Jump to content
Българският форум за музиканти

Фънк-Джаз джемче


CyberGene

Recommended Posts

Аз със сигурност съм най-големия аматьор в темата и като такъв ще задам най-аматьорския въпрос-какво ще рече хоризонтално,вертикално и диагонално разположение на скалите :) ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • Отговори 62
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

Ако става въпрос за разположението на гамите по грифа на китарата: вертикално е когато сменяш струни и свириш гамите възходящо или низходящо с по 2 или 3 тона на струна -движението се извършва вертикално на грифа (север-юг). Още се казва свирене в позиции (първа позиция, втора и т.н). Хоризонтално е когато се свири в посока изток - запад (от ключовете за настройване към магарето/бриджа или обратно) - обикновено на една струна. Диагонал съответно е всяка от комбинациите - северо-запад, юго-изток и т.н.

 

Когато става въпрос за вертикален и хоризонтален подход при импровизиране, тогава вертикално е когато се мисли всеки акорд от прогресията по отделно и съответно се свирят акордовите тонове или се подхожда към тях с така наречените half step approach notes или scale-wise approach notes т.е. подход към всеки акордов тон с тон разположен на полутон под или над него или тон от съответната скала/гама.Това свирене е типично за джаз (конкретно бибоп) и фюжън музикантите. Хоризонтаното свирене е когато се мисли предимно с гами/ладове - типично за рок музикантите.

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

Колко интересно и с ентусиазъм се е говорило през 2010-та! Моя грешка е, че като се включих в 2011-та не съм прегледал по-старите теми. :slap: Пък и хората се променят, израстват. Липсват ми добрите обяснения на Tozi. Вероятно ангажименти и концерти не му дават възможност да се включи активно, както тогава... :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.