроци по синтезатор за година и половина и сега като имам пиано пред себе си мога да изсвиря няколко неща, но определено ми липсва опит. Главната ми цел в момента е да направя няколко ремикса, като Ви моля да ми посочите подходящ софтуер както за миксиране, така и за създаване на музика, ако има такива виртуални инструменти, които можеш да ги записваш и след това примерно да миксирам моята импровизация с бийт и вокали. Благодаря Ви предварително, надявам се да не съм объркал раздела. :)

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Драги приятелю

Музика се прави със свирене, а не със софтуер. Ако беше толкова лесно... Отдели десетина години и се научи поне малко да свириш на някакъв инструмент. Чак след това (ако имаш нужните качества и творческа инвенция) може да помислиш за собствена музика. Иначе е най-меко казано несериозно. То и затова нашата музикална сцена е на тоя хал - всеки си мисли, е може да "твори", достатъчно е някога да е виждал музикален инструмент.

  • Like 6
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хем съм съгласен с Fats, хем не съм. В смисъл, прав е човекът, че трябва да натрупаш много опит, за да правиш нещо смислено.

 

Но пък от друга страна, можеш спокойно да си хванеш някакъв софтуер и да си правиш, каквото успееш, никой няма да те глоби, каквото и да излезе.

 

Пробвай преди всичко с Fruity Loops - там има доста готови неща - семпли, с които можеш да си градиш разни композиции. Можеш да пишеш нотите с мишка по виртуален нотен лист най-общо казано, а можеш да позлваш и MIDI клавиатура. Последната версия на програмата - 9 - я има пиратска, кракната и ако ти върши работа можеш да си я купиш.

 

Другото нещо е Guitar Pro, там можеш лесно и интуитивно да пишеш ноти, които да екстрактваш в MIDI формат, а тях пък да импортираш в Cubase, където да слагаш върху миди нотите уейв пресети, звучащи реалситично.

Там можеш и да си пишеш бийтове или пък да си намериш плъгини с готови бийтове. Програмата е перфектна за смесване и се позлва професионално. Пиратската версия работи добре.

 

Дерзай. :)

  • Like 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Мхм. И аз така. От една страна съм абсолютно съгласна, че познания по някакъв инструмент са нужни( а и по пеене, ако искаш да пишеш добри песни).

От друга обаче познавам хора, които са почнали като миксиращи диджеи, без грам идея за музикална теория, мелодия, хармония, акордови тонове или вокални особености.

Някои все още използват понятията "тоналност" и "акорд" като взаимнозаменяеми, но други са успяли за няколко години да "надградят" над фенския си интерес към различни стилове, чрез анализ на начина на продуциране на хитови парчета, четене на специализирана литература и основни умения по кийборд.

В този смисъл Reason, примерно, e много подходящ за диджейско Уиндоус музициране.

  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Успешен път ти пожелавам. В момента има толкова много софтуери за миксиране, семпли за виртуални инструменти, банки със всевъзможни звуци и т.н., плъгини от всякакво естество, че просто ти трябва:

- музикален инструмент, който ти харесва и допада да свириш на него (може и няколко)

- сносен, читав компютър (по-нов по възможност с поне 3-4GB RAM и двуедрен процесор)

- добра звукова карта (тип USB, FireWire, обикновено са външни, има и нелоши, но по-стари, PCI-карти и PCI-e вътре в компа се монтират)

- софтуер за записи и смесване (препоръчвам ти Reaper), в комбинация с VST-ефекти и VST-i, което са виртуалните музикални инструменти)

 

Можеш да позлваш и разни решения, като FL Studio, Reason, но те обикновено са лишени от една или друга функция на по-горните (в FL Studio записа и пистите с аудио са кошмарни... във Reason нямаш възможност да записваш външен, реален инструмент или микрофон...).

 

Apple Mac решения или hackintosh аналози не ти препоръчвам, защото не си заслужава парите (за Mac) и нервите за хакването към hackintosh, при условие че казваш си просто запален.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Мхм. И аз така. От една страна съм абсолютно съгласна, че познания по някакъв инструмент са нужни( а и по пеене, ако искаш да пишеш добри песни).

От друга обаче познавам хора, които са почнали като миксиращи диджеи, без грам идея за музикална теория, мелодия, хармония, акордови тонове или вокални особености.

Някои все още използват понятията "тоналност" и "акорд" като взаимнозаменяеми, но други са успяли за няколко години да "надградят" над фенския си интерес към различни стилове, чрез анализ на начина на продуциране на хитови парчета, четене на специализирана литература и основни умения по кийборд.

В този смисъл Reason, примерно, e много подходящ за диджейско Уиндоус музициране.

