Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Страхотен отговор!

Да, наистина нямам учител и да, и аз предположих, че е заради неправилна стойка (или както явно е терминът - постановка :)). Проблемът беше в ремъците и ми се струва, че го отстраних. Все пак попрочетох преди да започна да свиря, а и намерих "Ръководство за изучаване на акордеон" от авторите Цв. Антонова, Вл. Стоянов, К.Петров, К. Трифонов (заб. ако са именити музиканти, ще ме прощават, че не им знам първите имена).

В ръководството е описано почти дословно същата методика, но доста по съкратено и неясно - бях сбъркал с дължината на ремъците - бях оставил само няколко см по-дълъг десният ремък, а усетих в един момент, че си трябва повече. Освен това Weltmeister-ът е 60 баса и е по-мъничък от доста от акордеоните в показните картинки и клипчета в интернет и явно бях недоразбрал системата. Просто го оставяш да "стъпи" на разтворения ляв крак, без да го повдигаш и накланяш от там (на мен заради това ми се изтърка съответният предпазител). Четвърта и пета точка от твоите разяснения оправиха напълно нещата - не бях сигурен Мохамед ли трябва да е приближен до акордеона, или акордеонът до Мохамед ;):)

Да не говорим за точка девет, която докато осъзная, с погрешната практика ми доведе до едноседмично реанимиране от претоварване на рамото...

Каквото и да си говорим - трябва си учител поне за началната фаза, преди да си изградиш погрешни и вредни практики, които после да коригираш :girl_witch:

Сега ще си ги прочета няколко пъти, после ще взема акордеончето и пак ще чета докато се почувствам комфортно и усетя, че го разгъвам спокойно настрани от мен, без мехът да се драска в панталона и без акордеонът да се влачи наляво надясно :girl_witch:

 

П.П. Относно техниката за дясната ръка - това което прочетох и запомних е да се поставят пръстите успоредно на клавишите, така че средният леко да минава покрай диезите и когато се свири да се прехвърля палецът зад средния пръст, в смисъл До - палец, Ре - показалец, Ми - среден, Фа - отново палец, който минава зад средния, Сол - показалец, Ла - среден, Си - безименен, До - кутре. Също така - пръстите да са леко... куполовидни върху клавишите и лакътят да е леко повдигнат, така че да е изравнен с плоскостта на клавиатурата. И преди да се учи да се свири нещо трябва да му се хване правилната.... а сега де - има ли дума пръстовка?, защото хванеш ли го накриво, после няма измъкване :) Също не трябва да има напрежение в стойката - има ли напрежение, значи нещо не е наред, защото акордеонът не е фитнес уред, нали :)

И още нещо, което не е точно по същата тема, но ми се струва, че ще е полезно: Stella 60 bass system

Засега е само за мъничките системи, но сигурно ще добавя и останалата половина от басите по някое време.

Забравих да кажа "благодаря"... Благодаря! :)

Редактирано от Hell_Man
Отговорено (Редактирано)

Не благодари! Благодарността ще е да има още един немучащ и неборещ се с инструмента си акордеонист!

Всъщност, слава богу, че си нямал учител! Виждам, че само опирайки се на здравия си разум и на музикалната си интуиция си на правия път.

"Пръстовката" се нарича апликатура. Чужда дума е, но така е прието. Тази, която описваш е т. нар. трипръстова "апликатура Черни". Има и друга - "Лист-Бузони", която позволява страхотна скорост когато е нужно, но тя е за по нататък. (Черни, Лист и Бузони са все пианисти и поради тази причина тези апликатури важат само за клавишен акордеон)

Пръстите в музиката не се наричат палец, показалец и пр. а "първи", "втори" и т. нт. до "пети", така се и номерират над нотите.

Смея да вярвам, че имам или поне съм виждал почти всички школи, методики и ръководства по акордеон и прочие буламач издаван в нашата мила родина през последните 70-80 години, но за това "Ръководство..." не бях чувал, също и за тези автори. От коя година е изданието? Кое е издателството? Любопитно!

Всъщност, къде живееш? Не е проблем, при една двучасова среща на живо да направиш няколко едри крачки в правилната посока. Може да ми пишеш и на abvabvabv@abv.bg.

И още нещо - никога не повдигай левия корпус нагоре (ветрилото на меха трябва да се отваря винаги надолу) и никога не сменяй меха по средата на някой тон. Правиш ли тези две неща плюс правилната постановка, смятай, че ти остава да си научиш пиесите (или ръчениците - не знам каква музика свириш) и ще си по-добър като звуков резултат от голяма част от академиците и сватбарите.

