Jump to content
Българският форум за музиканти

Качествено захранване за ефекти


Recommended Posts

В темата за захранване на много ефекти започна една интересна дискусия по отношение на качеството на захранването. Мястото и не е там, но от друга страна тя е доста важна, затова предлагам да пренесем дискусията тук.

 

Това което се оформи като становище е, че е необходимо да се ползва качествен стабилизатор като например LM317 и достатъчно голям капацитет на изхода за добро филтриране - т.е. в порядъка на 220 - 470 мF.

 

Също така попаднахме на една схема, която е кръстена "Ultra Clean 9V Power Supply". Ето я и самата схема:

 

cln9vpower.gif

 

 

Предалагам да споделим опитът си с направата на такива схеми и евентуално да излезем с някакво предложение за оптимална (тоест относително евтина, но качествена) и перфектна (независимо колко скъпа, но ултра качествена схема).

 

Аз до момента основно съм ползвал МА78ХХ, поради простата причина че ме караха да правя схеми базирани на тези регулатори, включително някои извращения кято регулируемо захранване базирано на тези принципно фиксирани регулатори. Когато не се ползват като фиксирани регулатори МА горят като пуканки - имам една шепа такива - и в металният и в пластмасовият корпус. От друга страна, когато се използват по предназначение са доста стабилни.

 

Захранването на снимките по-долу използва МА7809 и има 470 мF кондензатор на изхода:

 

zahranvane1.jpg

 

zahranvane2.jpg

 

zahranvane3.jpg

 

Сглобявах го някъде към 1994-та година и досега не е правило никакви проблеми. Доста пъти го давам на късо по невнимание, но то се държи мъжки. Изключително добре се справя с филтрирането и е на практика невъзможно да се усети разлика когато се ползва то или когато се ползва ефекта на батерия.

 

Ето и малко замервания на AMT Fatal Tube, китара е свързана към входа, но е намалена от потенциометъра на нула. Единствено сменям захранванията на ефекта.

 

Батерия (алкална):

 

9vbattery.jpg

 

 

Мое захранване (niki custom :D )

 

niki_ps.jpg

 

 

Китайско захранване - доста качествено, не от най-евтините боклуци. но все пак китайска ширпотреба

 

china_ps.jpg

 

Както се вижда, китайското захранване има доста пикове на хармониците на 50-те херца и определено вкарва не малко брум.

 

Ето и мп3-ки със запис при същата постановка:

 

На батерия:

Battery.mp3

 

Моето захранване:

Niki_ps.mp3

 

Китайско захранване:

China_ps.mp3

 

Та така - това е което мога да споделя, ваш ред е :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тая сутрин разглобих захранването да го разгледам още веднъж, че съм го позабравил. Изглежда съм ползвал друга схема в случая.

 

Та това захранване е по една от онези извратени схеми с възможност за промяна на стабилизираното напрежение и използва МА7805 (да точно така - по принцип фиксирана на 5V) има и един операционен усилвател 741B. Явно съм го регулирал на 9 V точно и съм сложил съпротивления вместо тримера който се ползва за регулиране.

 

Освен това кондензаторът на изхода е 1000 мF.

 

Съжалявам ако съм заблудил някого, но това захранване съм го правил преди може би 12 години и съм позабравил каква схема съм ползвал за него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Схемичката не е лоша, обаче пак нямаш разделяне на захранването на ефектите. Можеш да направиш по едно такова за всеки ефект, или да сложиш разделителни RC или LC филтри. В противен случай може да се получи паразитни влияние между ефектите и така да се влоши звука.

Редактирано от Fender_str
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Схемичката не е лоша, обаче пак нямаш разделяне на захранването на ефектите. Можеш да направиш по едно такова за всеки ефект, или да сложиш разделителни RC или LC филтри. В противен случай може да се получи паразитни влияние между ефектите и така да се влоши звука.

Темата е за качествено захранване, а не за свързване на много ефекти. В случаят говорим за захранването на 1 ефект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Схемичката не е лоша, обаче пак нямаш разделяне на захранването на ефектите. Можеш да направиш по едно такова за всеки ефект, или да сложиш разделителни RC или LC филтри. В противен случай може да се получи паразитни влияние между ефектите и така да се влоши звука.

Темата е за качествено захранване, а не за свързване на много ефекти. В случаят говорим за захранването на 1 ефект.

Тогава да. Но на схемата виждам че има няколко изхода тъй, че струва ми се не е за един ефект :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тогава да. Но на схемата виждам че има няколко изхода тъй, че струва ми се не е за един ефект :metalist:

Прав си, схемата на захранването горе е предвидена да захранва няколко устройства, но в случаят говорим за самото стабилизиране/филтриране.

