Jump to content
Българският форум за музиканти

Потенциометри


Fallenblood

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Чудесна тема - и за пореден път чудесни обяснения от Евтим ! Какво ли не научих от този форум.

От последните видеа - от предния пост на GOROG - става ясно ,че освен обикновенни линейни и логаритмични има и с още по "изкривена" крива (незнам точно по какъв математичен закон се изменя - вероятно пак по логаритмичен щом човешкото ухо възприема така) - Borns и CTS - при които усещането за плавност при усилването е още по-добро - говоря за volume потенциометрите.

Редактирано от H.R.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.farnell.com/datasheets/27516.pdf

BOURNS Model 95 Premium Guitar Potentiometer - Това е от каталога на Фарнел, чиито представители в Бълхария са Комет! Така че в нашта мила татковина имаме достъп до хай-тек на света, само трябва да заплатим 20 лева за потенциометъра и отделно транспорта!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

BOURNS Model 95 Premium Guitar Potentiometer- 500K ,със гладка ос и

обикновенна дължина на резбата е 6 евро=около 12-13лева.

Аз си взех от магазин Комет 2 броя от този:

http://bg.farnell.com/bourns/pdb241-gtr02-...haft/dp/1546733

за 7,5 лева пота или 15лв. за 2бр. :metalist:

Пристигна за 1 седмица.В сайта на Фарнел е дадена цена 3,26евро

,така че оскъпяването е минимално. :D

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За регулиране нивото на звука в китарите се използват предимно логаритмични потенциометри, както се спомена на няколко места в темата, точно защото експериментално е установено, че човешкото ухо има чувствителност, която се онагледява и съответно моделира по същия логаритмичен закон. Лично аз от практиката, противно на повечето мнения в темата, се спрях на логаритмичен 1 мегаом. Навремето си играх като сменях различни потенциометри на китара с два адаптера "милин камък" май бяха, двойни и червени, и се оказа най-удачно, поне за мен, при 1 мегаом. При намаляване на стойността на 500 килоома и надолу се изрязваха ниски честоти, а това водеше до скъсяване на продължителността на звука при дисторшън, тъй-като ниските поддържат нивото при компресор и дисторшън. Повечето от мненията в темата, почти съм сигурен, са взаимствани от готовите решения в съответните китари, които потребителите са виждали, само че едва ли те са били съобразени с продължителността на звучене при употреба на някакъв ефект, пък още по-малко дисторшън в частност. Лично аз не съм имал особени проблеми да си намеря потенциометри с такива стойности от магазините за ел. елементи. В музикални магазини потенциометри не съм търсил, но дори и да има ще са в пъти по-скъпи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Повечето от мненията в темата, почти съм сигурен, са взаимствани от готовите решения в съответните китари, които потребителите са виждали, само че едва ли те са били съобразени с продължителността на звучене при употреба на някакъв ефект, пък още по-малко дисторшън в частност. Лично аз не съм имал особени проблеми да си намеря потенциометри с такива стойности от магазините за ел. елементи. В музикални магазини потенциометри не съм търсил, но дори и да има ще са в пъти по-скъпи.

 

-Взаимствани са от готовите решения, да.

 

-Фирмите, който са измислили готовите решения не пасат трева и не се стремят китарите им да губят високи и да нямат състейн.

 

-Няма как загубата на малко високи честоти да скъсява тона, поне не при нормалните китари. Късият тон е резултат от акустичните особености на китарата(синдромът, известен разговорни като "скапана дървения").

 

-Стойностите 500К за хъмбъкери и 250К за сингли са се утвърдили експериментално с годините. Присъствието на твърде много високи честоти в сигнала при няко адаптери може да бъде много нежелателно.

 

-Ти си постигнал добър резултат с 1 мегаом, което не е нещо уникално - такава китара и такива адаптери си имал и се е получило. Това не значи, че решението е оптимално за всяка китара.

 

-1М потенциометър има вдойно повече топлинен шум, което може да има или да няма значение, в зависимост от приложението.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не твърдя нищо друго освен резултата, който съм имал на практика. Сравнявах звука с различни потенциометри и директно без потенциометър и най-голямо сходство имаше при 1 мегаом за въпросния адаптер. Пробвал съм и с други адаптери, имал съм и оригинална японска също с логаритмичен 1 мегаом и с други адаптери. Същото съм пробвал и при бас. За шумове на понетциометри няма да коментирам. Лично аз предпочитам да намеря своя звук, отколкото да се доверя на решението на която и да било фирма, експериментатор съм по природа, какво да се прави. Готовите схеми на ефекти никога не са ми пасвали и съм ги преправял. Всички проектанти също са хора с индивидуални предпочитания и разбирания като всеки от нас и подлежат на непрестанно усъвършенстване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

браво на Евтим за търпението да повтори едни и същи неща 5 пъти, и за това че си го обяснил много добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на Евтим за хубавия отговор, но за жалост чак сега го виждам , а доста се балтая с тези потове вече два смених и нищо, отварят много трудно, ходих по всички магазини и качествени потове няма, то няма и никакви на повечето места, пращаха ми, купувах от магазини специализирани и пак съм да под крушата, докато не видях поста за потовете от фарнел и в частност Комет, парите които дадох за няколко волюма до момента се равняват точно на цената въпросния китарен пот от Комет, другия вариант и Гибсънските за които Кольо споменава в темата!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Късмет е. Случвало ми се е при различни партиди на един и същи потенциометър, единия наистина да е логаритмичен, а другия - на практика линеен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имайте предвид ,че всеки потенциометър си има толеранс за

големината на съпротивление.

Например пот 500 килоома ,конкретно на Боурнс

има +-20% толеранс ,което е около 100К.

Това значи ,че ако си вземеш няколко пота от по 500К. ,при

замерването им с мултицет

един ще има стойност да кажем 467К. ,друг- 488К.

,а трети - 524К. и т.н.

Така ,че всеки пот ще си има своя собствена характеристика

,например тези които са под

500К. ще ограничават малко високите(по-топло звучене) и обратно-при

по-висока стойност от 500К. ще се придаде малко високочестотен

оттенък(повече блясък,светло звучене).

Което в никакъв случай не е лошо ,а напротив ,е въпрос

на лични предпочитания и

представлява още една от многото променливи които

определят цялостното звучене на инструмента и даващи му

индивидуален,неповторим ,оригинален и характерен звук.

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За хората, които си сменят потовете на Squier, а може би и на други китари искам да кажа, че поне най-долния тон пот трябва да е малък, защото кухината е изрязана по-тясно и не се побира голям потенциометър в края й, без работа с длето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.