Редактирано от pero
  • 1 month later...
Отговорено

Хайде поредната щуротия дето ми хрумна! :thumbs_up:

http://www.youtube.com/watch?v=AbcwOHvoZbA ей тук има едно мн. весело соло-це, сол-це?!, а и цялата песничка си е доста приповдигната. Въпросът е, че акордите са D5, F5, Bb5 и G5. Има ли някаква хитра врътка за свирене на 5-ци с акордеона, защото, това, което ми е хрумнало засега, е, вместо D акорда, да натискам едновременно D и А с басите и си се получава доста сносно, но ми е интересно дали това е начинът...

  • 1 month later...
Отговорено

Здравейте аз се уча да свиря ама нещо не ми се получава. Акордеона ми е задължителен ама не ми се отдава, иначе е хубав инструмент ако знаеш как да свириш. :punk_guitar:

  • 7 months later...
Отговорено

Добър ден! Искам много да се науча да свиря на акордеон. Взех акордеона на един приятел. Той е детски. Разучих го. Разбрах как работи. Вече всички неща които ги свиря на пиано и китара мога и да ги свиря на акордеон. Проблемът е - някой от клавишите от дясно не работят, при разгъване и сгъване на хармониката се чува само свистене, а някои от черните копчета от ляво засядат и трябва пак да ги натисна рязко, за да изпъкнат. Въпросът ми е - как може да се оправи това, мога ли сам да си го оправя, каква е причината? Помагайте! Мерси предварително!!!

  • 2 months later...
Отговорено
3. Десният корпус на акордеона да е поставен върху лявото бедро така, че да стои прав, перпендикулярно на бедрото, а ребрата на меха долу да остават свободни.

 

По-правилно е, мехът да е поставен върху лявото бедро! Както е показано тук:

 

 

 

 

 

 

До Hell_Man:

 

Проблемът ти е лесен за разрешаване:

1. Оправяш си постановката.

2. Отиваш при някой майстор да ти залепи нови "кожички" на меха.

3. Ако направиш т. 1, повече никога няма да имаш този проблем, а и доста други свързани не с инструмента, а с качеството на твоето свирене.

 

В българската методика за обучението по акордеон проблемът с постановката (разположението на инструмента спрямо тялото и на ръцете спрямо клавиатурите) е пълна боза. Нещо повече – много акордеонисти са с безвъзвратно повредени стави и гръбнак! А качеството на звука е и трагедия и комедия! Има три издадени методики, и в трите тези въпроси са представени неправилно, а на места дори комично.

Ето ти правилния начин за сядане на стола и поставянето на инструмента:

 

1. Изпълнителят да седи в предната половина на площта за сядане на стола така, че торсът да е леко наклонен напред.

2. Левият крак да е стъпил стабилно и да е сгънат в коляното под прав ъгъл така, че бедрото да заема хоризонтално положение.

3. Десният корпус на акордеона да е поставен върху лявото бедро така, че да стои прав, перпендикулярно на бедрото, а ребрата на меха долу да остават свободни.

4. Тялото на изпълнителя да е наклонено малко напред и доближено към инструмента така, че да изпълва леката вътрешна извивка на десния корпус.

5. Левият презраменен ремък да е регулиран спрямо десния така, че да е с 12-15 см. по-къс, а общо двата да осигурят плътно прикрепяне на инструмента, без да остава разстояние между него и тялото, но и без прекалено пристягане. В зависимост от физическата конструкция на торса при конкретния изпълнител, за постигане на по-голяма стабилност, могат да се поставят напречно отзад и допълнително укрепващи каишки.

6. Десният крак да е стъпил малко по-напред и да е раздалечен от левия, чрез изнасяне вдясно от него. Долният ъгъл на дясната клавиатура да опира във вътрешната част на бедрото, с цел да се попречи на изплъзването й надясно при движението на меха в посока „затваряне”.

7. Ремъкът на басовия гриф да е регулиран така, че да обезпечи добър контакт на лявата ръка със страничната дъска – без да има видимо разстояние, но и без да се ограничава възможността за плъзгащо вертикално преместване на ръката.

8. Лявата ръка да е поставена под басовия ремък така, че онази част от дланта, която се сгъва заедно с пръстите да е свободна – пръстите, леко закръглени, спокойно да достигат с върховете си всички редове басови бутони; другата част на дланта да има добра опора със страничната дъска, като ремъкът да не я притиска на това място, а малко по-нататък – върху китката;

9. Левият лакът да не се повдига, да сочи винаги надолу; ръката да се разгъва и сгъва предимно в лакътя, а не в рамото, като предмишницата свободно стои в близост до тялото.

