Jump to content
Българският форум за музиканти

Half Watt Tube PowerAmp DIY


Recommended Posts

...Затова схема SE с EL84 и изходен от старо радио или телевизор ще е по достъпна за проект .

Така е, но не пречи с малко сметки такъв траф да се пригоди и за маломощен триод . Даже може да докара повече качество.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Да но на такива трафове не може да се разчита. По-добре да се намери подходящ който може да се купи от магазин. Така усилвателя ще има повтаряемост, съответно ако е отворен проект ще могат повече хора да го реализират. В момента проекта на Дими няма повтаряемост. Той го е направил, но никой няма като неговия траф което за момента го прави ненужен за останалите потребители на форума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Туй добре но май изходните трансформатори не са често срещана стока по магазините. Има на някои места но са... каквото е останало по шкафовете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По магазините е по трудна работа да се намери изходен , отколкото по битаци и вехтошари -стари радиа и телевизори . Вървят от 10 до 30 лв. -българските стари машини със всички части за подобен проект -само желание да има . Спомням си Валяка преди време беше споменал , че е възможно на първичната на подобен траф / който е 5 к активното съпротивление/ да се сложи корегиращи елементи , за да стане хавата на връзването с маломощни лампи , ма ако иска /при добро желание /той може да обясни ясно за какво иде реч.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

бир4о, не ме набеждавай за неща, които са имали друг смисъл biggrin.gif !

Може да се правят еквилибристики с намотките и импедансите, но "Из говна - конфетку не сделаеш!"

Още повече - тези еквилибристики могат да правят само специалисти, иначе резултатите ще бъдат плачевни, дори трагични!

Важен елемент при маломощните усилватели са загубите в трафа. Ако се загуби 1 ват от подаден 1 ват какво ще останеbiggrin.gif? А има железа, които ще лапнат и повече...

 

Мисля си, че темата се разводни и загуби първоначалния заряд, заложен от Дими. Добре ще е да се върнем на неговите идеи, с повече практически разисквания, сметки, дизайн, завършване на конструкцията и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята на Дими е в друга посока:

1. Използване на налични елементи.

2. Триод за активен елемент - с характерния за него звук.

3. Минималистичен дизайн - значително по-евтино от всички предложения по съседната тема за малък усилвател.

И като цяло - наливане на малко акъл

:pray: :pray: :pray:

Право в десетката.

 

Чуствам се супер добре когато някой наистина е разбрал и отсял цялостната идея на тази тема, особено в случая уважавания от мен дългогодишен рутиниран професионалист като Парни валяк.

 

Сега да го карам подред (че нямах много време тези дни).

 

Бих поекспериментирал с триод-пентод като PCL86 или 6Ф5П и схема от радио (телевизор). Лошото е, че рядко може да се мине само с 1 лампа - не достига усилване. СЛО-то ти дава високо ниво и това компенсира този недостатък. Може би с някакъв прост бустер и една двойна лампа ще може да се докара еднолампов китарен усилвател.

Схемичка за размисъл.

Много добър пример за подражание е Blakstar HT1 - малко, но сполучливо напомпано ампче.

Като цяло аз обичам да се придържам към станалите стандартни в ламповия китарен бранш лампи: ецц83 , ецц82, ецц81, el84 , el32, 6v6 , 5881

Поради постоянното търсене на този род лампи произвдоството им скоро няма да спре и имаме голям избор на пазара - ново производство.

 

Наистина е необходимо предусилване но лесно може да се изпълни с добавянето на поне още 1 триод за драйвер (във всяка здрава лампа има 2 триода :)

 

Като цяло темата е насочена с идеята да се ползва наличното ти предусилване с което свириш на репетиции и лайв - но на бедрум нива. Това е много важно условие защото наистина е нужно човек да репетира и в къщи със същото оборудване. Тук има ред причини които са оффтопик и няма да разглеждам, но най важното е , че ламповите предусилватели винаги имат доста голяма амплитуда както в случая и лично аз нямам нужда от драйвер.

