Jump to content
Българският форум за музиканти

Вашите 10 критерии за избиране на китара


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

Подкрепям Visiondann, като много ми допадна т.9 мисля че е особено важна:

 

9. Резонансната способност на един инструмент зависи от правилните пропорции на 4астите от които е направен. Това важи с пълна сила и за солид-боди ел. китари, та това за мен е от голямо зна4ение. Като си свирите без китарата да е вклу4ена се усе6тат тия нуанси в резонанса ... Добре е да имам много от него (състейн).

 

:hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

1. Преди избора на конкретна китара, най-важното е да се знае за какъв стил музика 6те бъде използвана ... От там следват вариациите на вси4ки други критерии ...

_____________________________________________

2. Първото, но не най-важното по което аз се заглеждам, а и 99% от форума вероятно е - китарата да е "лоу-ак6ън", т.е. с ниски струни. Макар, 4е и да не е, е лесно поправимо, макар и не винаги ... Разбира лоу-ак6ън-а не трябва да води до хай-бъз ефект :D

_____________________________________________

3. Избор на материал от който е направен грифа - зависим от ве4е избрания стил и необходимост от специфи4ен тон ...

_____________________________________________

4. Конфигурация на адаптерите и на4ина по който зву4ат - отново зависим от то4ка 1 ...

_____________________________________________

5. Да е със "солиден" хардуеър, т.е. със стабилно и балансирано тремоло (ако е с такова, с трудно разстройва6ти струните клу4ове, с надежден лок-нът и т.н.) ...

_____________________________________________

6. Нали4ие на допълнителни екстри като специални превклу4ватели или активна електроника, които евентуално биха подобрили или поне разнообразили вариацията в тона ...

_____________________________________________

7. Форма и цвят на китарата (визирайки нейната атрактивност). Не трябва непременно да е ки4, а да си има своето о4арование ...

_____________________________________________

8. Не6то на което аз обръ6там специално внимание (но може би за много хора не е от интерес) е цялостния баланс на китарата - т.е. центъра на тежестта :D Целта е грифа и хардуера по него да не е по-тежък от тялото и обратно. Т.е. като си сложите китарата да колана и я вземете - да не се килва насам или натам, а да е добре балансирана като маса ...

_____________________________________________

9. Резонансната способност на един инструмент зависи от правилните пропорции на 4астите от които е направен. Това важи с пълна сила и за солид-боди ел. китари, та това за мен е от голямо зна4ение. Като си свирите без китарата да е вклу4ена се усе6тат тия нуанси в резонанса ... Добре е да имам много от него (състейн).

_____________________________________________

10. Понякога някои малки детайли по инструмента - като дизайн, окраска и от сорта, които на практика могат да нямат зна4ение за саунда, биха могли да ме инспирират допълнително и да ме накарат да заоби4ам о6те пове4е един инструмент ... Та добре е да има такива ... ;) Това е последното не6то за което се се6там ... Даже не знам как ги докарах до 10 :headbang:

_____________________________________________

 

Има и други фактори като цена и т.н., но те са субективни и следствие, когато става дума за избор на истински инструмент ... Т.е. първо бих огледал една китара дали ми харесва, и 4ак тогава би попитал за цената - И НИКОГА ОБРАТНОТО! :)

Преди да поствам в някоя тема винаги пиша отговора на Notepad (навик :) ) Не бях чел мненията дотук, но нещата които бях написал на 90% съвпадат с написаното от visiondann!

 

;):):D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

visiondann, какви зависимости има между формата на тялото, и резонанса? Много ми е интересно защото и аз съм го чел това тук-таме, но никуде не се споменават зависимости.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

visiondann, какви зависимости има между формата на тялото, и резонанса? Много ми е интересно защото и аз съм го чел това тук-таме, но никуде не се споменават зависимости.

Ще си позволя да изразя мнение!Естествено не се опитвам да отговарям вместо Данчо!

 

Не забелязах да се прави връзка м/у форма и резонанс(т.9).Говори се за "пропорции на частите".Но нека първо отговори "титуляра",към който е въпроса.Аз ще спомена за формата.

По принцип,при solid body китарата,формата няма съществено значение за проявяване не резонансните качества.Важни са площта и обема(при едни и същи характеристики на другите компоненти - дърво;хардуеър...).Формата може да се окаже с някакво влияние,ако се касае за hollowbody с една или повече акустични кухини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за резонанса има голямо значение моста - примерно дали е фиксиран strings through body или тремоло - първият има повече плътност и състейн, докато китарите с тремоло (говоря за обикновено тремоло като на картинката по-долу) имат по-малко състейн, но звукът е по звънлив, заради пружините. Също голямо значение има съединението м/у грифа и тялото - дали пасват перфектно, има ли или няма лак между тях, за повече състейн някой производители не боядисват тези места, а някой китаристи направо си лепят грифа към тялото

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

visiondann, какви зависимости има между формата на тялото, и резонанса? Много ми е интересно защото и аз съм го чел това тук-таме, но никуде не се споменават зависимости.

