Jump to content
Българският форум за музиканти

За Класиката и съвършенството


Recommended Posts

За музикалния ВУЗ - знанието си е същото знание и в класните стаи, и извън тях. Дали ще го търсиш и попиваш, решаваш ти. Същото и за техниката.

Дори да е странно, не е задължително да можеш да четеш ноти, но е желателно. Примери - колкото щеш.

Джазът е един доста различен музикален стил (както и блусът, в който има съвсем различни норми), абсолютно незадължителен, за да си чудесен музикант и творец, креативен и разбиращ музиката. Все едно да кажем, че композиторите и музикантите от времето преди появата на джаза са по-слаби и незнащи...? Би било глупост. Ако си джазист, значи си добър на своето поле, макар и широко - джаза, но съвсем не значи, че си добър във всичко останало и ти е кристално ясно (напр. фолклорна музика и т.н.). Някои не успяват да са креативни, ако не го обръщат на джаз, което е и доказателство за казаното. Не смятам, че джазът е върхът, защото има много върхове. Той е просто един от всичките.

Елементарна теория на музиката - желателно. Хармония - също желателна дисциплина и улесняваща. Но ще цитирам нещо, което професор по музикална теория казва: "Музикалната теория обяснява онова, което ухото вече знае".

Познания по оркестрация биха били от полза. Що става дума за акустични инструменти, разбира се. Зависи и кой каква музика пише.

Диригентството е незадължително и надали на всеки му е необходимо (дори бих казал, че на малко).

Запознаването с класическите норми и форми дава полезно познание и разбиране на музиката. Както беше казал пак някой професор, "първо да научим правилата, после да ги нарушаваме".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

класика помага и в метала

баладите на металика

личи си че Джеймс Хетфилд е ходил на уроци по класика

без да е класик естествено

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
За музикалния ВУЗ - знанието си е същото знание и в класните стаи, и извън тях. Дали ще го търсиш и попиваш, решаваш ти. Същото и за техниката.

Дори да е странно, не е задължително да можеш да четеш ноти, но е желателно. Примери - колкото щеш.

Джазът е един доста различен музикален стил (както и блусът, в който има съвсем различни норми), абсолютно незадължителен, за да си чудесен музикант и творец, креативен и разбиращ музиката. Все едно да кажем, че композиторите и музикантите от времето преди появата на джаза са по-слаби и незнащи...? Би било глупост. Ако си джазист, значи си добър на своето поле, макар и широко - джаза, но съвсем не значи, че си добър във всичко останало и ти е кристално ясно (напр. фолклорна музика и т.н.). Някои не успяват да са креативни, ако не го обръщат на джаз, което е и доказателство за казаното. Не смятам, че джазът е върхът, защото има много върхове. Той е просто един от всичките.

Елементарна теория на музиката - желателно. Хармония - също желателна дисциплина и улесняваща. Но ще цитирам нещо, което професор по музикална теория казва: "Музикалната теория обяснява онова, което ухото вече знае".

Познания по оркестрация биха били от полза. Що става дума за акустични инструменти, разбира се. Зависи и кой каква музика пише.

Диригентството е незадължително и надали на всеки му е необходимо (дори бих казал, че на малко).

Запознаването с класическите норми и форми дава полезно познание и разбиране на музиката. Както беше казал пак някой професор, "първо да научим правилата, после да ги нарушаваме".

Да, така - джазът е само един от възможните върхове..

и все пак например Сатриани е имал само един учител....Лени Тристано..Вай е учил в Бъркли,...някак прави впечатление..

Редактирано от PlamenM
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз зададох риторични въпроси, а вие се хванахте за тях. Нелепо е ? Както всички казахте - няма нищо задължително, а препоръчително. Да владееш класиката е богатство, да свириш джаз - също, а да свириш и двете - безценно, както и за всички стилове (примерите, които дадох бяха във връзка с предните мнения). Който, като Gee Tee Age не е алчен за богатство си свири нео-метъл. Който е алчен егоист като Стив Вай (шегувка, прекланям се пред таланта му) свири всичко и то добре.

И наистина е важно да се знае, че старите групи са се развивали по друго време. Да си новатор не значи да свириш добре. Повечето от тях - Judas, Black Sabbath са създатели. Това обаче е било преди 20 и повече години, когато не е имало метъл. Сега има.

Здраве и успех. Свирете повече, няма нищо излишно. Каквото и да изсвириш само ще ти е полезно.

