Jump to content
Българският форум за музиканти

Мигащи светлини


Recommended Posts

Linchpin,

Няма грешки, с изключение на приближенията допуснати при сметките. Без да правим сложен анализ, може да се осланяме на реалните измервания, показани на картинката.

Както се вижда от Тектроникса, лавинният пробив се случва при напрежение 10,2 ... 10,3 волта. Това е повече от евентуално захранване от 9 волта.

Пробивът BE не е на 5, а на 6...7...8 волта, в зависимост от конкретния транзистор. Това важи само за силициевите, защото за германиевите е 20...50 волта! Освен това не е дефинирано и не се дава като точен параметър. Напрежението на светодиода също е поне 1,5 волта, като различните модели се различават...

Затова споменах, че при гранични стойности на захранването, схемата може да не "запали".

В дадения случай измерванията показват недвусмислено, че пробивът е при напрежение доста над 9 волта - 10,2V (channel 1, 2V/div). В статията грешно е посочено друго ниво - в точката в която се прекъсва лавинния пробив, и там е токът от 2.6 mA за който се благодари на човека, обърнал внимание на това.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човекът препоръчва втората, 2-транзисторна схема, която според мен е по-добра :greenball:.

Иначе конкретно по принципа на работа на първата схема - бих искал да го обясня на автора на темата.

330-микрофарадовия кондензатор се зарежда през резистора 1К. Когато напрежението, до което се е заредил кондензатора достигне напрежението на пробив на транзистора(в случая около 10.5V), кондензаторът се разрежда през транзистора, светодиода и резистора 100ома. Ясно е, че кондензатора се зарежда по-бавно през 1К, отколкото се разрежда, което определя до известна степен и какво ще е отношението светене/тъмнина като времетраене.

Ако искаш диода да не мигва за малко и рязко, направи втората схема.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви!

Евтиме , разбрах го !

Хрумна ми , че ако се намери транзистор с по-малко напрежение на пробив, схемата ще тръгне и с 9 волта...

Прав ли съм или приказвам гупости...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

021824020.jpg

 

 

Ето ти схемичка на 9в. за 2 мигащи диода, има и тримерчета да си регулираш скороста.

 

 

Другото лесно решение е Цък

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кеф! Стана! Кеф!

След като два дена се занивах с четене , мерене и главоблъскане си позволих да направя следнто:

1. Сложих транзистор 2Т 6551 D

2. Махнах резистора от 100 ома и свързах минуса на светодиода директно към масата.

3. Махнах резистора от 1к и сложих 4,3к.

Трябваше да стане, поне на теория и стана !

Получава интересен ефект - точно това целях!

Благодаря на всички , който ми помогнаха

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

balombi, в магазините продават мигащи светодиоди. Ако на мен ми трябва някакво мигане без значение времената, бих взел готов мигащ, а не да си играя да правя схема. Било то и с 5-6 елемента на кръст.

 

 

OFF: сега видях, че patzo е пуснал линк с мигащ светодиод... сори.

Редактирано от Nikifena
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

balombi, в магазините продават мигащи светодиоди. Ако на мен ми трябва някакво мигане без значение времената, бих взел готов мигащ, а не да си играя да правя схема. Било то и с 5-6 елемента на кръст.

 

 

OFF: сега видях, че patzo е пуснал линк с мигащ светодиод... сори.

Е да де ама ти си Никифена , на теб тази схема ти е ясна и можеш да и направиш за една минута без да пускаш теми във форума.

За мен е по важно да го рабера!

Мисля , че направата на мигащ светодиод от немигащ такъв е адна стъпка по-нагоре за мен :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вероятността да срещнеш в друго схемно решение лавинен пробив на транзистор може да е минимален в твоята кариера. Виж, мултивибраторът с двата транзистора ще те научи на доста повече неща.

 

Дръж ни в течение на проектите си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.