Jump to content
Българският форум за музиканти

JacksonSoloist

Members
  • Мнения

    184
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

Всичко публикувано от JacksonSoloist

  1. Много общо има с теорията, защото знаейки грифа и формулите на акордите и скалите, можеш да свириш всичко навсякъде, не да се ограничаваш до бокс шейпове. Така и транспонирането и всичко е много по-лесно. Езикът е универсален, независимо от инструмента - китара, бас, пиано. Това, което си гледал на Бонамаса да прави е тръгва примерно от F шеста струна първо прагче и свири всички октави. Това за скоростта идва с времето и практиката, както всяко друго нещо, кое по-бавно, кое по-бързо, кое иска месеци практика, за да го усвоиш до желаното ниво или скорост на изпълнение.
  2. cycle five и circle of fifths е едно и също. Влез в Rutracker.org и си дръпни от JamPlay на Brendon Burns уроците за интервалите и цикли 2 седмици. Търси го в някой от торентите theory and improvisation мисля, че беше. Обяснява много бавно, внимателно и подрбно.
  3. Ето и моето мнение и аз как съм ги научил. Първо трябва време много ясно, като всяко друго нещо. Има по-интересни начини за запомняне и полезни в дългосрочен план. И аз преди пробвах метода на Cycle 5 или Circle of fifths, но не ми беше интересно. Добър вариант е научавайки 6-те струни след това всяка по една от свободна до последното прагче или до 12-то, понеже знаем, че след това се повтарят. Правиш го това всеки ден 1-2 седмици по 15-20 мин и ще ги запомниш. Cycle five се използва за всичко - визуализация, акорди, арпежи, скали, като в комбинация с CAGE System си дава резултати. След като се минат на една струна вариант е да се започне с интервалите пак по Cycle Five, като се започва с октавите. Това е супер полезно по-натам за всичко - скали, арпежи. След това се минават всички интервали. И така научаваш хем тоновете и всичко нужно на един китарист за имппровизация - позиции, скали, арпежи, акорди. След като се научат, след това знаейки формулите на Мажор, Минор - 1-3-5; 1-b3-5, и добавайки и 7 - 1-3-5-7;1-b3-5-7 за акордите и арпежите и формулите за скалите, след това можеш сам да си откриваш всичко и просто местиш спрямо тоналностите, в които искаш да свириш. Добър вариант е след това да се научат най-използваните тоналности или така наречените friendly keys, като E Minor, A minor, G Major, D minor, C Major. F# Minor също е често използван в рока и метъла, както и B minor. Keys като Bb Major по-скоро са популярни в джаза.
  4. Наскоро се натъкнах на едно двд на Alfred, наречено Shredding The Blues с автор Dave Martone. Адски много интересна и синтезирана информация има. На практика покрива почти всичко нужно за отваряне на грифа. За мен едно от най-добрите двд-та. Скоро мисля да го мина,че напоследък ми се поизчерпаха интересните източници. Дори само с това двд човек би бил зает доста време, за да абсорбира всичко, което е и идеята - всеки ден да се учи нещо ново и интересно. Аз не спазвам това правило, свиря си неща, които ме кефят, макар и разнообразни и покриващи какво ли не от ритъм до всякакви техники. Все пак съм си по-скоро метъл китарист, не джаз или блусар. Определено за начинаещ особено двд-то е жестоко, стига да се започне бавно да се свири всичко от до. За по-напреднали китаристи с теория, тонове по грифа, Ладове, шейпове, двд-то би дало не малко нови идии за импровизация.
  5. Здравейте. Днеска си дрънках е така за кеф без зор и ми изникнаха някакви идейки, и реших да споделя . Седя си, свиря си и си мисля:"Човече мога да измисля 100 рифа",та ето някои от "изреските", които направих. Записвал съм със Зуумчето. Струните малко са старички, на месец някъде, маалко е глухичък звукът. Съпоставям с предишни записи отпреди време. От повече от година не бях записвал с рекордерчето и съм позабравил, явно другия път ще увелича чувствителността, за да е малко по-силен звукът. Подчертавам, че това не са готови записи за каквото и да е и всичко е така изсвирено без планиране и не е перфектно, просто импровизирано. А и днеска две сефтета - на зуумчето и профил си направих в Soundcloud. Та, ето от днес някои рифчета. https://soundcloud.com/acksonoloist/noodling
  6. JacksonSoloist

    Sad melody in Am

    Като гледам една втора китара с дисторшън и соло, макар и не толкова бързо,а в контекст на песента, няма да дойде зле. Пробвай, ако не си пробвал, D minor - The Saddest Key и мой любим. A minor си е класика де и една от най-използваните тоналности.
