Jump to content
Българският форум за музиканти

Half Watt Tube PowerAmp DIY


Recommended Posts

Днес реших малко да поначеша старите мераци.

 

За около 30 минути налепих едно крайно лампово стъпало половин ват с 1 триод от есс83

 

Ето схемата

schematics.jpg

 

Ето и самия краен амп на пробна "дъска"

PA.jpg

 

Малко предистория - имах под ръка една JJ ecc83 на която единия триод е изгорял - реших да я вкарам в проекта.

 

Тук намеса има и една тема (в която ще линкна тази) за бедрум лампов амп.

 

Критикувайте на воля изпълнението но ми отне точно 20 минути да го направя - не съм се старал да е красиво грам (и не ми и пука това е прототип).

 

Имах под ръка едно изходно трансформаторче от някаква стара радиостанция.

 

 

И за десерт записи.

 

Семплите са 2 и са направени само с цел демо , за да се разбере колко е силен ампа аз говоря върху рифовете.

Направени са на 1 тейк със usb саунд карта за 6 лева , микрофон за скайп , уейв лаб.

Кабинета е 6 инчов говорител от парк 10 вата.

Предусилвателя е сло 100 преамп - хагейн.

Китарата е ентерилевел , хъмбъкер сеймър дънкан даймбъкер.

Мика е насочен повече към мен отколкото към кабинета...

 

по намален

 

по усилен

 

По някое време семплите може да зачезнат..

 

Енджой!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хаа, винаги съм се радвал на такива експерименти и съвсем приличните резултати постигнати с тях, евала! Високото напрежение от външен източник ли го носиш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В общи линии захранването е някакви блокове от други проекти и е от 9 кладенеца вода.

 

Има един по мощен захранващ трансформатор от мрежата на 12 волта (които са си 14 волта променливо дори под товар).

 

От там ползвам маломощен повишаващ трансформатор който е около 6 милиампера вторична.

 

С 14 волта захранвам повишаващия траф , а от там взимам и за отоплението на лампата (сложил съм средна точка на маса с 2 100 омови резистора за изолиране на хъма от отоплението).

 

Дефакто първия трансфроматор е добре изолиран от мрежата и от там по обемния монтаж тече или 14 волта или анодно напрежение което е само 6 милиампера и не е толкова опасно в кавички за вашето здраве ако не внимавате(най много да разредите кондензаторите което също не е безопасно ...)

 

PS.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Е, щом се очакват коментари, да сръчкам Дими, предполагам, че няма да се сърди.biggrin.gif

ECC83 не е подходяща за този експеримент. Анодния и ток е само 1 mA, и вътрешното и съпротивление е сравнително високо. Това не я прави подходяща за изходна ламБа. Разбирам, че е употребена намираща се в чекмеджето, което никак не е лошо като идеяok.gif, но за целта по-добре ще стане триод ECC81 или поне ECC 82. Te са с 10 mА ток, а може да се свържат двата им триода паралелно - за 20 mA. Има и една EC92, която е половинка на ECC81...

Ако няма такива в чекмеджето, Дими знае къде има....smile.gif

Освен с тока, са подходящи и с малко по-ниското u, около 60 за 81. Така ще бъде по-стабилна работата при въвеждане на обратна връзка. А тя, ако се направи променлива, ще добави вариации в звука, което ще доведе до по-богати възможности.

 

Темата е интересна и обширна, затова спирам до тук за сега, но се надявам да стане интересна и дълга тема!

thumbup.gif

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята за повишаващия аноден трансформатор ми харесва много :thumbs_up:

 

Бих поекспериментирал с триод-пентод като PCL86 или 6Ф5П и схема от радио (телевизор). Лошото е, че рядко може да се мине само с 1 лампа - не достига усилване. СЛО-то ти дава високо ниво и това компенсира този недостатък. Може би с някакъв прост бустер и една двойна лампа ще може да се докара еднолампов китарен усилвател.

 

Схемичка за размисъл.

Много добър пример за подражание е Blakstar HT1 - малко, но сполучливо напомпано ампче.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята на Дими е в друга посока, и той много добре я е осъществил. Ако бъркам, да ме поправи.

1. Използване на налични елементи.

2. Триод за активен елемент - с характерния за него звук.

3. Минималистичен дизайн - значително по-евтино от всички предложения по съседната тема за малък усилвател.

И като цяло - наливане на малко акъл ... smile.gif.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Звучи доста готино, като за половин час работа :) Предполагам голяма част от звука се дължи и на преампа, де :greenangel:

 

Схемата изглежда съвсем простичка, жалко, че съм тотално технически неграмотен и уменията ми стигат до това да си окабеля китарата горе-долу. Успех на ентусиастите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, че не е най-якото в световен мащаб, но за домашна свирня е супер. Отдавна се точа на нещо докъм 1 ват и мисля да се пробвам да налепя една подобна схемичка за проба. ;)

 

Благодарности на Дими, че ми се връзва на простотиите и обяснява така добре! :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Хах :) много яко ампче, Дими :punk_guitar:

Готина идея да се оползотворят ония злочести лампоци, с по един работещ триод ;)

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време и аз се интересувах от подобно усивателче, но както каза Parni_Valjak, ецц83 не е подходяща. Бях ориентирал към ецц82 но пуш-пул вариант, за да мога да ползвам трафче което мога да намеря лесно. Всичко по лампите е окей, но остана въпросът с изходния траф. Ясно е, че за това което ще се ползва, може да се мине и с нещо евтино. Моята идея беше работата да мине с траф от 70 или 100 волтова система. Купих едно такова с няколко изхода в първичната и вторичната, но се оказа, че импеданса е нисък дори и за 16 омов говорител. По-калпава алтернатива е захранващо трафче което да се ползва за изходно, но не съм се занимавал в тази насока.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се сетих че имам доста лампи из нас, ама нямам сокети

 

curssing.gif Няма "сокети" , наричат се цокли, един цокъл, много цокли !

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

. Купих едно такова с няколко изхода в първичната и вторичната, но се оказа, че импеданса е нисък дори и за 16 омов говорител. По-калпава алтернатива е захранващо трафче което да се ползва за изходно, но не съм се занимавал в тази насока.

 

Ми ето това е проблема -намирането на подходящ изходен . Затова схема SE с EL84 и изходен от старо радио или телевизор ще е по достъпна за проект .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.