Редактирано от NitroBGA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

класика помага и в метала

баладите на металика

личи си че Джеймс Хетфилд е ходил на уроци по класика

без да е класик естествено

в Е бемол съм щото по ниско е твърде глухо. да точно за ''дисторжън'' удрям силно и става много впечатляващо. ;ЛОл;

 

а за пръстите-глух звук вадят и ръката ми трябва да виси над тях и става нестабилна. с практика би се оправило ама ме мързиии. почнах да свиря днеска Scar Tissue на Red hot. и горе долу става с пръсти и звучи приятно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да точно за ''дисторжън'' удрям силно и става много впечатляващо. ;ЛОл;

Човек, на калсическата китара се свири с финес, а не се блъска като за световно. Така се получава какафония.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да точно за ''дисторжън'' удрям силно и става много впечатляващо. ;ЛОл;

Човек, на калсическата китара се свири с финес, а не се блъска като за световно. Така се получава какафония.

Аз пък точно обратното - Като като за начинаещ свикнал да свири с пръсти на класическа, сега на електричката ми е трудно с това перце... Малко "орязани" ми се струват възможностите (проблема е ясно в кого е...не в перцето) и си се мъча :) Сега главно полагам усилия да съчетавам 2те неща... Доколко ми се отдава ще видим.

 

Иначе ходя на уроци по класическа китара и съм напълно убеден, че помага... А и няма лошо, човек да знае и може повече... нали :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

начи не разбирам кво прави класическата по специална от другите

 

а аз моята не съм я купил защото е класическа а щото е с 50 лева по евтина от акустичната която ми показаха, нямам си и на идея ква музика се свири на класическа китара а свиря това което винаги съм искал-лимп бизкит и рейнбоу

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

На класическата се свири - познай - класическа музика :idea: . Разликата е, че грифа и е по-дебел, формата и е друга(при класическите китари, формата е клиширана). Хора, свикнали да свирят на класически китари, свирят най-добре именно на такива. Представи си на теб сега да ти връчат китара, която е с 1 см. по-тесен гриф, и доста по-малка. Ще ти е неудобно. Има и разлика в звука. Освен това класическите китари обикновено са с найлонови струни(и ако сложиш метални можеш да повредиш китарата).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега си мислиш, че китарата ти става за всичко - но не си познал, като поразнеш още малко, ще започнеш да забелязваш, че с една китара не можеш да постигнеш всякакъв звук, и тогава ще започнеш да искаш да имаш - кънтри, класическа, полуакустична, електрическа със и без тремоло, от еди какви си материали, и т.н.

 

Чуй това например, и ще видиш колко добри китари има на тоя свят:

 

http://www.andromedan.com/movies/sheppard2.mpg

 

После чуи твоята.

 

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чуй това например, и ще видиш колко добри китари има на тоя свят:

 

http://www.andromedan.com/movies/sheppard2.mpg

А как се казва произведението, което звучи като фон и на кого е? :inlove:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не мисля че китарата ми става за квото и да е. даже някои прагчета са така леко вдигнати нагоре че когато вибрира струната стърже в по десните прагчета....

простоо свиря това което искам а не което трябва или което може. и доста ги разбирам нещата поне в звуково отношение знам кое как става и защо, също и ефектите.

 

проблема е че искам да се преместя на електрическа след време и си мисля че дори да се науча да свиря перфектно на класическа, ще ми трябва многоо време да свикна на китара с метални струни и тесен гриф и тва ме ядосва

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Защо не вземеш да се домъкнеш утре на форумната сбирка?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

проблема е че искам да се преместя на електрическа след време и си мисля че дори да се науча да свиря перфектно на класическа, ще ми трябва многоо време да свикна на китара с метални струни и тесен гриф и тва ме ядосва

отначало свирих с акустично българско дръвце с супер широк, дебел и неудобен гриф, и когато си взех електрическа, настроих всичко що може да се настройва(гриф/интонация/тремоло/височина на струни, на адаптери и т.н.), повярвай ми имах чувството че тея неща които бях свирил досега взех изведнъж да ги правя 2 пъти по-добре и 2 пъти по-лесно.

 

колкото до лимп бизкит - не се ли свиреше в дроп-Д?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

среща :) не знаех ч1е правите срещи. ама аз на такива мероприятия не ходя(още) като задобрея достатъчно че да изсвиря child in time ще цъфна в пълния си блясък :) тва писане през не по малко от 1800 секунди много ме дразни не трябваше да влизам в шитлистата навремето

 

 

то се свири ама аз ги свиря по надолу по грифа нещата когато свиря със мп3 плейбек а когато свиря само с китарата си свиря на моята си настройка

Редактирано от Gee Tee Age
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.