  7. Преди години на една от първите ми китари евтин Washburn, имах същия проблем. Тогава нищо не разбирах и го бартерирах за Yamaha RG-112, която беше доста добра entry level китарка за начинаещи. При нея нямах този проблем. С Jackson-a веднъж, от както е купен преди 3г в самото начало се скъса първа точно при бриджа. Изшкурих малко каналчето, стана по-гладко и от тогава никога не съм късал струна, където и да е, и то при условия, че яко заглушавам всички струни при интензивно свирене с часове. Може би трябва и да се внимава и изгради техника, където да не се натиска кой знае колко, като се заглушава, особено при downpicking и gallop и reverse gallop на горните струни и бендове на 1-ва и втора. Така в дългосрочен план се изгражда навик на свирене и освен, ако наистина китарата няма проблем, никога няма да се къса струна. Разбира се не сме застраховани, ако в годината 2 пъти се скъса след сериозен бенд или нещо, не мисля, че трябва да се счита за проблем, а лош късмет. Е, аз не съм късал, въпреки че яко е изтезавана китарата през годините, нищо че изглежда като нова .
  8. Дисекция на Alternate Picking. Забравих по-рано да го постна. Няма повече какво да се каже, освен да се изгледа внимателно и след това да се прилага. Евала на пича, отделил толкова време.
  9. Колега, дай да не споменаваме за Jackson-ите, че са ми слабост, и един ден ще си взема custom, но темата е за ESP, така че да се придържаме. От снимките ми хваща око MH401, като фен на супер-страт дизайна. Иначе предпочитам МH-1000 Evertune, или по-стария вече H-1001FM. И за да е перфектната ми китара я искам с Ebony Fingerboard, но са Rosewood. M-1000 бялата също ме кефи, но да беше с фиксиран бридж и по 3 ключа на хедстока, а не 6.
  10. ахах, много забавна тема, и аз това си помислих - че си търси компания за кафе, но се учудих малко от часа: ). Е как, сутрин не мога без кафе от 5,6 годинки. Ободрява. Но само сутрин, следобед много рядко, да не кажа изобщо. Следобед пия зелен чай, вместо кафето и той има кофеин. Примерно обичам към 4-5 да си направя и си посръбвам, докато свиря до към 8. . Аз съм с машина за Шварц на Мулинекс. Много качествена от 1998-ма!. Съмнявам се да се правят вече толкова качествено. Иначе съм "за" да ъпгрейдна с едно Делонги за еспресо по-натам. Иначе като марка Нова Бразилия купувам.
  11. На Gambale това е от двд-то Chop Builder. Eдинствено използвам за загрявка секцията, която е triplets в/у Am7 chord. Има го на Guitar Pro в нета. Добро е. Достатъчно е като започваш да свириш, почваш да кажем с него не повече от 10-15min всеки ден, няма смисъл повече. То за това е създадено, не за да се харесва, а, за да изгражда техника и механика. Хубаво е, защото развива alternate picking и започваш с тремоло на една струна и постепенно минаваш на всички струни, това е добра загрявка.Също има известният му "прочит" на Sweep Picking-a с двд-то Speed Picking, не че е лошо, просто не ми допадна, явно защото повечето неща, като концепции съм ги минавал преди да попадна на неговото. Също и видеото му за Ладовете - Modes No More Mystery. Не ми хареса. Препоръчвам на Danny Gill 7-те двд-та за Ладовете. Най-ми харесаха за Локрийския и Лидийския. п.с. Искам да вметна, че за начинаещи тези двд-та общо взето не стават, в смисъл трябва да се има елементарни познания по елементарна теория на музиката, за да се разбира какво говорят авторите и за да се измъкне максимума от тях, естествено и английски. Иначе да с Guitar Pro файл да кажем, ако ти е бързо намаляш скоростта и свириш, както ти е удобно и постепенно увеличаваш след като свириш без грешки на твоята си скорост. Това важи за всичко.
