Jump to content
Българският форум за музиканти

Blackmore Style Scalloping


Recommended Posts

Преди известно време пробвах китарата на Ричи в РФ и много ми хареса как са издълбани прагчатата и наскоро реших да го причиня и на моята дъска. Материалите които използвах са:

1. Шкурки (40, 100, 180, 600, 800, 1000)

2. Хартиено тиксо (за предпазване на праговете от шкурката)

3. Макетен нож

4. Молив (за очертаване на мястото за издълбаване)

 

20110301104943.jpg

 

Първо облепих праговете с хартиено тиксо и отбелязах къде ще дълбая. За отбелязването използвах тази схема. Облепих също и част от тялото защото видях че се драска лака.

 

20110301105033.jpg

 

20110301105007.jpg

 

20110301105018.jpg

 

20110301105045.jpg

 

Първите четири прагчета (които са в нормален стил) са готови.

 

20110301105108.jpg

 

20110301105244.jpg

 

20110301105120.jpg

 

Ето и първите които направих в стил Блекмор.

 

20110301105134.jpg

 

20110301105222.jpg

 

20110301105201.jpg

 

20110301105148.jpg

 

Ето и крайният резултат. :greenangel:

 

20110302014202.jpg

 

20110302014152.jpg

 

20110302014239.jpg

 

20110302014350.jpg

 

20110302014304.jpg

 

Надявам се да ви е харесало а даже и да е било полезно по някакъв начин. :greenball: Много се кефя как стана и много хубаво се свири на него. :punk_guitar: Май има нужда от още фино шкурене, но и така е добре. Трябваше като свърша да го намажа и със лимоново олио за да потъмнее, но нямам такова олио и затова оставих тази процедура за по нататък като си взема. :greenangel:

 

Поздрави!

Иван "ВанКо" Пашов

 

P.S: Много къртовски труд. :wallbash: Много мръсотия се прави. Ден и половина със разранени от шкурките пръсти и сенки под очите, ама пък какъв кеф е... :headbang:

 

Едит: Ако нещо не се отварят снимките в пълен размер, както ми се случи току що, просто рефрешнете. :thumbs_up:

Редактирано от ВанКо Пашов
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не знам само на мен ли ми се струва,обаче много неравно си ги издълбал и все още има доста драскотини които трябва да се загладят по-добре.Иначе горе долу е добре важното е на теб да ти харесва.Според мен на малмстийн е по равномерно направено.

0139010305v2_hi_2-2-2009-8a81703c25db67c5a3a9ffa4389eea08.jpg

 

YJMStratocaster012.jpg

Редактирано от Heartman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ На Малстийн и на Блекмор "скалпираните" грифове се правят от професионалисти, които знаят къде, как и колко ... тука говорим за процес, който не се знае до какво ще доведе, освен до купуване на нов фингърборд, недай си боже гриф! Защото всичко се изчислява по едни мнооооого "сложни" математически хави (основа+фингърборд=устойчиф гриф с леки настройки на тръс рода), че да издържи на напрежението .... но щом човека е решил и го е направил, единствено може да стискаме палци да му се не изметне грифа :)

 

Поздрави!

Герги

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ванко...първите снимки добре беше започнал и после....направо ме заболя сърцето. Някои прагчета изглеждат все едно си ги дялал с мачете... Да не говорим, че са неравномерно направени и на някои според мен си се престарал с отнемането...трябваше повече да се постараеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изглежда много грубо и надраскано. Може би ако се мине с някаква много фина шкурка, ще стане по-добре.

 

Аз мисля, че на някой мижав Скуайър тази процедура може да се опита, ей така от любопитство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^Тва не е на Скуайър, а на Стаг тъй че същата работа. ;) Иначе да неравно е, но на Райчо Черноморски е точно така. В единия край на прагчето е почти със същото ниво в другия се задълбава доста. Справка:

 

blackmore_scallop_ritchie_dccustomguitars.jpg.

 

И да има нужда още от доста фино шкурене. Наистина изглежда доста надрано, но нямах търпение да видя как се свири, та затова сложих струните, а и бях доста изморен де. :greenangel: Като доизшкуря пак ще кача снимки. Един въпрос имам. Де що гледах, след такива процедури всеки маже с лимоново олио, само че на мен не ми се намира в момента. :greenball: Баща ми ме посъветва, че течен парафин ще свърши същата работа, но аз не съм много сигурен, та зат'ва питам: Да го слушам ли или е по-добре да изчакам докато си купя лимоново олио?