 

В същност мисля да я пробвам тази схема при първа възможност. Ако някой случайно се е занимавал - да сподели - добре ли работи, как е откъм брум...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен е най добре по тая схема "Ултра Клеан......" да се направят 5-6 или колкото трябвват стабилизатора и през отделни грецове и филтр. кондензатори да се вържат към вторичната на трансформатора - така се получават отделни маси.

 

Аз в момента ползвам правен адаптер със 7809, външни транзистори за да дава ток до 3А и филтр. кондензатор 4700мф, а на изхода май 1000 беше и ми вкарва много брум - когато го изключа от контакта ефекта който съм закачил към него бачка поне още 10 секунди (заради големите кондензатори), обаче почти без брум, от там стигам до извода че 2/3 от брума ми е от захранването

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз тази Ultra clean power supply съм я пробвал, и работи добре, брума е толкова слаб, че трябва да си сложиш ухото в колоната, за да го чуеш. Няколко хора споменаха за LC филтри. Това е вариант, обаче за най-хай-енд захранвания.

Бобините са големи. Чудя се, дали не може още преди стабилизатора, да се направи LC кръг, настроен на 50, а след него и на 100хц, (а може бии на 100 и на 200, или на други хармониции), така, че да се потисне голяма част от брума още преди стабилизатора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами според някакъв тип, най-добрият вариант за хай-фи аудио е да се направят няколко такива кръга, но той предлагаше това да стане след стабилизирането.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да, наистина саимят стабилизатор може и да генерира хармониции, въпреки, че не съм чувал до сега за такива неща.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм тук!Възможно е да се сложи L-C филтър преди или след стабилизатора,но според мен е излишно.Дросел,настроен за 50 или 60 Hz става много голям.Имах тази идея ,когато правих захранване за лампов предусилвател-за отоплението.Оказа се обаче че блокът ще стане много обемист и се отказах.В случая,когато говорим за консумация от порядъка на 100-200 mA напълно достатъчно е филтрирането от цитирана схема.Независимо от доброто филтриране на захранването,могат да се появят проблеми при самоделките в следствие на неправилно замасяване на входове и изходи на схемите.В сайта на ROD ELLIOT има схема на китарен усилвател 100 W(PROJECT 27) ,в която супер ясно е представено свързването на отделните блокове-в случая захранване-предусилвател-крайно стъпало.Специално е подчертано как да се опроводят веригите за замасяване с цел да се избегне проблемът с брумясването.Тъй като имам няколко крайни стъпала,направих само предусилвателя.Трябва да ви кажа,че при отворен вход(без вкл. китара) и максимално усилване е ГРОБНА ТИШИНА.Няма брум,шумът зависи от използваният ОУ.С TL 072 едва се чуваше,после си направих труда да намеря ОРА 2134 и шумът също изчезна.Захранването е по най-обикновена схема със стабилизиране с регулатор 78ХХ.Не зная защо колегата се оплаква от тези схеми, аз също ги ползвам понякога като регулируеми и не съм имал проблеми.Но както писах и в другата тема-има много ментета!Най-вероятната причина за дефектите според мен е тая.И е много вероятно,както писа Евтим,да се получават генерации от тези боклуци,които просто няма как да се спрат.Затова който има възможност-да купува части от КОМЕТ- хем са по-евтини,хем са по-добри!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, наистина 78XX са супер популярни схеми, и се произвеждат от кой ли не.

НЕ, че са лоши,де. Преди години бях чел, че не е хубаво да се товарят с повече от 500 - 600мА, а над 1А работят надеждно около 25% от тях. Разбира се, статията беше от 1991г, от тогава не знам дали има нови ревизии на интегралната схема. Относно генерациите - в стабилизатора се извършват редица нелинейни процеси, които могат да доведат до някакво генериране на хармониции. Затова май е най-добре да се глагат евентуални LC кръгове след стабилизатора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бобините са големи.

Бобините са големи за големи токове при ниски капацитети, но при положение, че се захранават камиончета не мисля, че това е такъв проблем все пак говорим за токове от порядъка на 10-20mA :blink: При това положение 1см^2 сечение на сърцевината дори е много!

Редактирано от Fender_str
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинете ме за ламерския въпрос, но какво точно право тоя Л-С филтър? Аз лично си правя захранванията от ментажен адаптер за 5-7 лева 500-1000 мА. Избирам 12 волта, след греца кондензери 1000 мФ и 0.1 мФ, 7809, пак същите кондензери и това е. Няма шум/брум/грум, но предполагам, че обсъжданите версии имат някакви предимства... :beer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.