  12. Личи си за Рик Греъм, че е минал през класическата китара с този Hybrid Picking почти непрестанно. Легатото му наистина е много добро, и от най-добрите, които съм виждал, като лекота, много сила и стамина има в лявата ръка . Стилът му като цяло не ми харесва. Гледах тези дни двд-то му The Art of Improvisation. Не ми хареса, нищо ново не научих. За начинаещ ще е пък объркващо и обезкуражаващо колко много има да се учи, докато ти се "отвори" така да кажа грифа. Обеснява, че свири по шейпове и позиции основно и за да можеш да импровзираш, първата стъпка е да научиш 5-те позиции на Пентатониката и 7-те на Мажорната Гама, хармонизирането й, арпежите. Основно ползва за визуализация three note per string. Има 9 секвенции в PDF-а и са полезни за легато .Изрових отнякъде на Анди урок на песента му Demons - солото, много яко в Eb. Еми, накефих се днеска на макс - 6,7 лика са като цяло, но покриват целия гриф(то от Анди не се очаква друго). За мен като начало, да трябва да се запознаеш с позициите и с времето ти се наслагват в мускулната памет, но оттук насетне най-добре да се хващат сола на любими изпълнители и да се цикли, дори да не ги свириш толкова бързо като тях, трупаш речник така да се каже и си развиваш техниката и в комбинация с познания по теория и време, се отваря грифа. Стамината идва с годините. Още лебец има и аз да изпапкам "докато ги стигнем", но ако нямаш цел към какво да се стремиш и нещо, което да те пушва, е скучно и няма развитие. С времето узряваш и започваш да си анализираш свиренето и да усещаш и виждаш слабите си и силните си страни. Например на мен ми е трудно да свиря чак толкова бързо вибрато на по-високите позиции като него - агресивно и брутално, не знам нещо не мога да намеря добра опорна точка на сгъвката м/у палеца и показалеца, като цяло е неудобно, но сигурно е до практика.
  13. Колега, направо ме шашартиса. На половината не съм им чувал творчеството, а и нямам време честно казано, предпочитам да свиря . Стажът явно си казва думата .
  14. Единственото за мен специално предназначение е при много гейн и Тapping със String Skipping, и при свирене на първа струна рънове alternate picking. Местя си ъгъла на ръката заглушавам и все на моменти чувам едно звънливо гадно звуче като тръгвам от 24-то прагче посока към първо и между 13 и 6-7-мо го чувам. Не знам прекалено ли съм педантичен, това неизбежно ли е, праговете са за смяна ли(което няма да ме изненада, пиля 2г., но се подравняваха веднъж), не знам. Иначе всичко друго ми е чисто. Колега, не знам sweep-а как и от колко време се упражняваш, но си трябяа бая упражнения и анализ на двете ръце и синхронизация. Заглушаването идва най-вече от дясната ръка, като трябва да е съвсем леко на повърхността на струните и лявата ръка като сменя струна дясната вднага заглушава горната. При високи скорости това е автоматизирано и общо взето от много свирене го правиш на автопилот, както си се учил в ранните си месеци и години. Има видеа в ютууб и то много добри, предполагам си гледал? Та някой ден дано и по тукашните магазини има и може да купя да пробвам тези джаджи. Все пак, ако имате информция текуща или за в бъдеще мернете било в Икономов, Дайнакорд, Телесаунд или други, свиркайте .
  15. Честно казано, като се замисля, заглавието на темата обуславя доста широко интерпретиране. Ако за теб е - влизаш, даваш мнение "този ми е любим защото еди си какво и т,н", ок, супер, правиш го, влизаш, пишеш и излизаш. Но понеже така тръгнаха нещата, а и започнахме да обсъждаме пикинг и т,н, защо да не дадем и добри упражнения, мнения и обсъждане кое, защо и как за други, които пък може да се интересуват от това. Примерите от ютууб са добри, стига да се седне и да се свири и да се разберат. И пак реално темата може всякаква да е. Това не е анкета. Аз лично предпочитам да обсъждаме всичко в детайли, с всякакви примери, анализи, теория, стига да им се пише на хората и да искат. Така обменяме опит и сме полезни освен един на друг и на хора, които сега започват било с или без учител и търсят откъде, за да се пести време в систематизиране на материал. Та дали ще дискутираме различните техники, теми и т,н тук или в други теми за конкретно нещо, няма значение. Така тръгна темата и видеата, които съм дал акомпанират контекста за пикинга.
