Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с бръждящи струни


PaCaTa

Recommended Posts

Здравейте.Имам ел. китара от 3-4 месеца и снощи реших че е крайно време да сменя струните с нови.Преди бях с 10-ки и нямаха проблеми.Вчера реших да пробвам с 9-ки да видя как ще е.

Започнах да сменям струните една по една тъй като съм чувал,че не е хубаво да се махат всички струни едновременно.Смених ги и сега имам проблем.Става дума за 4,5 и 6 струна.

Като ги притискам към някое прагче (което и да е ) бръждят,особено 6-а струна.Рекох си да не би случайно грифът да се е изкривил.Проверих колко е разстоянието между грифа и 6-а струна на 6-то прагче при натиснато 1-во и 14-то прагче.Излезе 1-2мм и реших че проблема не е в тръс-рода.Четох различни неща из интернет свързани с бръждящи струни и се обърках от всякъде.

Дайте някой съвет от къде може да е проблема и как да го оправя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква ти е китарата , ако е с по-къса мензура за да няма бръждене са необходими по-дебели струни ти самият каза ,че се е получило след смяната на струните с по-тънки.Следващият цитат е от BassTraffic точно по този повод :

Зависимостта е такава - по-тънки струни по-дълга мензура, къса мензура - по-дебели струни.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно нормално е да започнат да бръждят при преминаване от по-дебели към по-тънки струни, точно както и обратното се случва (екшъна се вдига веднага) при преминаване от по-тънки към по-дебели. Не набеждавай китарата или се успокой ако си мислиш, че е дефектна. :)

Потърси из форума - има изписано по темата. За прости физични закони става дума. В твоят случай бих предложил като най-адекватно решение, да я занесеш на лютиер за сетъп и срещу скромна сума човека ще ти я нагласи така, че после ще свириш на друг инструмент практически. Коректна интонация, масимално нисък допустим екшън (позволяващ го конкретният инструмент в случая) и такива ми ти благинки.

Редактирано от Bobolin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно нормално е да започнат да бръждят при преминаване от по-дебели към по-тънки струни, точно както и обратното се случва (екшъна се вдига веднага) при преминаване от по-тънки към по-дебели. Не набеждавай китарата или се успокой ако си мислиш, че е дефектна. :)

Потърси из форума - има изписано по темата. За прости физични закони става дума. В твоят случай бих предложил като най-адекватно решение, да я занесеш на лютиер за сетъп и срещу скромна сума човека ще ти я нагласи така, че после ще свириш на друг инструмент практически. Коректна интонация, масимално нисък допустим екшън (позволяващ го конкретният инструмент в случая) и такива ми ти благинки.

Ами аз ходих в единствения музикален магазин в Габрово( поне друг няма доколкото знам) и човека който работи там ми каза,че не е чувал в града да има лютиер, или някой който се занимава с китари.

Някой линк към сайт където е добре обяснено как да си направя сетъпа на китарата би свършил работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При преминаване от един размер към друг струни, почти винаги го има момента с макар и малката корекция на геометрията на грифа от тръс роуда. Сега, примери в интернет безброй за това но поне аз не мисля, че е нещо кеото е добра идея да се наемаш сам да правиш. Относно интонацията ако не си го правил преди надали сам ще я настроиш вярно. Разполагаш ли с тунер? Щом няма лютиер наоколо предполагам се движиш в среди в който все има някой с опит и вече правел такива манипулации - обърни се към него е моят съвет. Все пак ако много държиш сам да се пробваш търси из youtube - визуално онагледени примери пак казвам безброй.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да имам идея какво правя хич не държа сам да пробвам , но нямам избор :greenangel: Сред моите познати няма такива които да свирят на китара.Иначе относно интонацията няма проблем.Имам си тунер и не веднъж съм настройвал,само тия бръждения са ми проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен проблема не е кой знае какъв . Ако смяташ ,че няма да се справиш с настройката н тръст рода се връщащ на старата дебелина на струните ако обратното си играеш с тръст рода . По-дебелите струни оказват по-голям натиск върху грифа и съответно го огъват повече напред като си сложил по-тънките те действат по-леко на грифа и тръст рода ти ги е залепил за фретгборда отпускаш малко тръста и си готов колко малко прочети в форума имаше такава тема

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-тънките струни обтягат грифа с по-малка сила, и логично би било грифът да е по-изправен с 9-ки, отколкото с 10-ки, както казва Pavlin_sv. Според мен проблемът не е в тръс рода, съдейки от първия пост на автора. Вдигни малко екшъна от струнника. Другото е, че когато струните са нови, винаги бръждят малко докато слегнат по праговете.

