Jump to content
Българският форум за музиканти

medium vs jumbo frets


bmo

Recommended Posts

Да ме прощавате за тъпия въпрос, но някой може ли да обясни каква е разликата между "jumbo frets" и "medium frets"? Имам предвид разлика в конструкция, външен вид, размери (ако има такава) и т.н. Цяла вечер ровя в нета, включително претараших и информационната тема във форума, но никъде не намерих ясна информация с конкретни разлики и евентуално снимки за сравнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата е единствено (поне според мен) колко сила ще ти трябва за натиск върху струните! Джъмбото са малко по-високи и по-дебелички (май от там им идва и името), идеал за рок и блус, ако ще шредваш медиума е за предпочитане, че там "агресията" е голяма :)

 

Това го казвам наизуст, ако не съм прав ... утрепете ме с пържоли! Лютиерите да се изкажат :)

 

Поздрави!

Герги

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

нищичко не разбирам по въпроса, но търсих между 10 и 20 секунди и вторият резултат в гуугъл от търсене "jumbo frets" показа това, всичкото накуп:

http://www.warmoth.com/Guitar/Necks/FretSize.aspx

http://www.lutherie.net/fret.chart.html

http://www.warmoth.com/Assets/ProductImages/FW6105.jpg

http://www.lutherie.net/dunlop.fretwire.chart.old.simple.jpg

има цифрички и картинки, надявам се са размери и конструкция :)

 

поздрави

 

\/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Герги точно обратното е. За блус и рок са по-подходящи медиум прагове, защото струната има повече контакт с фретборда и повече чувство. При джъмбо и супер джъмбо идеята е с минимален натиск да извлечеш тон. Идеално за шредъри, легато и т.н. Почти не се усеща фрет борда. Всичко това разбира се е относително. Аз съм със най-големите прагове на Дънлоп и звука на китарата ми се промени коренно след смяната. Повече състейн и лекота при свирене. За хора с малки и не толкова тренирани ръце е доста удобно. :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едната ми китара е с джъмбо. Хем са по-височки, хем са по-закръгленички. Става нещо като псевдо scalloped, много лесно вибрато(просто донатискаш струната). Доста време свиквах, но предполагам, че за нормален китарист ще си е чисто предимство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както се вижда от линковете,които checho е пуснал,разликата в моделите и наименованията варира при различните производители.Примерно преди време се бях заинтересувал от Extra jumbo праговете и се оказа ,че разликите им с Jumbo праговете са минимални и това се дължи единствено на различните производители и техните стандарти.

 

Иначе като усещане не бих казал,че е по-лесно да се свири на Jumbo,просто е различно.Все пак всеки си има вкусове и разбирания за лесно и удобно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе като усещане не бих казал,че е по-лесно да се свири на Jumbo,просто е различно.Все пак всеки си има вкусове и разбирания за лесно и удобно.

Отново да уточня. Свири дори по-трудно. Ако понатиснеш малко повече, височината на тона вече е друга. Иска доста прецизност при фретване на тона, на която за съжаление не винаги съм способен(това поради бездарие :) )

 

Повтарям, че за нормален китарист, не би трябвало да е проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@bluemoon :thumbs_up: - така се получава като пишеш коментари на няколко бири. Точно обратното исках да кажа, ама ей на - направо съм си за бисерите :greenball:

 

Поздрави!

Герги

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отново да уточня. Свири дори по-трудно. Ако понатиснеш малко повече, височината на тона вече е друга. Иска доста прецизност при фретване на тона, на която за съжаление не винаги съм способен(това поради бездарие :) )

Повтарям, че за нормален китарист, не би трябвало да е проблем.

 

То и за почти всеки китарист, със стаж няколко месеца, не би трябвало да е проблем. А със джъмбо, почти всичко е по-лесно. Като започнем - бендове, вибрато, барета (че и нормални акорди), бързи сола, слайд може би и др. А иначе по-трудното е, примерно, че по-лесно се събарят струните извън грифа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.