 

Blakstar HT1 е един хибриден амп - изобщо няма място в тази тема в която аз искам да продължа да си свиря all tube и в спалнята без да губя характера и спецификата на апаратурата ми.

Колкото и вулгарно да звучи моето названието за апаратура като Blakstar HT1 е "лайноягодка"

 

 

 

Относно изходния трансформатор на пазара има налични доста голяма гама трансформатори на добри пари.

21 век сме и сме в EU мисля никакъв проблем не е да се поръча марков фабричен трансформатор.

 

Надявам се темата да се развие в няколко насоки (когато ми остане повечко свободно време).

 

1.Първа насока:

Експлоатиране на наличната постановка с различни лампи

за целта по-добре ще стане триод ECC81 или поне ECC 82. Te са с 10 mА ток, а може да се свържат двата им триода паралелно - за 20 mA. Има и една EC92, която е половинка на ECC81...

 

Освен с тока, са подходящи и с малко по-ниското u, около 60 за 81. Така ще бъде по-стабилна работата при въвеждане на обратна връзка. А тя, ако се направи променлива, ще добави вариации в звука, което ще доведе до по-богати възможности.

 

Тук ще имам нужда от ценната помощ на Парни валяк , да се рисърчне наличния трансформатор какви мощности би издържал , евентулано какъв е първични му товар при различен вторичен товар (4, 8 и 16 ома).

Което може би ще си е чиста проба загуба на време, предвид очакваните резултати...

 

2.Втора насока ще бъде реализиране на подобна схема с малко по мощни конвекционални лампи със наличните ми фабрични трансформатори. (лесно повтаряеми за в бъдеще)

 

3.Третата насока - реализиране на подобно схема но не SE , а пуш пул - пак с налични конвекционални лампи и фабрични маркови трансформатори.(отново лесно повтаряеми за в бъдеще)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май съм имал предвид Blackheart BH1 - с 2 двойни триода и никаква хибридност по пътя на сигнала.

Сещам се за една лампа - доста подходяща и още по-доста екзотична - ECLL 800. Един триод + 2 пентода в един балон, с възможност за PP свързване на пентодите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Л.К.,

Полагаме усилия да се върне темата в предвиденото русло, но ти не щеш да се съобразиш и продължваш да я тикаш в типично аудиофилска посока!

Моля те, уважавай автора. Имаш възможност да спамиш в друг форум, недей тук, моля те.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм подходящ да ми приписваш аудиофилство. Не ставам, да си призная. Ушите ги ползвам за кеф, а останалото предпочитам да го измервам с подходящи уреди.

 

Идеята "усилвателче от това, което имам в чекмеджето" е повторяема ако имаме еднакви чекмеджета.

За мен темата може да се развие в 2 посоки:

- усилвател с една лампа, ако може триод, ако може да е от чекмеджето;

- усилвател под 1 ват.

Дали да не поставим някаква физическа граница - брой използвани активни и пасивни компоненти или бюджет?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето импровизирани записи с абсолютно еднакви настройки - със 3 вида лампи

 

ecc83JJ 2мА в анода

ecc83

 

ecc81 - стара работила 4мА в анода

ecc81

 

6н2п-ев чисто нова 2mA в анода

6н2п

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Маломощен пуш пул амп с конвекционални лампи и фабричен трансформатор.

 

push_pull.jpg

 

За лампа е използвана JJ ecc83s с 2 изправни триода (чисто нова).

За трансформатор е използван хаммонд 125 Е

Това е универсален пуш пул трансформатор с максимална мощност 15 вата - в случая ще го натоварваме с доста по малко.

 

Чейна е същия.

Преампа е сло 100 , кабинет парк 10 вата 6 инча 8 ома.

Трансформатора е универсален и са използвани изводите с най висок възможен товар на първичната намотка 11 килоома на рамо.

 

Ето и семпъла:

push_pull_ecc83_hammond

 

Корекциите на преампа са абсолютно същите от предишните семпли.

Редактирано от metalhammer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.