 

Извинявай много ама приемам като лична обида когато някой каже, че диджеите свирят. Отделил съм много години и страшно много пари за учене и купуване на все по-добри инструменти. Ние сме музиканти, а те пускат носители записани от нас и такива като нас. Това, че някой повече или по-малко ловко миксирал музика не го поставя на едно ниво с мен. Нека да си четат литературата, да си смесват и да си знаят гьола.

  • Like 7
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кофти, че си се обидил от мнението ми.

И на мен ми се случва понякога, та знам в какво се корени :). Нормална човешка слабост.

 

Според твоите представи във форума има много народ дето не си знае гьола - и не говоря за диджеите. Има доволно количество стържещи и виещи "музиканти". Ta, когато говорим конкретно за музикалността и свиренето на всеки от тях-може би си прав, че нямат право да твърдят, че свирят и пеят, музика, написана от нас и такива като нас (някои цял живот с това се изхранват).

В случая обаче да припомня- говорим конкретно за нечие питане, не ПО ПРИНЦИП диджеите дали са "под нивото" на музикантите (?!):

още не сме чули каква музика ще роди главата на питащия, ако се научи да работи с някой софт без предварително да може да свири на инструмент.

Само мога да предполагам, тъй като не те познавам, но може би за теб музиката, която диджеите правят не е музика, защото чисто стилово не я приемаш. Или не си слушал достатъчно и различни стилове.

Затова (предполагам) залагаш на теорията, че те "ползват чужда музика"... просто инструментите и техниките в този начин на музициране са малко по-различни от традиционния рокендрол, примерно (макар, че и той е пълен с клишета, "заемки", "цитати" и т.н.;) ).

Също така, мисля че маргинализираш: има разлика(чуваема) в способностите, музикалността и културата на повечето "пускащи" диджеи, ремиксиращите и тези, които правят собствени парчета ;).

Както казах и по-горе:

От една страна съм абсолютно съгласна, че познания по някакъв инструмент са нужни( а и по пеене, ако искаш да пишеш добри песни).

Просто без минимални познания по пиано и теория ще им е много трудно да минат на следващото ниво в правенето на музика.

Обаче в крайна сметка музиката и успешното изявяване в нея за всеки е нещо различно.

  • Like 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не маргинилизирам, просто до гуша ми е дошло от "автори". Не може да пишеш книги без да знаеш буквите. А пускачите на музика са обслужващ персонал и трябва да се поставят на мястото им при всеки удобен случай. Както и гнусните пластмасови звуци, с които замърсяват околната среда. Това е всичко друго, само не и музика. И моля, не ми обяснявай, че съм старомоден и не виждам творчеството. Това, което "създават" разни ловки хитреци намира потребители само в средите на най-малоумната публика с гладки мозъци. И съм много по-склонен да приема "виещите и стържещите" както ги наричаш. Те поне се опитват и толкова могат в момента.

  • Like 4
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мхм. Двойният стандарт излезе наяве и при теб. Здраве да е.

Не може да пишеш книги без да знаеш буквите.
И съм много по-склонен да приема "виещите и стържещите" както ги наричаш. Те поне се опитват и толкова могат в момента.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не може да пишеш книги без да знаеш буквите.

 

Оф-топик това ме подсеща за: The infinite monkey theorem states that a monkey hitting keys at random on a typewriter keyboard for an infinite amount of time will almost surely type a given text, such as the complete works of William Shakespeare. (Това).

 

А за диджеите - до някъде съм съгласен, не са "музиканти" буквално, но са нещо като композитори, което няма как да отречеш. Като цяло и аз не съм фен на електронната музика, но 1% са добри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не може да пишеш книги без да знаеш буквите.

 

А за диджеите - до някъде съм съгласен, не са "музиканти" буквално, но са нещо като композитори, което няма как да отречеш. Като цяло и аз не съм фен на електронната музика, но 1% са добри.

 

Композитори... Все едно да използваш нескопосаната преводачка на Гугъл от китайски на български и да претендираш, че си преводач. Най-малкото е смешно. А когато подобни "композитори" си позволяват да искат хонорари в пъти по-високи от моя за 2-3 часа дрънкане на простотии между "песните" не мога да стоя спокоен.

  • Like 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че имаме различни представи за 'диджей'. Аз говорих не за хора, които пускат песни по дискотеките - съгласен съм, утрепки са, а за онези диджеи, които си стържат и миксират, вземат семп(ъ)ли и идеи от много песни и ги интерпретират в някоя нова. И там има главно д-птс-д-птс-д-птс но си иска някакви умения/наркотици. Иначе като цяло май си ги хейтваш яко...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.