  16. Имал съм Ямахата 112. За starter китара е екстра - лека, със сетъп и леко намаляне на екшъна от заводското, става. 22 прага е, но няма значение за начинаещ. Дори съм свирил деткор в drop C с 11-48 струни, като се сетя. Отиваш някъде на място и тестваш. За качество не се говори при такива инструменти, но за първа китара е добра.
  17. Много добро видео за пикинг и анализ на механиката. Много говори Андрю, но си струва. В началото като гледах първите видеа, трудничко ми беше, после свикваш. И пак, трябва английски.
  18. Това е добре, че си напреднал. Запознат съм с Батио, основно Speed Kills 1-3. Не съм му фен. Упражненията не са лоши, но са "стандартните', ако така мога да се изразя. Още средата, края на 80-те Пол Гилбърт с Intense Rock и Troy Stetina със Speed Mechanics for Lead Guitar, ги въвеждат. За тези, които започват със Sweep Picking:
  19. Тайминга също е много важен - започва се с основата - 4/4; whole tone, half tone, quarter tone, почивки, преходи(ties, rests). Триоли-triplest, подразделенията им. И сега много важно нещо да кажа за триплетите - това са три равни тона за един бийт. Слеърските( пример Reign In Blood) и Lamb Of God-те 000 000 000 - down up down - не е триола, а Reverse Gallop. Tака написано не знам дали се разбира, трябва да се покаже с видео и със съответно ритмуване, къде е изчакването и как се пада между бийта. Gallop, което е "кончето" - там-та-та-там -> 0.000 - down- down-up-down. И стигаме до вратичката към шреда - 16th note(down-up-down-up). Повечето ликове и неща на Пол Гилбърт са 16-ни и подразделения, както и sextuplets - 6 тона за бийт(тук скоростта се покачва, пример Metallica Оne - по средата, на концерти обикновено има прежектори и мига като картечница, тъпо го обясних, ма са досещате, дето са преди последното соло - та-да-та-да-та-да - down-up-down-up-down-up). И стигаме до 32-вторини, запазена марка за почитателите на Малмстийн - 8 тона за 1 бийт, обикновено е здраво пилене от рода на - "Dude, he is doing the fast thing" Varbanov, пусни на Анди някое от двд-та от Metal Rhythm Guitar in 6 Weeks, или, ако си спомняш от гледаното, където, където свири и обяснява това - 000, казва triplet, а то не е triplet : ), a Reverse Gallop. Та една "критика" към Анди .
  20. kolio_k, хареса ми и уважавам мнението ти . Съгласен съм с това, което написа. Three Note Per String е просто способ и един от начините, разбира се. Идеята е да визуализираме. Знаем, че китрата е една голяма схема, като шахматна дъска и се гради на "шейпове" и тръгвайки от свободните струни или първо прагче, знаейки интервалната структура на да кажем Мажорната Гама до 12-то прагче имаш 7 шейпа тръгвайки от 6-та струна и след 12-то всичко се повтаря. Също и на една струна да се съединява също е полезно. Това, което написа за модалното ме отваря да пиша и да давам примери, но може би няма да се хареса на повечето потребители и вместо да си обременяват главата с букви и език, по-добре, като че ли да има материал веднага да се свири, защото примерно за един начинаещ най-добрия вариант е да се държи заинтересован към инструмента. Колега по-горе беше написал, че му е трудно да си обяснява кое защо се свири, защо еди си кое е еди си как. Давам пример със себе си - 2г ми отне, за да се чувствам сега комфортно с грифа - знам си гамите, акордите, арпежите, интервалите и примерно решавам, че ми се свири в любимата ми тоналност Ре Минор и цикля. Айде и Ми като "входяща", ако мога да я нарека и Ла Минор, и До Лидийски(C Lydian). Сърби ме много да пиша за Ладовете, примерно върху какво трябва да се свири До Лидийски, но за сега се въздържам. Ако решите да пишеме и теория макар и малко, смятам, че заедно с видеата и опита и мненията на напредналите съфорумци, ще може да помогнем на по-широк кръг от читатели п.с.Допълвам Евтим , ако няма проблем, разбира се. Така е да, чистият Шред или на английски coherent shredding(давам и на английски, защото повечето материал в нета е такъв и да има и двете), се свири основно, да не кажа само с Alternate Picking и за арпежи Sweep Picking(въпреки че аз предпочитам String Skipping основно и чат-пат Tapping). Andy James също споделя това схващане в двд-то си Speed Soloing. Aсолютно и аз така разсъждавам като теб за разнородността на стила и различните техники. Ето аз например като си импровизирам, знам какво е Sweep Picking, Tapping и String SKIPPING( и мое любимо, не само на Анди ), и може да се измислят много интересни пасажи и всяка една техника допълва другата и така си изграждаш стила. Знаем, че ставаш такъв, както тренираш ръцете и мозъка си. Та примерно хващаш една тоналност, да кажем айде Ми Минор или релативната Сол Мажор - знаешн диатоничните арпежи, знаеш акордите, знаеш шейповете по целия гриф и си готов за импровизация и здрави шред ликове Разбира се, знаем, че не е толкова лесно, колкото да се каже : ))
