Jump to content
Българският форум за музиканти

Power Attenuators!?


Baby Thomas

Recommended Posts

^Историята с Гилерто доколкото си спомням е...

 

Като младок си купил Marshall JTM45 , но както знаете за да изкара якия саунд трябва да се напържи отсекъде. Но с напръжването ставал много силен за местните клубове и постоянно собствениците на заведенията му се карали и се налагало да се намалява , което за него било мъка щото тона и якия му драйв изчезвал. Почнал да търси варианти, и накрая от дума на дума разбрал че има някво си ЧУДО дето правело Ампа по-малко децибелен и запазвал характерния саунд на изпържена глава. Разтърсил се, намерил но му се сторили много скъпи. Били бедно семейство и вече се похарчили за рожденния му ден с JTM-а. Баща му бил техник, запознат с нещата и седнали да мислят как да направят самоделка. Пол се повъртял около шоповете и измъкнал схема на така наречения Power Attenuator. Баща му гледал, гледал и накрая му щракнало... ТОСТЕР.

Хванал някакъв тостер от антикварен магазин - техния явно е бил много модерен :).

Правил квото правил (немога да си представя как, но е факт) и го връчил Пол. Колкото и смешно да звучи - проработил - тотално изпържената глава била достатъчно тиха през кабинета за клубовете и всички останали доволни - Пол със як саунд и мениджърите с ненадути глави.

 

В списанието в което го четох, самия Пол го разказваше - през смях обеснява как ръждивия тостер седял върху JTM-а и всички го гледали като марсианец. След шоуто отивали да питат и той да им покаже ... спомня си реакцията на стотици хора - "Дяволите го взели - то наистина е вързано" :D

 

Та това е историята с Пол Гилбърт и първия му опит с Power Attenuator-и.

 

 

Поздрави!

Дан

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за коментарите!

Май се навивам повече за LoadBox II (най-вече заради Speaker Simulator-а) :)

.......Та това е историята с Пол Гилбърт и първия му опит с Power Attenuator-и.

Хахаха ...това не го знаех -много яко!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много се накефих и аз като я прочетох.

 

Само да помоля накой мод - в бързината съм написал в последните редове Пол с малка буква. Късно го видях. Ако може да го редактират. Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер интересно, благодаря!

 

Не звучи и супер невъзможно. Най-общо казано атенюейтъра е един мощен резистор вътре. Само дето не е толкова елементано да се изчисли и навърже всичко правилно, за да няма бомбаж. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Въпросът е, че реотаните са високоомни, освен това тяхното съпротивление се променя според температурата им. Колкото са по-топли, толкова съпротивлението им е по-високо, което ги прави леко.. хм.. опасни за лампови апаратури. С две думи не го правете така!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо, бре Ники? Нека да се пробва...

Приятел от форума ми прати един анекдет за подобни случаи и имам разрешението му да го ползвам :

Звъни телефона във фирма за ремонт на компютри.

- Принтера ми започна да не печата добре.

- Най-вероятно е за почистване. Ще ви струва $50, но можете да прочетете ръководството и да си го почистите сам.

Клиента е потресен от такава откровеност:

- Младежо, вашият началник знае ли, че така му проваляте бизнеса?

- Честно казано това е негова идея. Доста повече изкарваме от принтери, които клиентите са опитвали да поправят сами.

:lol::D:godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здрасти,

 

Тези двете машини не съм ги пробвал, но от известно време цъкам с атенюатор от Parni Valjak и съм яко доволен.

 

Поздрави, дидо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Здравейте, колеги

Наскоро си събрах парички и планувам покупката на ново усилвателче (за момента съм се спрял на Peavey 6505+ combo) и т.нар. атенюатор.

Виждам, че има много теми за усилвателите, но за атенюатори почти нищо не съм чел.. Някой би ли ме посъветвал какво да гледам, за какво да внимавам, марки.. и тн..?

Като се разглеждам из нета често пред очите ми минават THD Hot Plate Attenuator, Rivera RockCrusher Power Attenuator и още два-три, но не мога да преценя кой за какво го бива повече как се справя с атенюацията(?). Като цяло Rivera RockCrusher е по-скъп и предполагам по-качествен, но не мисля, че мога да отделя толкова пари в момента. Много бих искал да ме посъветвате какво да гледам, кой ще е най-добър за бюджета ми (готов съм да отделя 300-400лв, а при невероятни предложения мога да се замисля и за повече). По принцип мисля да поръчвам през нета (втора ръка)

Като цяло ще го ползвам в домашни условия.

Благодаря за съветите

Георги.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Препоръчвам ти да видиш и атенюаторите на Parni Valjak от форума. Много професионални продукти на доста изгодна цена.

Успех.

Марио.

 

http://forum.muzikant.org/topic/59370-iiaey-iiaeaae-power-attenuator-io-soundman-sm-4102/

http://forum.muzikant.org/topic/66669-iidhaaaeiey-iiaeaae-power-attenuator-io-soundman-sm-4156-n-iiuiino-120150w-16iia/

Редактирано от killer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако под домашно ползване имаш предвид наистина домашно - според мен ще си хвърлиш парите на вятъра за който и да е атенюатор. Най-добре първо ПРОБВАЙ някъде лично преди да инвестираш 300-400 лева за джаджа, която де факто не свири... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.