Jump to content
Българският форум за музиканти

Как са ви Ушите Фенове?


Recommended Posts

Слухът е нещо много важно за всеки музикант.Противно на хорското мнение ушите не се "амортизират" от силните шумове - те просто се "настройват" да чуват по-слабо, за да не се получава шок за тялото и, когато настройката стане по-утвърдена, вече просто няма да имате усет за по-слабите тонове.С течение на времето мозъкът и всичките ви три броя уши(външно,средно и вътрешно, а не друго,ей ;) ) се адаптират към това, с което ги товарите и си "компенсират".Аз,например,рядко съм изложена на силни звуци и ухото ми е прекалено чувствително - изпитвам невероятни болки понякога в репетиционна.Всичко е до начина на живот/свирня и си зависи от вас.

Успех!!!

 

Снежанке, аз повече от всеки искам да си права - но за съжаление това не е истината ... Изчел съм 100 тона с литература по въпроса.

За съжаление истината е, че ушите се амортизират и то яко! И досега учените не знаят защо точно, вследствие на екстремни нива на шума, клетките в кохлеата умират, и по-лошото - не се репродуцират повече. Т.е. безвъзрватно намаляват слуха.

Другия въпрос, на който и досега лекарите не са отговорили е - защо клетките на вестибулрания апарат се репродуцират, а тези на кохлеата - не.

Феномена е, че и двата типа клетки са едни и същи, но едните репродуцират, а другите не. Науката мълчи по тоя въпрос - единствено има предположение, че екстремните нива на шума нарушават метаболизма на нарвните клекти, от които е изградена кохлеата и вестибуларания апарат в средното ухо.

А това, от което ти се оплакваш се нарича Хипер-Акузис - когато дори и не много високи нива на шума се оказват болезнени. Това се лекува, чрез постепенно излагане на нормални нива на шума (т.е. постепенно към по-силно). Докато се нормализира възприятието. Аз също съм го имал това.

Ще спра дотук, че ако се изтърва, мога да скъсам г*за на повечето доктори УШИ-нос-гърло :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 80
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

ех,че гадно. слуха се скапва и не прощава на никого.аз си свиря с тапи.не,че е много удачно-губят се високите...малко и ниските. абе всичко се губи. понякога си позволявам да поджасам с открито уше,а после сякъш съм бил "убесен на камбаната" ако ви е познат израза. от доста години си усещам,че има нещо нередно с дясната ми сатеуйтка,обаче ми казват ,че нищо ми няма. то ще си покаже с времето. ха,пък и кожата на солото ми се скъса :) и сега ще го ударя на деградивно немузициране доста време. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още нещо да добавя по темата- с времето(демек годинките) горната граница на слуха пада. Не съвсем рязко, но при аудиограма може да се види осезаем спад дори към 8-9КХц, а точката на усет да слезе примерно на 10-12КХц.

 

В тази връзка има разработени в някои кьошета в ЮЕсЕй т.нар. teen repellents- примерно под прозореца на офиса ти редовно се събират тийнове и те дразнят крясъците им. Слагаш на прозореца една такава машинка, която кънти на 16-17КХц и направо човърка с шило в мозъците на младите, докато ти отдавна си сдал багажа на тия честоти и не ти пука. Аз имах "късмета" да мина покрай едно такова "изобретение"- направо ми се събра погледа- отвратително е!

 

Иначе това за динамиката, което се обсъжда е малко нелогично- ако свириш такъв джангър, че да имаш нужда от тапи, определено без тях няма да усещаш никаква динамика :) Аз ползвам тези оранжевите тапи на 3М и си чувам всичко що годе добре. Единствения кофти момент е, че за да се чувам добре трябва да си навра главата в кубето :)ч1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слушалките на Вик Фърт са най-доброто нещо, което съм си слагал някога на главата. Проблемът е само в 70те евро, срещу които ги отдават в магазина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ааа абе слушалки,аз свиря сумати време без......и ми е супер,че аз като имам нещо в ушите имам чувството че са ми заврели прът в задника......всичко трябва да е Natural :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Natural, ама за да е така, трябва да имаш: готина репетиционна, добре изолирана, така че да не ти се връщат всичките шибани вибрации от стената, само щото някой си обърнал кубето натам. поне сносни тупани и чинели.. гадните тенекии не прощават! А готините поне ти радват ухото донякъде.

 

 

 

_____________________________________

playing: Decrepit Birth - 06. Shroud of Impurity

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да и са по-силни и следователно по-оглушителни:music: аахиксовете и подобните не прощават на слуха, вервай ми:rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хах така е.....аз свиря на място където е добре изолирано и няма други хора като свиря...а барабанките ми не са толкова зле......Ludwig Accent Custom......на мене си ми звучат добре :thx:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хората ненапразно са измислили нормативи за ниво на шума, над което в една организация си задължен да носиш защитни средства. Ясно е, че за 1 ден никой няма да оглушее от блъскане на барабани. И за една година пак няма. Но в дългосрочен план, предпочитам като стана на 40-50 да чувам що годе нормално

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със сигурност трябва да се внимава много с ушаците.

Не съм съгласен за използването на антифони и слушалки за такиви висши цели като дръмене. :metalist: Всяко удоволствие отива на боклука и все едно си на някакъв тренажор, а не се занимаваш с музика.Ако си сам по-добре да свириш на падове и възглавници, отколкото такава гавра.Или пък да изглеждаш като Чибурашка с миньорски антифони.Да не говорим, че не чуваш дружките си.

Иначе съм за използване на филтри. То без пари няма и уши.

Искам само да добавя, че ниските тонове увреждат слуха основно (доколкото знам)

Хубаво е казано по-горе, че има и стандарти за шум...

Та така това е: dB и Hz - основните параметри при покупка на такива филтри.

Иначе слухът инволюира постепенно с времето - основно за по-високите тонове.Спасение няма. Има аудиограми за тая работа.

Не си набутвайте тея измислени тапи и тампони за чистене на уши от аптеките, щото нарушават движението на ушната кал ( церумен :virtuoz: ) навън и летоска , че има А?А? щото ще се образува церуменална тапа.

за консултации:д-р Тошко Милков :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...
Тука ги дават, по 55, да ги еба. :ph34r:

е са ко да се прави лекичко си прецакан с 5ст. ,ама мен слушалките ме интересуват

продават се в мосю бриколаж.на раздела за дърворезачките-използват се да не оглошееш като използваш дърворезачката,но барабаните са същия принцип :thumbs_up::):greenball: по 10лв са макс!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.