  21. Ето едно полезно видео от Ръсти Куули. Не съм фен на свиренето му, но има неща във видеото, които и Пол Гилбърт казва във видеото по-долу, което ще дам, а именно, че не трябва да се свири с "много" от перцето, не знам как да се изразя,а само с върха, и да не се "дигва" - not digging too much on the string, което означава да се свири само с върха на перцето и на повърхността на струната, т.е колкото да има допиране. Това е логично, за да има минимално съпротивление между струната и перцето. Надявам се да е полезно. Моите пет стотинки към това е, че какъвто и лик да вземеш и да практикуваш, задължителното условие към fast alternate picking е синхронизацията м/у лявата и дясната ръка, което се постига с бавно свирене и постепенно увеличаване. И в допълнение мускулната памет, която се изгражда с месеци и години. Задължително обърнете внимание на видеото на Пол от 6:03 м/у 5-та и 6-та струна, където започва с ъпстроук. Това е разковничето за неговия пикинг. Започва на 5-та с ъпстроук. https://www.youtube.com/watch?v=eRGKTkVxcyM Ето още едно акомпаниращо на горното и като цяло видео, което помага за свиренето като цяло.
  22. exxct, да гледал съм го това видео, добро е, може би най-доброто му. Търсех къде ли не в нета изданието на Guitar World, но безуспешно преди време. Сега като го гледам, не ми трябва, защото съм наясно, с това, което казва, но за други, които искат да спестят време ще кажа следното и то пак във връзка със самото видео, основата: A Harmonic Minor - А-B-C-D-E-F-G#-A - научавате 7-те позиции или бокс шейпове в three note per string и съединявате грифа, това, което казва, независимо на една струна или на всички, или която и да е двойка. Изградил стила си извън блуса, за да избяга от box свиренето и ограничението на пентатониката, с което не мога да се съглася, но така казва. Виждаме Анди Джеймс какво прави с Пентатониката. Да, three note per string иска практика, заради стречовете, но с времето става. Петият Лад - E Phrygian Dominant - E-F-G#-A-B-C-D-E. Тоновете са същите като на A Harmonic Minor, но тръгваш от Е. G# е Diminished Arpeggio и може да се свири из целия гриф, независимо от позицията и тона, транспонира се през три прагчета и всеки тон е root note. Това важи за всеки един key. Diminished arpeggio e последният тон от гамата(Harmonic Minor), която и да е тя и виждаме, че е половин тон(half step) от root note-а. И комбинанциите, разбира се са безкрайни. За да има яснота какво пиша по-горе и, за да се приложи адекватно, трябва да се знаят тоновете по целия гриф или поне на 6-та и 5-та струна, като за начало. Знаеш ли 6-та, знаеш и първа. Ингви основно свири в А(Ла) и в E(Mi). Arpeggios From Hell, например е в E, и е супер за загрявка на всички пръсти, говоря за основната мелодия от самото начало, защото почваш от свободна шеста струна и 3-то прагче и свириш с октави чак до 12-то и така ти се отваря грифа. Свири се с Alternate Picking, kато подозирам, че той може с economy да го свири.
  23. Като каза, Кирчо, като се сетя преди 7-10г.,че ми беше любим китарист направо ми става лошо и ме е срам, хаха, ужас. Кой да подозира, че ще сме 2015-та сега и ще си говорим за Шред и брутал рифс във вените на модерните шредъри, като Анди и учителя на всички Пол Гилбърт. Гледах днес едно видео случайно на Gus G. Ta, и той, казва, че развил пикинга си с идеите от Intense Rock. Напоследък относно рифове и инфлуънс адски ме радва този човек и факинг Lydian Mode. Видеото не е нищо особено, но има 2,3 импровизирани рифа, които просто ме карат да свиря и ме кефят адски много.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.