 

Поздрави!

Иван "Ванко" Пашов

 

Едит: Да, на Ингви е по-равномерно, но аз исках като на Ричи, пък и на Ингви е доста издълбано. :greenangel: Не знам как изглежда, но се свири доста приятно. Особено хамър он и пул оф -ите стават доста по-отчетливи :greenball: На мен ми харесва супер много. Очакванията ми бяха да стане пълен провал, но... :greenball: Пък и драскотините, които са останали не пречат на свиренето. Аз и без т'ва не докосвам праговете. :hysterical: Трябва да ги оправя само за да изглежда по-добре. :)

Редактирано от ВанКо Пашов
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лимоново олио можеш да си купиш или поръчаш от musicworld.bg.

 

Преди години пипах една китара с черен гриф. Нямаше прагчета, а фретбордът отгоре беше оформен трионообразно. Собственикът твърдеше, че грифът е графитен. Беше много мека на пипане и се свиреше с лекота.

Някой да е чувал, виждал или да знае нещо за тези грифове?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

В началото казваш че си сложил тиксо на праговете за да ги запазиш а после се вижда че си пилил яко та чак си ги направил триъгълни(направо си им разказал играта).Доста невнимателно си барал според мен.Трябваше повечко старание.Иначе добре я беше замислил.

Редактирано от Valeri_pj
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Тва не е на Скуайър, а на Стаг тъй че същата работа. ;) Иначе да неравно е, но на Райчо Черноморски е точно така. В единия край на прагчето е почти със същото ниво в другия се задълбава доста. Справка:

 

blackmore_scallop_ritchie_dccustomguitars.jpg.

 

И да има нужда още от доста фино шкурене. Наистина изглежда доста надрано, но нямах търпение да видя как се свири, та затова сложих струните, а и бях доста изморен де. :greenangel: Като доизшкуря пак ще кача снимки. Един въпрос имам. Де що гледах, след такива процедури всеки маже с лимоново олио, само че на мен не ми се намира в момента. :greenball: Баща ми ме посъветва, че течен парафин ще свърши същата работа, но аз не съм много сигурен, та зат'ва питам: Да го слушам ли или е по-добре да изчакам докато си купя лимоново олио?

 

Поздрави!

Иван "Ванко" Пашов

 

Едит: Да, на Ингви е по-равномерно, но аз исках като на Ричи, пък и на Ингви е доста издълбано. :greenangel: Не знам как изглежда, но се свири доста приятно. Особено хамър он и пул оф -ите стават доста по-отчетливи :greenball: На мен ми харесва супер много. Очакванията ми бяха да стане пълен провал, но... :greenball: Пък и драскотините, които са останали не пречат на свиренето. Аз и без т'ва не докосвам праговете. :hysterical: Трябва да ги оправя само за да изглежда по-добре. :)

Приятелю,на мен ми харесва най-вече факта че ти си вдъхновен да свириш и се кефиш на това което си създал!Подкрепям те напълно,знай че си на правилния път.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Когато се шкури напречно на порите и жилите на дървото винаги си личат драскотини, след това много трудно се оправя да не кажа че при тази деликатна ситуация едиственото рещение е едно малко по специално приспособление което да сложиш на дрелка или фреза за да се постигне без да жулиш напречно.

Редактирано от Mark Avrelii
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Иди в която и да е аптека и попитай за лимоново или бадемово масло, струва само около 3 лв.После фингърборда изглежда жестоко.Не си харчи парите в музикалните магазини за скъпо масло. :cheers2:

Редактирано от kostov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Mark Avrelii за този проблем при напречното шкурене бях чел за него, но не обърнах особено голямо внимание. :icon_shithappens: Но сега явно ще трябва да ползвам идеята с дрелката, за която благодаря между другото. ^_^ kostov Благодаря за коментара. Това че продават лимоново и бадемово олио е много полезно, защото ще ми излезне по евтино. ^_^

 

Поздрави!

Иван "Ванко" Пашов

Редактирано от ВанКо Пашов
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.