Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос към лютиерите


blr

Recommended Posts

Бих искал да помоля лютиерите за помощ при разрешаване на следният проблем:

 

Единият от басовете ми е с дебело лаково покритие на задната страна на грифа (Gloss Polyester Finish според производителя). Изглежда прекрасно, но особено през зимата, когато кожата на ръцете ми е по-суха, се получава едно много неприятно лепнене по грифа. Другият ми инструмент е с т.нар "сатен" лак на грифа и нямам подобен проблем. Въпросът е бих ли могъл да шлайфам грифа с много финна шкурка, така че да се отърва от проблема. Ако мога, бих искал да попитам какъв размер шкурка е подходящ за целта и ако има някакви други тънкости при операцията ще се радвам да ми бъдат обяснени. Не обичам да върша глупости с интрументите си, затова ще бъда много благодарен ако получа помощ от професионалист.

 

Предварително благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм лютиер, нито разбирам от музикални инструменти, но ... това със шкуренето няма да реши проблема според мен. По-добре го полирай с някакъв восък, или си вземи на Дънлоп 65 за поддръжка на лака!

 

 

Поздрави!

Герги

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм лютиер, нито разбирам от музикални инструменти, но ... това със шкуренето няма да реши проблема според мен. По-добре го полирай с някакъв восък, или си вземи на Дънлоп 65 за поддръжка на лака!

 

 

Поздрави!

Герги

Точно с това за което те съветва колегата няма да свърши работа :) .По-скоро това със шкурката,ама да се изкажат компетентните по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям chobbi като добавям уточнение за шурката - водна шкурка 1500 или 2000. Мокриш и матираш, докато ти хареса. Ако е пак гладка повърхността след 2000 шкурка, премини на по-едра 1000-1500.... и така!

 

Viva Polyester finishes :hooray:

 

Георги Тотев ТотеФ, сушена на слънце 3 месечна ушна кал от морска звезда, решава проблемите с лепненето! Ако проблема не се реши след повторно намазване - помадата се пие на екс и всичко си идва на мястото :greenangel:

 

............

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако лака е акрилен в което се съмнявам, моеш да го матираш с водна шкурка 2000

С нея се сваля гланца от там и "залепването" ще намалее

Нямам опит с друг вид лак но можеш да пробваш на място което не се вижда

Например задната част при закрепването на грифа към китарата

Абразивна шлайф паста също може да стане но първо тествай!

 

Успех

Редактирано от Sir Alfred
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички отзовали се!

Последен въпрос, водна шкурка има ли по железариите, или ще трябва да търся в някой по-голям/специализиран магазин. Съжалявам за тъпоумните въпроси, но тук никакъв опит нямам.

Иначе и матовият ми finish по някое време се излъсква и започва да лепне малко. Възстановявам го с малко търкане с нова, суха гъба за миене на съдове, откъм тъмно зелената (абразивна) страна. Десетина минавания и е като нов.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има да!

Започни с 2500, като често изплаквай шкурката и грифа, иначе има опасност от надрасване поради натрупани частици лак по шкурката/грифа...Изсушаваш, пробваш, ако не те задоволява слизаш на по-едра -> 2000. И така докато стигнеш желаното. Но мисля че до 800 не е желателно да се стига

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.