Jump to content
Българският форум за музиканти

Качествено захранване за ефекти


Recommended Posts

И аз малко по темата..

с 7809 стават добри филтрирания. На всички мои ефекти които съм правил съм слагал по един 78L09 стабилизатор в ефекта. Разликата с него и без него е драстична.

За ЛМ317 мога да кажа само, че той е по-качествен. Използва се в измервателната техника като чип за стабилизиране на напрежението.

За филтриране (по схемата която е показал адаша най-отгоре)може да се ползва 1 феритен пръстен с няколко намотки от двужилен кабел (за плюса и минуса) и това е достатъчно според мен за филтриране. Диода над лм317 е за предпазване от късо на чипа. а е добре да има достатъчно кондензатори (както е показано на схемата)

 

И като за финал да кажа, че за китарни цели (ефекти за китара и тн) е достатъчен стабилизатор от рода 7809, като не забравяте кондензаторите на входа и изхода (на изхода е важно освен този от микрофарадите да има и един от 100 нанофарада). Тези стабилизатори са предостатъчни за дистър или каквото и да е друго камионче. Ако сте перфекционист давайте с лм318 :)

 

Успех :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само искам да добавя,че всички цитирани интегрални стабилизатори имат защита от късо на изхода,която действа плавно.Т.е. при леко претоварване изходното напрежение спада до стойност,която може да осигури на включения товар максималният ток.Колкото пада товара,респективно се увеличава претоварването,толкова повече спада изходното напрежение.При късо на изхода напрежението спада до няколко миливолта.От близо 30-годишния ми опит нямам спомен за повреден чип ,освен когато се разменят + и -.Обърквал съм дори вход и изход и след корекция схемата е тръгвала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинете ме за ламерския въпрос, но какво точно право тоя Л-С филтър? Аз лично си правя захранванията от ментажен адаптер за 5-7 лева 500-1000 мА. Избирам 12 волта, след греца кондензери 1000 мФ и 0.1 мФ, 7809, пак същите кондензери и това е. Няма шум/брум/грум, но предполагам, че обсъжданите версии имат някакви предимства... :)

LC филтрите намалват нивото на пулсациите в захранващото напрежение. Колкото по-големи са стойностите на L и C толкова по малки са пулсациите в захранването. Когато става въпрос за използване на едно захранване за много ефекти отделните филтри за всеки ефект предотвратяват влиянието на ефектите помежду си :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От близо 30-годишния ми опит нямам спомен за повреден чип ,освен когато се разменят + и -.Обърквал съм дори вход и изход и след корекция схемата е тръгвала.

Ами не знам, имам едно захранване, което изглежда като военна техника от 80-те години (баща ми помага на времето да му направя жестока кутия на едни машини с цифрово програмно управление). Има си аналогов волтметър и амперметър - абе култ. Като се прибера във Варна ще го снимам - много съм горд с него. Кутията даже беше с прахово покритие.

 

Та въпросното захранване до колкото си спомням беше с 2 режима - 0 до 6 и от 6 до 30 V (нещо такова - не мога да си спомня точно) и пак беше с някаква 78ХХ - май с 7805, при това монтирана на радиатор. С това захранване горях редовно 78-цата, разбира се при доста по-сериозни натоварвания от 20 мА :)

 

В момента залежава в някоя маза и не знам дали последният път като го изгорих го оправих - беше ми писнало.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По всяка вероятност захранването,за което говориш е с МА 723.Обхватите са може би 2-7 и 7-30 V.Проблем при 723 е транзистор от схемата,който следи претоварването на изхода и.Този транзистор може (И ТРЯБВА) да се дублира с външен и схемата става ВЕЧНА!Намери го това захранване и ако наистина е със 723,обади ми се да ти кажа как да го направиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По всяка вероятност захранването,за което говориш е с МА 723.Обхватите са може би 2-7 и 7-30 V.Проблем при 723 е транзистор от схемата,който следи претоварването на изхода и.Този транзистор може (И ТРЯБВА) да се дублира с външен и схемата става ВЕЧНА!Намери го това захранване и ако наистина е със 723,обади ми се да ти кажа как да го направиш.

