Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за позиция на бридж


Recommended Posts

Та значи, вдъхновен от горер и компания реших да ремонтирам една дърта кремона -

пребоядисване , рефрет , хедшейп промяна и нови инлейс (а.к.а. точки :greenangel: ).

Вече съм на етап голо дърво и прочитайки десетки теми (long live forumzamuzikanti) съм решил каква ще я боядисвам и как.

Но не за това ми е темата.

Навярно тези които ще могат да ми отговорят на въпроса знаят дъртите кремони с какъв струнник са и колко е смотан и как къса струни и колко грозно изглежда :no: , та за това реших да монтирам бридж (е не съм решил напълно защото се съмнявам какъв звук ще излезе на края , та се чудя дали да вкарвам 40 предполагам лева за някакъв бридж) - и от тук се зароди моят въпрос .

На какво разстояние от нъта или от края (тоест последното прагче) на фингърборда трябва да бъде магарето?

Благодаря предварително!!

 

 

И една добавка не ми предлагайте лютиери , искам всичко да си свърша сам защото крайният резултат ще бъде максимално як (или ще я хвърля от блока ако звука е лайнян)!

 

Наздраве!!! :ok:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разстоянието междо магарето и 0-во прагче би трябвало да е равно на удвоеното разстояние между 0-во и 12-то.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиши какво е станало след пробата :D.

Между другото, това, което ти кава колегата, не е съвсем вярно, защото този принцип не взема

предвид допълнителното удължаване на струната от самото й натискане. На практика, можеш

да измериш дължината на мензурата на китарата(два пъти от 0-во до 12-то прагче), да намериш

китара със същата мензура, която свири вярно(и струните са на добро разстояние) и да изкопираш

позицията на бриджа, както и височината на струните над 12-то и над 1-во прагче.

 

Друг вариант е да намериш начин да фиксираш временно бриджа и да сложиш 1-ва и 6-та струна(може и 3-та,

като не е необходимо да настройваш в ми, може тон-два надолу, пак е приличен ориентир)

и да пробваш кога ще стане съвсем вярна.

 

ПС: ако огвориш за електрическа китара, следвай принципа на колегата, когато седлата са горе долу в средно положение

(имам предвид винтчетата за корекция на интонациите), като по принцип седлата по-често се налага да се коригират назад

(удължаване на струната), отколкото напред.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не , говоря за акустична китара . Благодаря за съветите хора.

Попринцип се бях навил да направя цяла тема за пълния процес на ремонта , но нямам с какво да снимам , а без снимки на хората не им е интересно :offtopic-001: .

Но се търкаля тук един бас орфей за който като му дойде времето ще направя тема !!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Появи се нов проблем.И той е такъв че от вътрешната страна на китарата няма нищо масивно за което да се захване бридж.

Та да попитам ще остане ли бриджа монтиран на китарата въпреки че е залепен и завинтен на преден панел (демек някакво странно приличащто на талаШИТ нещо с лепнат фурнир отгоре и цялото това с дебелина почти 3 мм ) или да ползвам стария струнник .

Имам и друга идея но съм сигурен че ще ... майката а звука , а тя е :

да залепя някакво трупче което да оплатнява между предния и задния панел и да играе роля на "котва" за бриджа .

Но кажете вие по-опитните :greenball: и давайте предложения !

Благодаря предварително!!! :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята ти е интересна и оригинална, но не се допитвай за нея до "спецовете", защото ще ти разкатаят мамката от критики! действай си сам, както си започчнал! :greenball: така е мислил/действал ...... ини, .....ини и неговия брат ...ини!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

всъшност целта ми е да получа именно критики или насоки :rocker: иначе в крайна сметка наистина ще направя това което реша че ще се получи и което мога защото съм ограничен откъм инструменти ( и финанси , но има ли смисъл споменаването им ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.