Jump to content
Българският форум за музиканти

Фънк-Джаз джемче


CyberGene

Recommended Posts

Чак заплата няма нужда. Ако изсвирите и запишете това което ви казваме (и евентуално запомните), ще бъдем много ХЕПИ (аз със сигурност).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 62
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

^ Хехе. Няма да наводнявам темата с всички възможни варианти, които си предложил. Пресвирвам си ги - стига толкова.

Това, което каза Кольо - поне аз го има предвид. Още навремето Джо Пас показваше как свири обиновено септакорди, а именно пропуска квинтата. При деветките също е обичайно да се пропуска, освен ако нямаме изрично написано, че е умалена.

В случая с тези 11-ки - бяха ми важни за ориентация - щото съм аматьор.

Хайде и колегите да се включват - какво се крият по ъглите?

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дето се вика,язък че учих толкоз години музика,много съм зле с тея акорди :surprise: затова и у-джаза продължава:

 

Фънки У-жас

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

У джаз. :yahoo::thumbs_up::bravo:

 

Проблема не е в самия проблем, а в мисълта за проблема.

 

Не е толкова сложно - малко по-бързо се сменят гамите, което изисква (поне отначало) да се изключи авто-пилота и да концентрира човек на превключването на скоростите. :yes:

Значи на първите акорди става така: до минор хватки (4 такта) и си минор хватки (4 хватки) и после се повтаря.

 

 

п.п.: ех това Търново - баири и Болярка и клуб Мелон и Пишмана :curse:

Едно време бате Менгел ми беше голямо вдъхновение - и на китарата и на барабаните. :rocker:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз се видях че хармонията отначало е Fm7 / Em7 и за това свирих във фа и ми пентатоники,а после към бриджа не знам въобще къде отиват нещата и горе долу стъпвам на пръсти.

 

Иначе Менгел и на мене ми е вдъхновение и Мелона ми е втори дом :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами бриджа също може да се изсвири с пентатоники.

 

Cm7 - до минорна пентатоника

Db7sus - си бемол минорна пентатоника

Dm7b5/11 - Bb7sus - до минорна пентатоника

A7sus - си минорна пентатоника

Fmaj7 - ла минорна пентатоника

Em7 - си минорна пентатоника

Ebm7 - си бемол минорна пентатоника

 

Значи прогресията на бриджа:

Cm7 - Db7sus - Dm7b5/11 - Bb7sus - A7sus - Fmaj7 - Em7 - Ebm7

 

изсвирена с минорни пентатоники става:

до - си бемол - до - до - си - ла - си - си бемол минорни пентатоники.

 

Сложното е че акордите се сменят всеки такт. С малко упражнения и става просто.

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един бърз въпрос... към Този

 

Ясно ми е че отговора може и да е обемист колкото 500 страници научен труд и да е нагло да питам , но все пак с две думи :thumbs_up:

Ок инфото е безценно, ама как се извлича ?:yahoo:

 

Db7sus - си бемол минорна пентатоника

Dm7b5/11 - Bb7sus - до минорна пентатоника

A7sus - си минорна пентатоника

Fmaj7 - ла минорна пентатоника

Em7 - си минорна пентатоника

Ebm7 - си бемол минорна пентатоника

тези не са ми ясни- т.е. без първия ред

 

В смисъл такъв когато ми попадне дадена прогресия ,теб няма да те има да ми кажеш какво да свиря :rocker:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципа е прост. Ползват се минорните пентатоники от минорните акорди в хармонизираната скала на всеки тип акорд.

Пример давам в любимата тоналност До мажор.

Хармонизирана скала или гама е когато построим диатоничен акорд върху всяка от степените на съответната гама.

В до мажор имаме следните тонове:

C D E F G A B

Построяваме септ-акорд върху всяка от степените (на диатонични терци - т.е. през тон):

 

Cmaj7 Dm7 Em7 Fmaj7 G7 Am7 Bm7b5

 

D minor pentatonic = D F G A C

E minor pentatonic = E G A B D

A minor pentatonic = A C D E G

 

Както забелязахте и трите минорни пентатоники се образуват от тоновете на до мажорната гама.

 

Ако продължим да строим Cmaj7 на терци получаваме разширенията (9,11,13) на акорда - C (1) E (3) G (5) B (7) D (9) F (11) A (13)

Тоновете на E minor pentatonic = E(3) G(5) A(6/13) B(7) D(9) за до

A minor pentatonic = A(6) C(1) D(9) E(3) G(5)

 

По принцип върху мажорен септакорд (maj7) четвъртата/ единадесета степен избягва понеже е на полутон разстояние от най -важния тон в акорда - третата степен. Но това е друга тема...