 

Иначе това за ниския екшън е въпрос на вкус. Моите струни ги държа по-нависочко например :D

Редактирано от Icarus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Играх си и с тръс рода и с екшъна.Специално за тръс рода имам чувството че нищо неправя.Пъхам ключа,въртя ,но не усещам никаква разлика.Разстоянието между струната и шесто прагче е едно и също преди и след като завъртя,явно аз нещо не правя както трябва.Ако от тука се пипа екшъна FloydRoseSpeedLoader.jpg го вдигнах,резулатата е същия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази снимка е на китара с флойд роуз а твоята не е(ако съдим по модела който си дал)

При китари като твоя корт бръжденето (fret buzz) може да се оправи по няколко начина.Можеш да повдигнеш струните от магарето долу което се държи на два болта които се отвиват и завиват.От тръс рода(металната пръчка в грифа) натяга и отпуска самия гриф.Колкото по-дебели струни ползваш толкова по-натегнат трябва да е тръс рода.Щом си минал на по-тънки значи трябва да го отпуснеш малко, защото опъна му е по силен от този на струните и те залепват за прагчетата.Така екшъна става много малък и бръждят.Пробвай да отпуснеш малко тръс рода и малко повдигни струните от магарето така че струните да не бръждят.Вече после трябва да смъкваш докато ти харесва екшъна за удобно свирене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази снимка е на китара с флойд роуз а твоята не е(ако съдим по модела който си дал)

При китари като твоя корт бръжденето (fret buzz) може да се оправи по няколко начина.Можеш да повдигнеш струните от магарето долу което се държи на два болта които се отвиват и завиват.От тръс рода(металната пръчка в грифа) натяга и отпуска самия гриф.Колкото по-дебели струни ползваш толкова по-натегнат трябва да е тръс рода.Щом си минал на по-тънки значи трябва да го отпуснеш малко, защото опъна му е по силен от този на струните и те залепват за прагчетата.Така екшъна става много малък и бръждят.Пробвай да отпуснеш малко тръс рода и малко повдигни струните от магарето така че струните да не бръждят.Вече после трябва да смъкваш докато ти харесва екшъна за удобно свирене.

Ами както казах в по-горния пост като си играя с тръс рода имам чувството че нищо не правя като въртя ключа.Иначе вдигнах сега малко екшъна и забелязах че бръжденето намаля на първите 3-4 прагчета.Предполагам че останалото е работа на тръс рода.Иначе забелязах,че на 3-та струна на 12 прагче и нагоре има леко бръждене.Чудя се дали няма да се оправи ако преместя това което съм показал на снимката в положение в каквото се намира при 1-ва и 2-ра струна.Също така се чудя дали ако взема да развивам както са сложени струните дали има опасност да ме перне струната или мога спокойно да си го преместя както са сложени струните. Дано сте ме разбрали XD

 

image003tq.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Редактирано от PaCaTa
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изгледах няколко видеота в youtube относно тръсрода.Поиграх си с него и проблема с бръжденото почти изчезна :lol:

Единсвения проблем е 4-та струна. От 6-то прагче нагоре бръжди.5 и 6-а иначе са добре...идеи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Това, дето мислиш да го местиш, няма връзка с бръжденето и по-добре недей... ако все пак решиш - струната първо се разхлабва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да пипам ли тръст рода, при положение че имам бръждене на 5, 6 струна 1-во прагче или няма смисъл, защото така или иначе няма как да се извие грифа в началото? Евентуално увеличаване на екшъна или по-дебели 5-та и 6-та струни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.