Ахааа, къде бил ключа от палатката. Август месец се прибирам перманентно във Варна и една от първите ми работи ще е да го изровя това чудо на техниката. Сега като се замисля, май обхватите бяха нещо такова и 723 ми звучи подозрително познато. Ще му направя дисекция при първа възможност. Мерси за инфо-то :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

със тази 723 и мощни транзистори се получава абсолютно прецизно захранване - бях си направил с трансформатор 24в 15а и 4бр. 100вт транзистори на големи радиатори и си спомням, че когато без товар го наглася на 12,00волта когато му закача 10А товар падаше до... 11,95волта някъде !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обади се,ще го направим вечно това захранване.Споменатият транзистор се скапва по незнайни причини,независимо дали схемата е българска или американска.Аз колкото такива захранвания съм направил,още в началото съм дублирал транзистора с външен и не е имало проблеми.Иначе схемата е добра и много гъвкава,има възможност изправителя да се направи от 0V,дори съм постигал отрицателни стойности.Това пък става с един малко по-особен начин на свързване.Имам такъв "лабораторен" захранващ блок 0-37V,5 A.Супер е!!! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обади се,ще го направим вечно това захранване.Споменатият транзистор се скапва по незнайни причини,независимо дали схемата е българска или американска.Аз колкото такива захранвания съм направил,още в началото съм дублирал транзистора с външен и не е имало проблеми.Иначе схемата е добра и много гъвкава,има възможност изправителя да се направи от 0V,дори съм постигал отрицателни стойности.Това пък става с един малко по-особен начин на свързване.Имам такъв "лабораторен" захранващ блок 0-37V,5 A.Супер е!!! :virtuoz:

Ще се обадя ;) Аз си го правих точно за "лабораторен" захранващ блок, че много ме мързеше да си правя захранване за всяка нова джаджа която искам да изпробвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

Гледам че сте отворили тема за захранванията. Да споделя моя опит.

1. Нека първо да започнем с трансформатора. Ако може по възможност да е тороидален (кръгъл) и да има екран между трансформатора и изправителната група. По железариите има самозалепващо се алуминиево фолио което върши тази работа.

2. Най е хубаво трансформатора да е екраниран, и отделно и изправителната група също да е екранирана за да няма електромагнитни смущения.

3. При използвате на схема Грец(4-те диоди по схемите) като изправителен блок на променливото напрежение е хубаво те да се подберат. А това означава да са от серията Fast, UltraFast или Шотки диоди. Преходните процеси протичащи при отпушване, запушване на диодите генерират обратни токове и хармоници. Ако диодите са лениви като студен гущер обратния ток може да достигне ампери. Отделно от това колкото по малък е преходния процес на диода толкова по малко хармоници ще вкарва и толкова по-лесно ще може да се справим с тях.

Диоди:

CSD01060A - 1A 600V

11DQ10 (100V 1.1A) - много добри, но доста скъпи

двойни:

MBR3045 - 30A 45V

MBR4045 - 40A 45V

и някакви подобни само че SRxxxx или нещо подобно

1N5818

1N5822

 

 

2. Високовортови електролитни кондензатори (с означение 105 градуса) с голям капацитет 10000, 22000, 50000 микрофарада. Шунтирани (паралелно на тях вързани) с хубави МКП или МКТ-та. Проблемът е там, че звуковият сигнал минава през захранването. Електролитите, както знаем, не са най-доброто нещо през което да пускаме сигнала, особено при по-високи честоти. Затова общата практика е електролитите да се шунтират с качествени неполярни кондензатори (MKP - Полипропиленовите кондензатори WIMA), които да поемат променливотоковата съставка със звукови честоти и така тези сигнали не преминават през електролитите. Или най-добре търсете кондензатори с надписи "Audio", на RubyconBG, PanasonicFC, ELNA, Wima, Siemens

 

След като се изправи захранването и се филтрира и му се подаде товар, ако много играе изправеното захранване тогава се слага стабилизатор. Стабилизатора също вкарва шумове!!! Затова изправител и филтър без стабилизатор. Това е от мене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.