10. Лявото рамо да e отпуснато, да не се повдига; мускулите на шията и раменете да не се напрягат; тялото да не се изпъва така, че раменете да поемат тежестта на инструмента, вместо левият крак.

Постановъчните изисквания се поставят още в първия урок. Корекции по отношение на постановката са възможни на всеки етап, независимо от възрастта на обучаемия, при желание от негова страна и взискателност от страна на педагога.

Ето ти и две снимки, които илюстрират горните правила:

 

http://dox.bg/files/dw?a=765e34f877

http://dox.bg/files/dw?a=eb4c62a318

 

Тъй като вероятно нямаш педагог, ползвай от време на време голямо огледало, за да контролираш сам постановката си, докато свикнеш.

 

А поставянето на пръстите върху клавиатурите е друга тема, при желание от твоя страна може да поговорим и за това.

Успех! Дано съм ти бил полезен!

  • 9 months later...
Отговорено

JUPITER

това, което даваш за пример и оспорваш написаното преди теб относно постановката, по-добре сам си го изтрий. :)

Не ти ли се струва абсурдно да си слагаш меха в/у левия крак? Така всъщност в/у крака си ще имаш нещо клатещо се постоянно? А десния корпус в такъв случай във въздуха ли предлагаш да стои?

тия линкове няма изобщо да ги гледам, щото и аз съм се нагледала на "правилно държащи" акордеони, измъчени физиономии.

с тая постановка нещо по-трудно от Мила моя мамо, надали някой би могъл да изсвири. хахахаха

Отговорено

че даже преди малко гледах и преподавателката в търново, браво, ришар галиано - ряпа да яде :)

то така или иначе няма вече свирещи, свирещите ако не са избягали навън, по-добре да хващат инструментите и да бягат - далече.

Отговорено (Редактирано)

Продавам Акордеон за колекционери или ценители на този уникален инструмент!

Mарката е Manfrini! На долните 2 линка можете да видите ценовата класа на тези акордеони! Така че не искам да получавам оферти от 200 - 300лв.

Акордеона е в НОВО състояние! На третия линк можете да видите точния модел на инструмента!

Пишете ми на мейл: yuli_arkadiev@hotmail.com

Не съм в България и за това не мога да ви дам тел. за контакти!

 

http://www.accordionrepairs.co.uk/Used_Accordions.html

 

http://www.subzerorecordingstudio.co.uk/accordion//christmas%20offers.html

 

http://nardingallery...ange-brand.html

Редактирано от Yuli Arkadiev
  • 3 weeks later...
Отговорено (Редактирано)

Благодаря на OBLIVION за подкрепата! Напълно споделям и патоса и горчилката в думите и.

Показаните линкове представят изпълнения на БАЯН. Това е инструмент, напълно идентичен с познатия ни акордеон, с разликата, че дясната клавиатура е с копчета (бутони), а не с клавиши. Тази конструктивна разлика позволява височината и ширината на десния корпус на баяна да са по-малки от тези на клавишния акордеон. Поради тази причина, баянът обикновено „виси” на раменете на изпълнителя и няма контакт с никой от краката. Някои изпълнители (най-често руски) поставят баяна да лежи свободно на някой от краката им, без да е плътно прикрепен с ремъците към тялото, но това става, когато свирят неангажиращо, или „на чашка”. При концертни или конкурсни изпълнения това е немислимо, защото извайването на звука според желанията на изпълнителя става невъзможно (инструментът има „собствено мнение” за движенията си).

Уважаемият JUPITER не е забелязал, че в показаните клипове мехът не лежи върху левия крак, а само понякога се допира до него. Всъщност, тази грешка е разбираема, защото в една от малкото издадени методики по акордеон ( Р. Потеров, Методика на обучението по акордеон, ЮЗУ „Н. Рилски”, 1995 г.) на стр. 72, в раздела за постановка, т.4 гласи: „положението на акордеона трябва да е вертикално върху левия крак, като долната част на меха … трябва да лежи върху горната част на лявото бедро.” Има дори и снимка (фиг. 10 - http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2006/103806226719893376441331373828uQegBrIclUtxl9vKdZwj.JPG). Между другото и фиг. 9 ( http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2337/15657161203395795981331373816ExE1lKHp70o8DZZh7rrm.JPG) на предната страница е красноречива за компетентността на автора по въпросите на „правилната” постановка на акордеона. Самият той не го държи така, когато свири, а защо го препоръчва на другите е неизвестно.

