Jump to content
Българският форум за музиканти

Разпяване и Влизане Във Форма За Пеене!


toshevski

Recommended Posts

Петя, карах ти се наживо, ще ти се накарам и във форума! Имаш толкова добре обработен глас, заради заниманията с класическо пеене! Това, че са ти казали да не пееш оперно не означава, че не трябва да си ползваш техниката, защото ако повечето от певците тук знаехме как да пеем като теб тази тема въобще нямаше да я има - щеше да е излишна! Само че твърде много слушаш какво ти казват НЕПЕВЦИ (да не се обиждат - супер музиканти са, но за пеенето знаят малко) за начина, по който да пееш. Хич да не ти пука, не се притеснявай, защото гласа ти прескача заради притеснението от това как звучиш. Да не говорим, че това "прескачане" е доста ефектно на моменти:( БТВ, ти разпяваш ли се преди репетиция?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 71
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

...преди да започна да пея смазвам гърлето, както беше написала Снежанка из темите по-назад, с мед & масло...

На първо време спри "смазването" преди пеене.

После бъди така добра и спри тоя болд тайп, че е много невъзпитано да прекъсваш другите :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

съжалявам, но ми харесва така да пиша, красиво и подредено. всъщност изобщо не съжалявам де :cheers: има го като опция и мисля да го ползвам... ;) какво толкова те дразни, че пиша болд?

 

CorvusCorax старая се преди всяко пеене да се разпявам... и преди репетиция също.. :headbang:

какво общо има притеснението с това, че гласа ми се прецаква..!? не, не от това... сигурна съм.

както и да е, утре ще ходя към даскалката пък да видим кво ще стане

 

А на мен пък много ми "харесва" да напомням, че иума правило за НЕцитиране на непосредствено предното мнение!

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Петя, недей да си мислиш, че можеш да пееш! Никога не го прави! Това ще спре развитието ти! Без значение къде ти скача гласа и без значение какъв въпрос задаваш - ако искаш да си отгоре, единственото, което трябва да направиш е, каквото си искаш с гласа си. Ако нещо от това, което правиш, не ти харесва - оправяи по всички възможни начини. Това е!

Казах!!! :read:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Така...разчистих темата, от многогбройното цитиране забранено от правилата, офтопик, зажаданки и т.н., но пак е голяма.

Искам тези от Вас които искат тази тема да бъде пинната, да ми пишат на ЛС дали искат да разделя частта за Йога в нова тема, или да пинна тази тема така.

Още искам да се извина на toshevski, защото му обещах да разчистя темата и да я пинна преди повече от седмица две, но забравих. Сега наваксвам :).

Та - на ЛС - Йога - есть, или Йога - ньет? :)

 

едит: ако бях на контролно по Литература, само от правописните грешки които коригирах, щях да имам двойка. :wall:

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Искам тези от Вас които искат тази тема да бъде пинната, да ми пишат на ЛС дали искат да разделя частта за Йога в нова тема, или да пинна тази тема така.

Още искам да се извина на toshevski, защото му обещах да разчистя темата и да я пинна преди повече от седмица две, но забравих. Сега наваксвам ;).

Та - на ЛС - Йога - есть, или Йога - ньет? :D

 

 

Нека моля ви да се раздели стръкчето "Йога" от цялото дърво в нова тема! ;);)

Аз иначе бях писала на ЛС, но не разбрах колко са гласували, ех, защо не съм многоръката Шива да гласувам или поне да бях стоножка, щях да отменя всички.... :P

 

 

 

 

П.С. ами присетих да пиша за йога в темата, а тя - не само това, ами станала...огр ;) рооомна, отделете ми Йогата плс! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

За мен правилното и бързото разпяване са въпрос на вътрешно усещане.

Има моменти и моменти, т.е. гласът понякога търпи да бъде разпят бързо, но друг път не би го понесъл.

Аз например, когато разпявам нормално го правя с паузи, на етапи:

1-ви етап: муча си в средния регистър известно време, като лека полека разширявам нагоре и надолу. Става въпрос за стандартните упр-я.

Почивам половин час, пия чай с мед или някакъв сок. Тук е моментът да вметна, че пиенето на вода по време на пеене, ми влияе много зле. Не мога да обясня защо, просто осезаемо започвам да пея по-зле и усещам по кофти начин физиката си, която уж трябва да се избегне и игнорира супер натрапчиво и неприятно.

2-ри етап: разпявам от-до с няколко вида упр-я.

Почивка 20-30 мин.

3-ти етап: удобни песнички, такива които ми лепнат и пея без никакъв зор и усилие. Обикновено ги пея в 1-вите серии по участия.

После може да има почивка, но може и да няма. Зависи от времето, с което разполагам, настроението и др. фактори.

 

Бързото разпяване: Aко трябва да се разпея за около 15-30 мин., загрявам гласа като държа само един тон, докато остана без дъх, за около 2,3 мин. може и повече, може и по-малко, кой както го усеща. След това започвам да се катеря и да слизам с едно 'ммммм...", но много бързо. Нещо като сирена. Това се прави внимателно, за да не се претовари гласът. Когато се стигнат границите, където се усеща напрежение, не се качваме по-нагоре. Правим го, но след малко. Така постепенно разширяваме(и нагоре и надолу), разширяваме, и внимаваме да няма болка или болезнено напрежение.