Ре не е подходяща за използване върху до мажор защото съдържа фа.

 

На този принцип ползваме трите минорни пентатоники от хармонизираната скала и върху другите акорди съдържащи се в гамата.

Някои звучат по-добре от други, някои са по удобни в акордова прогресия. Въпрос на вкус в крайна сметка.

 

В прогресията на бриджа:

 

Cm7 - до минорна пентатоника - тоналност ми бемол мажор - минорна пентатоника от шеста степен

Db7sus - си бемол минорна пентатоника - тоналност до бемол (си) - минорна пентатоника от шеста степен

Dm7b5/11 - Bb7sus - до минорна пентатоника - тоновете на Dm7b5/11 са едни и същи с тоновете на Bb13, тоест това е един и същ акорд в обръщение - тоналност ми бемол - минорна пентатоника от шеста степен

A7sus - си минорна пентатоника - тоналност ре мажор - минорна пентатоника от шеста степен

Fmaj7 - ла минорна пентатоника - тоналност фа мажор - минорна пентатоника от трета степен

Em7 - си минорна пентатоника - тоналност ре мажор - минорна пентатоника от шеста степен

Ebm7 - си бемол минорна пентатоника - тоналност ре бемол мажор - минорна пентатоника от шеста степен

 

Станаха ли 500 страници, вече?? ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Ще станат и повече , ако продължаваш все така ;)

Исках да кажа че се чувствам неудобно да разпитвам за неща , който някъде ги пише и трябва само да си ги намеря , но така на готово всеки обича ...

 

ПП. Сега виждам че дори и логиката за Cm7 ми е убягнала, макар че твърдях друго малко по горе.

Благодаря за бързия отговор!

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде сега ги напиши и приложи във всички тоналности + запис да чуем. Самбата научи ли я? :greenball::secret::blush:

Не е сложно - стига на човек да му се занимава. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво на Този за супер изчерпателния отговор :greenball:;)

 

Само искам да допълня, че макар, че използването на пентатониките по този начин определено може ( и го прави) да ни извади от трудни хармонични положения, крие и известни опасности. А именно тоновете които свирим са верни, но те могат не подчертават особеностите на съответния лад и по този начин могат да доведат до вярно, но не особено логично (музикално) свирене. Хубаво е, за да е пълна картината, импровзирайки, да се замисляме върху това, кои са важните степени на лада, в който свирим, за да можем да ги поставяме в необходимите метрични моменти.

 

Според мен, най добре е, хората със сериозни намерения в областта на джазовата импровизация, да се заемат и постепенно да започнат да изучават всички скали , по целия гриф (хоризонтално и вертикално и диагонално), така нуждата непременно да се използват пентатоники като заместители отпада, което въобще не значи , че същите не трябва да се използват въобще, напротив. Нормално най разнообразни импровизации се получават от уместното комбиниране на всички налични средства ( Ладове със съответните апроучи, Арпежи, Пентатоники).

 

п.п. Забравих да добавя, че и пентатониките също би трябвало да се свирят по целия гриф

 

п.п.2 Сега вденах колко съм прост :blush:

 

Писах, че с презумпцията , че всички сме китаристи. Извинявам се тържествено на колегите с клавишите , тръбите и тн.

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

;)@Tozi, Смабата я свиря , свиря и все не ми харесва к'во излиза затова не се записвам... Иначе занимава ми се, не като да не ми се, обаче бавно се влача, много бавно :greenball:

 

ПП. точно такива теми(като тази ) имах предвид , като писах за "Джем с теоретични разяснения"

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

;) Разплаках се бе хора,как може да сте толкова добри? :greenball: Приемате ли дарения?

 

Редакция:тъй като в момента имам две сватби за монтаж и още ги свалям на хард-а,а след това предстои доста работа по тях,ще се забавя с включването ми тук,но при всички положения ще се съобразя с препоръките на Tozi и Kolio_k за да не останат с впечатление,че говорят на вятъра.Респект към джазмените!

Редактирано от arebegai
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ултра - Бавно, но сигурно.

И аз така си мислех и се сдухвах, докато не ми казаха: trust the process.

Рано или късно това което правиш ще си излезе от само себе си.

 

Коле, мерси за допълнението.

 

Аз бих препоръчал импровизиране само с акордови тонове, като начало, тоест ако акорда е Fm7 да се импровизира само с F Ab C Eb - навсякаде по грифа на китарата (както Кольо каза).

 

Аребегай- две сватби - яко - с народен оркестър ли са? Или модерни с DJ?

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.