Грандиозният проблем за България е не какво пише в методиките, а десетилетията абсолютно погрешно, некадърно и неграмотно преподаване в училищата, академиите и университетите. Постановката е първото и най-елементарно условие за качествен звук.

И накрая, една уговорка. Има гениални изпълнители, за които няма никакво значение как държат акордеона – те имат толкова голяма дарба, че правилата за тях не важат. Не познавам такива българи. Ако някой се има за такъв – моля, нека държи акордеона както си иска.

Редактирано от pero
  • 4 weeks later...
Отговорено

"като долната част на меха … трябва да лежи върху горната част на лявото бедро."

 

Да, точно така!!! Правилно е написано!!!

 

А не така, както ти pero съветваш начинаещите:

"3. Десният корпус на акордеона да е поставен върху лявото бедро така, че да стои прав, перпендикулярно на бедрото, а ребрата на меха долу да остават свободни."

Това е неправилно!!! Тук грешиш!!!

 

В другите точки, в които си написал за постановката на акордеона, всичко е посочено правилно! Но специално в тази точка, за която става въпрос, не си много наясно!!!

 

Скъпи любители на акордеона и изучаващи свиренето на акордеон, правилната постановка е тази:

"като долната част на меха … трябва да лежи върху горната част на лявото бедро."

 

Благодаря на OBLIVION за подкрепата! Напълно споделям и патоса и горчилката в думите и.

Показаните линкове представят изпълнения на БАЯН. Това е инструмент, напълно идентичен с познатия ни акордеон, с разликата, че дясната клавиатура е с копчета (бутони), а не с клавиши. Тази конструктивна разлика позволява височината и ширината на десния корпус на баяна да са по-малки от тези на клавишния акордеон. Поради тази причина, баянът обикновено „виси” на раменете на изпълнителя и няма контакт с никой от краката. Някои изпълнители (най-често руски) поставят баяна да лежи свободно на някой от краката им, без да е плътно прикрепен с ремъците към тялото, но това става, когато свирят неангажиращо, или „на чашка”. При концертни или конкурсни изпълнения това е немислимо, защото извайването на звука според желанията на изпълнителя става невъзможно (инструментът има „собствено мнение” за движенията си).

Уважаемият JUPITER не е забелязал, че в показаните клипове мехът не лежи върху левия крак, а само понякога се допира до него. Всъщност, тази грешка е разбираема, защото в една от малкото издадени методики по акордеон ( Р. Потеров, Методика на обучението по акордеон, ЮЗУ „Н. Рилски”, 1995 г.) на стр. 72, в раздела за постановка, т.4 гласи: „положението на акордеона трябва да е вертикално върху левия крак, като долната част на меха … трябва да лежи върху горната част на лявото бедро.” Има дори и снимка (фиг. 10 - http://www.picvalley...Utxl9vKdZwj.JPG). Между другото и фиг. 9 ( http://www.picvalley...0o8DZZh7rrm.JPG) на предната страница е красноречива за компетентността на автора по въпросите на „правилната” постановка на акордеона. Самият той не го държи така, когато свири, а защо го препоръчва на другите е неизвестно.

Грандиозният проблем за България е не какво пише в методиките, а десетилетията абсолютно погрешно, некадърно и неграмотно преподаване в училищата, академиите и университетите. Постановката е първото и най-елементарно условие за качествен звук.

И накрая, една уговорка. Има гениални изпълнители, за които няма никакво значение как държат акордеона – те имат толкова голяма дарба, че правилата за тях не важат. Не познавам такива българи. Ако някой се има за такъв – моля, нека държи акордеона както си иска.

  • 5 months later...
Отговорено

Цял форум за музиканти и нито една тема за този чудесен инструмент, който е основен за много български народни песни. Аз съм чувал наистина невероятни изпълнения на акордеон. Хайде споделете впечатления, опит, кажете нещо за самия инструмент. :headbang:

 

Чесно казано опитвал съм се няколко пъти и не ми се получава. Иначе за самия инструмент мисля е уникален по рода си.

  • 7 months later...
Отговорено

Здравейте,искам да попитам някой дали има части за Welmeister Supita.Трябва ми клавиш "ре" на втора октава и мех.Ако някой има да ме потърси на телефонния номер:0877789556.Благодаря предварително.

  • 3 weeks later...
Отговорено (Редактирано)

Не е лошо да сме информирани за този Български акордеонист.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CDPvrB5BC6g#!

Копи и пейст в Гугъл и се намира. Не знам защо не се получи.

Редактирано от travelcaster2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.