По някое време след що-годе прилично разгъване на диапазона се правят същите бързини, но само на проблемни места, преходи или в най-ниското и най-високото.

Това е необичайно изнервящо за всеки, който би могъл да е наоколо, затова пък ефектът е много добър!

На мен този метод вярно ми е служил години наред, когато се е налагало.

 

Относно ранното пеене...някой го беше написал много добре, да повторя и аз:

-ляга се много рано и съответно става се в 4,5 часа, за да се посъбудим до 8. Като в този случай, бих разпявала хем бавно, хем с бързи пасажи, но само в средния регистър и много нежничко. Към 7,30 се прави едно бързо и динамично разпяване и в 8,00 би трябвало всичко да е ок.

-не се ляга да се спи въобще, като последното пеене да е към 1,2 часа сутринта най-късно. Към 6,00 се прави едно нормално разпяване или се пеят удобни, лесни песни, като всичко това приключва към 7,00 най-късно. До 8,00 не се пее въобще, добре е и да не се говори. Тук трябва да вметна, че гласът пада от безсънието, така че алкохолът е противопоказен, освен ако не е едно чайче с 50 гр. ром или коняк и то малко преди или по време на записа. Също поради неспането, разпяването трябва да е много внимателно и да няма екстремни тонове и крясъци

-става се в последния момент, търчи се до студиото, и се разпяваме по бързата процедура, докато другите си записват инструментите. Не е невъзможно, но е неприятно и не гарантира добър резултат.

-отменят се записите за по-нормален час, ако е възможно. Ако не е, пак ги отменяме, щом нямаме друг изход.

 

За физическото натоварване и пеенето, бях писала в една друга тема... Подкрепям изцяло! Плуване, аеробика, бойни изкуства, йога, тенис(и 2-та). Мога да добавя и Дартс - много е ценен заради концентрацията с която зарежда, и въобще носи една особена енергия тази игра. Бих препоръчала и стрелба с лък, но няма много стрелбища от този тип за голямо съжаление. При всички видове стрелби и при Дартса, и с пушка, и с лък се тренира дишане, диафрагма, но на първо място един особен вид самовглъбеност и концентрация, която ако след това сте на сцена още държи влага! + това, излъчването се променя в по-древно и мистично, след като човек е стрелял достатъчно дълго време.

 

Имах още нещо да "казвам", но ми изкочи от главата. Като се сетя пак ще пиша. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и в един момент, както гърлото ми е прочистено и .. загряло ;) в следващия момент гласа ми тотално се скапва :) започва да прескаща, квичи и т.н. [/b]

 

По това което ми описваш мисля, че в момента в който казваш, че гърлото ти е добре разпято, прочистено и загрято, просто трябва да спреш да пееш. Почиваш си около половин-един час (ако искаш и повече) и продължаваш с някое леко парче. Сигурна съм, че така ще избегнеш прескачането и драскането в гърлото.

На мен ми се е случвало точно това, което описваш неведнъж, но в един момент се научаваш да си усещаш гласа толкова добре, че спираш точно преди да го претовариш. Почиваш малко и продължаваш! Така е с тренировката на всеки един мускул. Каквото и да тренираш, винаги от разтягането и разгрявката, до същинската част на тренировката има почивка. :)

Редактирано от Infinity
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

Според мен "бързо" и "влизане във форма" се взаимоизключват.

Всичко зависи от периода, в който се намира човек - болен-здрав, спал-недоспал, пял-не пял, качествена работа-претупване....и т.н. Ако всеки ден имаш репетиции и работа с гласа, без да се излагаш и да скапваш постановка с немърливост, без да се силиш и да имаш хигиена на гласовия апарат - без студено, много цигари, газирано, ядки и болести - тогава можеш да очакваш, че и едно стегнато разпяване ще води до добър резултат. Ама 15 мин айде стига, това са глупости. Все едно някой спортист на дълъг скок за 15 мин загрява и започва да скача, или спринтьорите след 15 мин навеждания и изправяния хукват на 100 м. :yes: Ей това се нарича претупване, когато не отделиш достатъчно време за загряване на гласовите връзки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 years later...

Една тънкост да вмъкна и аз. Повечето от вас съм сигурен, че не я правят а тя поне на мен ми помага да се разпея много по- бързо от обикновенно. Много просто почивайте след всяко упражнение по 1 до 2 мин. А започнах да го правя тъй като съм спортист и знам, че като отидеш в фитнеса между серии на вдигане или какво и да е било се почива поне 1 и 30, 2 мин и започнах да го прилагам и при разпяването дори при упражненията за диапазон и т.н и поне на мен ми е от голяма полза! Казвам го защото повечето като идат на репецития при педагог знаят, че никои не те чака да си правиш почивки между упражнения и т.н а това си е голяма грешка!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^
Много правилно. И аз правя почивки между тези упражнения. Даже не пея веднага след разпявката - почивам си за около минута, колкото да пийна вода, и така започвам. Така гласните струни по-малко се изтощават, а след като правя и скриймове, това е важно за мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.