Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблеми На Начинаещ


Doomguy_

Recommended Posts

Здравейте. Знам, че на протата им е писнало от разни начинаещи питащи пълни простотии, но изчетох доста неща а някой елементарни са ми проблем. Та взех си първата ел. китара от он-лайн магазин, без да съм я пипнал и чул (а и да бях, какво разбирам). Живея в малък град и няма големи магазини където да изпробваш много инструменти, за това си харесах един Stagg от Дианакорд (click here) с идеята да е нещо като учебна китара. Като пристигна я поогледах за измятания по грифа, но не разбирам особено а и нямам никакви познати които да се занимават с това. Връзвам я към вградената карта на PC-то (към Gb ep-35-ds3l) и резултата е плачевен, но за това след малко. Та, имам няколко въпроса:

Екшъна и беше доста висок, китарката е с Tune o Matic и врътнах болтовете в червено на снимката. Трябва ли да пипам и винтовете в жълто, и какъв ефект имат върху височината на струните?

dsc00219os.jpg

Втория въпрос е, колко трябва да е височината на струните спрямо последното прагче и как изобщо се мери? Някъде чета натиснато 12 прагче, другаде при свободни струни. Намалих ги до 3мм до 24 праг, не чувам да има бръждене. Доло прилагам и снимка:

dsc00216uhd.jpg

Третия въпрос е свързан със софтуера за китари. Инсталирах си асио4алл, както и GuitarRig + AmpliTube, но звука е ужасен, особено с дисторшън. Има свистене, брум и изобщо е страшно мазало. Това нормално ли е при кофти аудио карта, или има проблеми с китарата? Страх ме е китарата да не е скапана, защото съм начинаещ и не вдявам особено. Ще я занеса на учителя ми по китара, но ми се иска и вашето мнение. Прилагам още снимки на грифа, защото постоянно се звера в него дали не е крив. Не, че ми пука особено за такава китара, но ми е първа дъска. Надявам се да не съм задал прекалено тъпи въпроси, но съм член в голям форум с компютърна насоченост и гледам да се държа човешки със супер начинаещите. Ще се радвам на вашата помощ.

 

Галерия с повече снимки

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич .. преебал си се с тоя стаг .. по добре корт или скуаиер да си беше взел .. но все пак .. мога да ти помогна само с гитар рига .. влез в програмата трябва да имаш инсталирани ASIO4ALL драйвери .. влизаш File->Audio and Midi settings .. на първото трябва да ти е така

Interface - Asio

Sample Rate 48000

Output Device - Asio4all v2

според моята аудио карта латенцията ми е 11 микро секунди .. ако ти е по стара сигурно ще ти е към 20 не съм сигурен

После махаш малкото прозорче .. от горе имаш две врътки за Inputa и Outputa на inputa сваляш на макс а на outputa дигаш на макс после за имаш добър дисторжън звук ми пиши на скайп ivan40_94 за да ти покажа какви компоненти да сложиш .. след всичко това не би трябвало да е толкова зле ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Земи прочети из форума,обсъждано е,айде нов си - височината от струната в свободна позиция се мери на 12 -то прагче,до него,стандартно 1,5 мм за ел. китара,това е ,другото е настройки и даскала ще ти обясни -почети по темите за интонация и тръсрод.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич .. преебал си се с тоя стаг .. по добре корт или скуаиер да си беше взел .. но все пак .. мога да ти помогна само с гитар рига .. влез в програмата трябва да имаш инсталирани ASIO4ALL драйвери .. влизаш File->Audio and Midi settings .. на първото трябва да ти е така

Interface - Asio

Sample Rate 48000

Output Device - Asio4all v2

според моята аудио карта латенцията ми е 11 микро секунди .. ако ти е по стара сигурно ще ти е към 20 не съм сигурен

После махаш малкото прозорче .. от горе имаш две врътки за Inputa и Outputa на inputa сваляш на макс а на outputa дигаш на макс после за имаш добър дисторжън звук ми пиши на скайп ivan40_94 за да ти покажа какви компоненти да сложиш .. след всичко това не би трябвало да е толкова зле ..