Да, явно не си разбрал точно (както спомена и Сашо - @Docc). Става дума не за формата, а за пропорциите на отделните части на инструмента - гриф, тяло и допълнителни елементи. Все пак аз не съм специалист/лютиер за да обясня точно зависимостите в цифри и формули. За мен е важно да разбера тази китара има ли хубав състейн или не и това го установявам не гледайки и мерейки, а свирейки и слушайки :headbang: защото едва ли ще отида с метър да замервам пропорциите на грифа към тялото. Това е задължение на лютиерите, които правят проекта. А колкото по-точни са им изчисленията - толкова по-добър е инструмента.

 

Веднъж попитали Сатриани как може тази негова малка китарка да има такъв "голям" звук. А той отговорил, че просто неговия инструмент е много добре изчислен като пропорции ... И това наистина има смисъл както се вижда и чува ...

 

@Овърдрайв също е написал много верни не6та - за съединителните елементи, начина по който струните се захващат, нулевия праг, тремоло и т.н.

Всичко това е от значение и то голямо!

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Да ми харесва как изглежда

2. Да ми е удобна - това е по- важно и от звука, който вади :headbang:

3. Звука, който вади :D

4. За всичко останало имам Mastercard и VISA :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

еми

1во - не най важно,но на 1во място - вида и формата- все пак преди да хванеш 1 китара 1во я виждаш-ако не ти харесва като форма не би свирил с удоволствие на нея,нали??

2ро - грифа - дали е удобен и дали ти пасва на размери...(за менброя на прагчетата няма значение - ритъм китарист,кво да праиш...)

3то - трябва да е фикс'т бридж!!!!(или фикс'т тремоло) не понясям флойдове и главоболиите свързани с тях...

4то - и останало....адаптри както каза колегата ТОНИ по горе се сменят..не е проблем...и там лак...и др..ама те китарите над 400лв са си вси4ки с доста приличен лак (или поне Джаксъните...) а и боята не е лоша...

материалите на почти вси4ки китари според мен са по ценови класове...(в смисъл 400-500 са от един тип,примерно гриф - роузууд) и т.н.

:headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Да ми харесва как изглежда

2. Да ми е удобна - това е по- важно и от звука, който вади :metalist:

3. Звука, който вади :headbang:

4. За всичко останало имам Mastercard и VISA :cheers:

1 Да ме кефи как изглежда

2 Да ми е удобна

3 Флойда да не прави проблемации

4 Да вади приличен звук

5 Да ми е по финансовите възможности

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че е особено важно както някои колеги споменаха вида на музиката която ще се прави. Това е особено важна част при избора на инструмент. Все пак ако ще се свири музика тип Oasis или някакъв вид блусарски неща от 60-те 70-те няма смисъл да се взима китара Ibanez - Korn7, Dean-Dimebag модел или Jackson - стрела примерно. Както и примерно ако се свири метъл тип Children Of Bodom, Norther или Canibal Corps там примерно да се взима Rickenbacker. :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно е така ама веднъж един "начупен" Джаксън 'найш к'ва блусарка блендица извади ((хсс) на сс-то посредата) - току Робърт Крей. Чак ме накара да се позамисля, ама такъв един черен начупен - А 'е к'ъв Робърт Крей :headbang: Rickenbacker си е стара рокаджиска китарка и зависи к'во и сложиш. Аз лично съм на мнение, че адаптери се купуват а кривочи се нареждат.

Друг е въпросът дали като я ръгнеш с една жичка в чистия на кубето ше стане спойка. :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1.Форма и удобсто

2.Дебелина на гриф, Прагове и т.н

3.Тремоло- задължително floyd

4.Адаптори (аз ако купувам нова китара не я купувам с мисълта да и сменям адапторите веднага)

5.Цена

6.Марка

 

Абе трябва да ми пасне и да ми грабне окото веднага като я видя :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първото, но не най-важното по което аз се заглеждам, а и 99% от форума вероятно е - китарата да е "лоу-ак6ън", т.е. с ниски струни. Макар, 4е и да не е, е лесно поправимо, макар и не винаги ... Разбира лоу-ак6ън-а не трябва да води до хай-бъз ефект :metalist:

Относно звънтенето в прагчетата - Голямо значение за това има дължината на мензурата. При китарите с по- къса мензура(Gibson, PRS), e по - вероятно да има звънене, защото струните са по- малко обтегнати. При стратокастер, звънтенето ще е минимално, дори при не така добре направен гриф.

На практика всички китари с ниски струни звънят при по- динамично свирене - неизбежно е! Така че и тук има момент на компромис, според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно е така ама веднъж един "начупен" Джаксън 'найш к'ва блусарка блендица извади ((хсс) на сс-то посредата) - току Робърт Крей. Чак ме накара да се позамисля, ама такъв един черен начупен - А 'е к'ъв Робърт Крей  Rickenbacker си е стара рокаджиска китарка и зависи к'во и сложиш. Аз лично съм на мнение, че адаптери се купуват а кривочи се нареждат.

Друг е въпросът дали като я ръгнеш с една жичка в чистия на кубето ше стане спойка.

 

Сега то е ясно, че с всяка една китара може да се свири всеки един стил ако се назори човек. Ама въпроса е не да търсим топлата вода, след като тя вече е намерена. Нищо против нямам рикенбекър, но аз не бих я ползвал за метъл. B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.