Jump to content
Българският форум за музиканти

Свирене с дясна ръка


cone

С колко пръста на дясната ръка свирите?  

68 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Аз почти винаги съм свирил с два пръста на дясната ръка (лявата за левичарите), особено след като гледах учебния филм Modern Electric Bass на Jaco Pastorius, в който Джако обясняваше, че винаги е свирил с два пръста. Наскоро обаче един приятел ми препоръча да свиря с трите, че дори и с кутрето отвреме навреме (получава се особен звук, особено при редуване на среден и кутре; препоръчвам да пробвате, колеги басисти), така, че в момента работя върху развиването на средния пръст на дясната ми ръка.

Идеята ми е всеки да сподели с колко пръста свири и който може да даде полезни съвети по въпроса.

Тъй като сравнително от скоро съм във форума се надявам да не повтарям стара тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

умолявам те ако го имаш това модерн ел басс на Джако дай да си го драсна много ми трябва благодаря ти предварително

 

 

 

а по темета...ми аз свиря със 4 пръста на дясната ръка 1,2 ,3 и палец....редувам ги както мога и се получава(палеца е само за слап де и тук- таме някой акорд)

Редактирано от rudibass
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жоро,защо не си казал,че ти трябва - ще ти го дам.

 

По темата - свиря с два при пръстовки - показалец и среден,за палеца при слап ясно,и при акорди - също.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

умолявам те ако го имаш това модерн ел басс на Джако дай да си го драсна много ми трябва благодаря ти предварително

Сори, малко оффчец:

Я поразгледай по-внимателно ДВД-тата, дето са у тебе.:godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно не ползвам кутрето... не мога да си представя, че може да е удобно. Просто за да го вкарам в употреба, трябва да си икривя ръката под доста голям ъгъл спрямо струните, с което пък губя всякаква динамичност в останалите пръсти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

дори и с кутрето отвреме навреме (получава се особен звук, особено при редуване на среден и кутре; препоръчвам да пробвате, колеги басисти),

 

Идеята да се ползват повече пръсти не е в различния звук, напротив - трябва да работиш за това звукът да бъде еднакъв. Поне такава е идеята на всички басисти, които съм чел/чувал да разискват по темата.

 

Вижте този линк:

http://www.harmony-central.com/Bass/Articles/Hanging_Ten/

 

Иначе басистите ползващи 4 пръста са рядкост, повечето редуват 3 - показалец, среден и безименен. Сещам се за Били Шийн - има разни видео уроци, в които показва тази техника, предполагам че могат да се намерят в нета. На обратния полюс е Чък Рейни (студиен басист-легенда) - ползва само показалец, но в двете посоки :godbless: т.е. не е толкова важно как. Всеки да се намери "неговата" техника, останалото е музика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На обратния полюс е Чък Рейни (студиен басист-легенда) - ползва само показалец, но в двете посоки :(

Victor Wooten нали ползва по подобен начин палеца. И като включи и останалите и става ЛУДНИЦААА...

 

Аз лично едвааам успявам с показалец и среден, но са ми и доста различн като дължина и малко крива работа. Особено като покара нокът.

А слапа ми куца яко, т'ва е ясно... :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да внеса една поправка - на две места в темата съм писал по погрешка среден пръст (нещо съм бил разсеян явно) - имам предвид, че си развивам безименния пръст, а редуването е на показалеца и кутрето, не на средния и кутрето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

зависи какво свиря при по бързи песнички нз що но ползвампо малко пръсти показалец и среден при някваки солца при който често използвам всички струни позлвам палец показалец среден безименен за всяка струна да си има по един :( а при слап палец показалец среден при дабъл хенд което се мъча от ското ползвам мн кутрето(всички пръсти)

с перо не свиря от отдавнанз защо но се отучих ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз,доколкото свиря на бас (защото на последък не съм опирал до това)използвам показалец и среден прилепени за воукинг бас,същите два за нормални не бързи фрази,показалец среден и безименен за бързи фрази по 3 тона на струна и показалец и палец за заглушено(с длан на бриджа) свирене.Слап по принцип не свиря,също и тапинг.

 

Напоследък обаче свиря класическа китара и имам нокти на дясната ръка,така че вадя възмутително лош тон на баса и поради това спрях да свиря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли техника за свирене и с четирите пръста на дясната ръка :) Не съм чувал досега :)

Редактирано от Zlatyio
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Старая се да свиря с три пръста (безимен, среден, показалец) като гледам да не "кръшкам" използвайки само два...Ако са достатъчно тренирани трите пръста логично свирят по-бързо от два :) , затова гледам да си ги тренирам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.