Jump to content
Българският форум за музиканти

Нова тема: Vintage


Recommended Posts

  • 1 month later...

Че е vintage, е ясно.

Ще се намери ли някой да дешифрира какво е това и за какво се е ползвало? 

После ще добавя уточняващ въпрос  :)

 

neYWIuY.jpg

 

uigZcKH.jpg

 

ybC8TPP.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прилича на някаква пространствена матрица.
Вероятно задейства рид-ампули или нещо такова. (съдя по феритните пръстени)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че е магнитна RAM памет.

Използва хистерезисните свойства на сърцевините, за да запомня състоянието си.

До колкото знам, има предимството, че не се нулира при липса на захранващо напрежение.

 

До колкото виждам, 192 х 4 бита.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак Евто печели жълтата фанелка! :metalist:

А сега , уточняващия въпрос:

Въпросът е труден, защото от снимките може да не се вижда прошиването, а и контролната електроника  (диодна матрица) не е налична...

Оставям настрана и въпросът, че само един позна какво изобщо е на снимките.

 

Каква е конфигурацията на паметта?

2D, 21/2D, 3D ... ???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано, ми е трудно, да разбера от снимките.

Струва ми се, че през всяка сърцевина мимават X, Y, Sense и Inhibit, въпреки, че никак не разбирам защо по X и Y линиите минават по 2(3?) жици(синя и червена и може би се виждат сенките им). вместо по една.

Като не много обосновано предположение, мисля, че това е памет 192 думи по 4 бита, тъй като X и Y линиите минават и през четирите матрици.

 

Струва ми се, че виждам Sense/Inhibit линии, което би трябвало да означава, че не се ползва по-късният вариант, в който Y-линиите се ползват едновременно за адресиране и четене.

 

И все пак, понеже никога не съм се занимавал с такива памети не мога да разбера, защо има по 2 жици на X и Y линиите.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Феритна памет определено. Далаверата с повечето жици е най-вероятно, за да се възстанови записаното след четене. Обикновено при четене записа се разрушава - обръща се намагнитването на адресирания феритен пръстен, което индуцира напрежение в четящия проводник. Ако кажеш и от къде го извади (стар System 360...)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От някаква стара DDR апаратура, може би някакъв Роботрон... Отдавна се въргаля по кашоните. Нали съм прастара къща  :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже днеска на гости във Студио 2 на БНР ми беше един хубав човек от форума, и увековечихме момента с няколко кадъра от неговия телефон, ще си позволя да споделя някои от тях които имат отношение към темата ( надявам се да няма нищо против). Представям на вашето внимание най-винтидж инструмента  ( може би)  с който радиото разполага - роял Стейнуей произведен 1935-та година. Доставен вероятно през 1936-та и жив съвременник на историята на радиото. След построяването на сградата на "Драган Цанков 4 " ( тогава вилна зона на София)  през 1941 пренесен от старата сграда на "Бенковски" 3, той до ден днешен стои в студиото и е преживял бомбардировки, наводнения от дъждове и какво ли не...и все още звучи меко, топло и гали ухото...като стейнуей. :) 

 

10178028_10152163199472732_1302933827482

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.