Мерси, ще те потърся в скайп идните дни. Знам че китарата е зле, но ми попадна на смешна цена и ще е временна.

 

Земи прочети из форума,обсъждано е,айде нов си - височината от струната в свободна позиция се мери на 12 -то прагче,до него,стандартно 1,5 мм за ел. китара,това е ,другото е настройки и даскала ще ти обясни -почети по темите за интонация и тръсрод.

Прочетох всички теми за начинаещи, все още има неща които не са ми съвсем ясни и за това отварям тема. Мерси все пак.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Конкретно на въпроса ти за болтовете. Не пипай болтовете ожветени в жълто на снимката, която си прикачил. Те имат отношение към интонирането на китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потърси във форума и гугъл някои неща (както и питай даскала си най-вече):

Като цял какво е сетъп на китара, и кой болт какво прави. За улеснение ето и английските термини: guitar setup, guitar intonation setup, truss rod setup, pickup height setup, string height setup, action. Стандартно височината на струните е както каза Hillbilly, някои предпочитат по-ниски, други по-високи. Например моите ги държа на поне 2 мм на 12-ти праг.

 

И стига с това 'тая китара боклук', 'оная китара боклук', 'преебал си се' и прочее глупости. Айде свирете първите години на орфеи и кремони през касетофони, грамофони и прочее, и ми говерете после за сетъп, интонация и саунд. Дееба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно екшъна масовата практика е да се мери на 12 позиция отстоянието от върха на прагчето до струната. Има доста изписано относно това как да се корегира екшъна но за да си докараш достатъчно нисък такъв, почти винаги се налагаи корекция на тръсроуда, но трябва да си правил такава до сега. Т.е. не е само въртене и в един момент - "А, май стана". Има си правила и точни замервания при корекцията му за постигане на оптимален ефект. По твоята тема - 3 мм. за мен е страховито висок екшън но все пак ти си мерил на 24-та което не е много миродавано. В доста форуми се споменава като комфортен стандарт да го наречем екшън от 2 мм. на 6-та струна и от 1.5 мм. на 1-ва. Да ти кажа за мен и това е височко и лично аз моят го държа винаги по-ниско и от това - 1.5 мм. на 6-та и 1 мм. на първа. Разбира се, за постигане на достатъчно нисък екшън все пак го има и момента и самият инструмент да го позволява без това да ти коства нежелани странични ефекти като бръждене, фалшиви или полузаглушени тонове. Т.е. разбирай достатъчно качествено изработен инструмент.

Редактирано от Bobolin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hi,

 

Поздрави за хубавите снимки.

Дали си се преебал не може да се заключи по посочените данни, така че споко. Че китарата сама не свири е първия урок, който всеки икитарист трябва да мине. Вторият е, че лесно няма.

 

Екшъна - разстоянието м/у струната и горния край на 12-то прагче - е различен за различните стилове свирене. Лично на мен ниския екшън ми пречи на бендовете. Ако си го свалил без бръждене до 2-3мм спри да се занимаваш с него засега. Регулира се генерално от "червените" болтове. Ако има неподходяща кривина на грифа се компенсира донякъде с тръсрода. Засега и там не пипай - нещата изглеждат добре.

 

Интонацията не влияе на екшъна. Целта и е струната на 12-то прагче да звучи точно 1 октава над празната струна. Прави се с тунер или по слух. По-горе са ти дали съвети. Преди да връткаш "жълтите" болтове отхлабвай струната. Когато сменяш струните с друг вид и дебелина и когато сменяш строя (дроп ре и т.н.) пак се прави интонация.

 

Купи си едно кубе за 50лв. и не се занимавай със свирене в компютъра.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отговорите, сега ми се изясниха някой неща. За останалото ще се консултирам с учителя и ще отделя пари за някакво комбо, но за сега ще си мъча рига. Лек ден на всички.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.